Πήρε το θρίλερ με τους… πρώτους του και πήγε ξανά μόνος πρώτος!

Οι δύο πρώτοι σκόρερ του Απόλλωνα κτύπησαν ξανά και οι Λεμεσιανοί επικράτησαν με 2-1 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο, ανεβαίνοντας ξανά μόνοι στην κορυφή και στο +3 από την Ομόνοια.

Το παιχνίδι των κυανολεύκων απέναντι στην πρώην ομάδα του προπονητή τους, Γιάννη Πετράκη, εξελίχθηκε σε θρίλερ, όμως οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο χάρη στα γκολ των Ντιγκινί (10′, πέναλτι) και Πίττα (78′, δυνατό σουτ), αφού παρότι οι μαυροπράσινοι μείωσαν άμεσα σε 2-1 με τον Πεχλιβάνη (82′), δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο.

Σημειώνεται πως ο Ντιγκινί έφτασε τα 11 γκολ, έπιασε ξανά τον Κβιλιτάια στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ κι έκανε ρεκόρ καριέρας, ενώ σε διψήφιο αριθμό τερμάτων (10) έφτασε και ο Πίττας που επίσης κάνει σπουδαία σεζόν, με τους δύο παίκτες να έχουν πετύχει τα μισά (21/43) από τα γκολ της ομάδας τους.

Παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και θύμισε την… ομάδα του Πετράκη, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για ισοφάριση, καθώς κι ένα γκολ (10′) που ακυρώθηκε ορθώς από το VAR, που εντόπισε επιθετικό φάουλ του Μάντζη στον Γιούστε.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, κυνήγησε το δεύτερο γκολ και το βρήκε, όμως η μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους έκανε το παιχνίδι… θρίλερ και η ομάδα της Λεμεσού κινδύνεψε με ισοφάριση.

Ο Απόλλωνας, που επέστρεψε στις νίκες, διεύρυνε τη διαφορά του στους τρεις βαθμούς από τη δεύτερη θέση στην οποία πλέον βρίσκεται η Ομόνοια, ενώ είναι στο +4 από την Ανόρθωση και στο +5 από την (προηγουμένως δεύτερη) ΑΕΛ, που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, παρέμεινε για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη, δέχθηκε τρίτη σερί ήττα κι έμεινε στους 24 βαθμούς, αποτυγχάνοντας κι αυτή την εβδομάδα να πάρει το τρίποντο που θα τον ανέβαζε στην εξάδα.

90′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Μπένσοπ και Κατελάρης αντικαθιστούν Ματέι και Ντιγκινί.

88′ Σειρά του Ολυμπιακού να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με φάση διαρκείας που ολοκληρώθηκε με δυνατό σουτ του Νάνι που πέρασε λίγο έξω!

86′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Παπουνασβίλι στη θέση του Πίττα.

83′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Σάλι αντικαθιστά τον Κα.

82′ ΓΚΟΛ, 2-1 ο Ολυμπιακός με τον Πεχλιβάνη! Με εξαιρετική κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Κα, ο Κύπριος σκόρερ απάντησε άμεσα κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

78′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας με τον Πίττα! Υποδέχθηκε την μπάλα από πλάγιο άουτ, γύρισε, σούταρε δυνατά και με το δέκατο του γκολ στο πρωτάθλημα… σφράγισε κατά μεγάλο ποσοστό το τρίποντο.

75′ Άλλη μία διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σουτ του Γιαννιώτα, απόκρουση του Μιχαήλ και ο Πίττας με νέο σουτ από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα έξω.

74′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Μάρκοβιτς στη θέση του Χάμπου.

74′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Κοστόφ και Πεχλιβάνης αντικαθιστούν Μάντζη και Ζαχαρίου.

73′ Νέα μεγάλη φάση για τους Λεμεσιανούς, με τον Γιαννιώτα μετά από ωραία προσπάθεια να κάνει διαγώνιο πλασέ από καλή θέση και να αστοχεί.

72′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Γιαννιώτας βρήκε το δοκάρι ενώ ακολούθως ο Ντιγκινί δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ που απέκρουσε εντυπωσιακά!

