Το έκανε «κάστρο» και… βρίσκει ρυθμό η Ανόρθωση!

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του βαρωσιώτικου ντέρμπι, επικρατώντας με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα τρίτη σερί νίκη, η οποία την ανεβάζει βαθμολογικά καθώς έφτασε στην 3η θέση και στους 39 βαθμούς, ξεπερνώντας την ΑΕΛ.

Την ίδια ώρα η «Κυρία», που κατά γενική ομολογία ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση, έφτασε στην έβδομη σερί νίκη της μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και να μπαίνει ξανά δυναμικά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Το πρώτο γκολ του αγώνα πέτυχε ο… συνήθης ύποπτος Γκιόργκι Κβιλιτάια από το σημείο του πέναλτι, στο 34’. Η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα, έπειτα από χέρι του Καμισόκο ένα λεπτό νωρίτερα. Ο επίλογος γράφτηκε στο 90’+1’ από τον Γκαλίτσιο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αξίζει να αναφερθεί πως η Ανόρθωση έχει επιτυχία 10/10 πέναλτι και ο Κβιλιτάια ευστοχία 5/5 στα πέναλτι. Μάλιστα ο Γεωργιανός επιθετικός με αυτό το γκολ έφτασε τα 11 και έμεινε μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ, ξεπερνώντας τους Ντιγκινί και Σαντίκ.

Από την άλλη το αήττητο σερί της Νέας Σαλαμίνας σταμάτησε στα πέντε παιχνίδια (τέσσερις συνεχόμενες νίκες), ενώ οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μπουν στην πρώτα εξάδα, μένοντας στην 8η θέση με 24 βαθμούς.

90’+1′ ΓΚΟΛ 2-0 η Ανόρθωση. Μετά από κόρνερ του Χριστοφή η μπάλα φτάνει στον Μπουσούλαζιτς που έδωσε στον Γκαλίτσιο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

79′ Πάσα του Ελουντού προς τον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή, ο Καμισόκο διώχνει έγκαιρα σε κόρνερ.

77′ H Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι για χέρι του Οσέι, όμως μετά και από τον έλεγχο του VAR δεν δόθηκε παράβαση.

66′ Μέσα ο Γκαλίτσιος, έξω ο Μίχα.

66′ Μέσα ο Ελουντού, έξω ο Χουσμπάουερ.

65′ Μέσα ο Βάγκνερ, έξω ο Τσουκαλάς.

59′ Κάνει ντεμπούτο ο Μπουσούλαζιτς, ο οποίος πέρασε στη θέση του Αμπαρτζουμιάν.

56′ Γύρισμα του Ντανίλο στην περιοχή της Ανόρθωσης, δεν πρόλαβε ο Τσουκαλάς να κάνει την προβολή και η μπάλα