64′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Κυριάκου στη θέση του Γκουστάβο.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ.

61′ Εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί, δύσκολη απόκρουση του Μιχαήλ.

-Πιο χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα στην επανάληψη σε σχέση με το πρώτο μέρος.

60′ Εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

50′ Ακυρώνεται γκολ του Ντιγκινί από τον α’ βοηθό διαιτητή Μάριο Καλογήρου, σωστά, καθώς ο Γάλλος σκόραρε με το χέρι. Επικυρώνεται κι από το VAR η απόφαση.

49′ Σουτ του Σαντάνα, πάνω από τα δοκάρια, δεν ανησύχησε ο Δημητρίου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Eξαιρετική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος, τον αδικεί το αποτέλεσμα. Αναμένεται με ενδιαφέρον η συνέχεια.

Τέλος ημιχρόνου

45’+2′ Κίτρινη στον Μανρίκε.

45’+2′ Νέα απίστευτη χαμένη ευκαιρία αυτή τη φορά για τον Ολυμπιακό. Ο Μάντζης με πανομοιότυπο τρόπο όπως τον Πίττα, έστειλε την μπάλα έξω προ κενής εστίας. Η προσπάθεια του ήταν υπό πίεση και ζήτησε πέναλτι, χωρίς ωστόσο να δοθεί παράβαση.

45′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Πίττα. Ο Γιαννιώτας έδωσε στον Κύπριο άσο που προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα έξω!

43′ Ο Απόλλωνας ζητά πέναλτι για χέρι του Σωτηρίου, όμως ο Κωνσταντίνος Φελλά και το VAR έκριναν πως ήταν σε φυσική θέση και δεν δόθηκε παράβαση.

-Μετά το μισάωρο ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει.

34′ Κίτρινη ο Βασιλείου.

34′ Σέντρα Πέδρο, κεφαλιά ο Πίττας, όμως μαζεύει ο Μιχαήλ.

29′ Ο Μάντζης πιάνει την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση κόρνερ, με τον Δημητρίου να αποκρούει.

28′ Λανθασμένη έξοδος από τον Δημητρίου, ο Μάντζης βρέθηκε στη μικρή περιοχή, όμως ο Ντιγκινί πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

26′ Νέα κεφαλιά από Μάντζη μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Δημητρίου διώχνει εκ νέου σε κόρνερ.

24′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Μανρίκε με σέντρα βρήκε τον Μάντζη ο οποίος με κεφαλιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

23′ Καλή κίνηση από τον Γιαννιώτα όμως το σουτ του ήταν άστοχο και πέρασε εκτός.

15′ ΑΚΥΡΩΝΕΙ το γκολ του Ολυμπιακού για φάουλ του Μάντζη στον Γιούστε.

13′ Ο Ολυμπιακός σκοράρει με τον Ζαχαρίου, όμως μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής πάει στο μόνιτορ για να εξετάσει αν υπήρξε φάουλ πριν από την επίτευξη του γκολ.

-Ο Ντιγκινί έφτασε στα 11 γκολ και έκανε ρεκόρ καριέρας. Πιάνει και πάλι τον Κβιλιτάια στην πρώτη θέση των σκόρερ.

10′ ΓΚΟΛ 1-0 ο Απόλλωνας! Ο Ντιγκινί από το ύψος του πέναλτι με δυνατό συρτό σουτ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

9′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Ζαχαρίου κάνει το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα είχε προορισμό το τέρμα, όμως ο Ρομπέρζ έκοψε πάνω στη γραμμή.

4′ Σουτ του Πίττα μετά από εκτέλεση κόρνερ, πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Ντένιτς, Χάμπος (74′ Μάρκοβιτς), Πίττας (86′ Παπουνασβίλι), Ματέι (90′ Κατελάρης), Γιαννιώτας, Ντιγκινί (90′ Μπένσοπ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μανρίκε, Σαντάνα, Νάνι, Γκουστάβο (64′ Κυριάκου), Κα (83′ Σάλι), Ζαχαρίου (74′ Πεχλιβάνης), Μάντζης (74′ Κοστόφ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βασιλείου (34′), Ρομπέρζ (62′) / Μανρίκε (45+2′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φελλά Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος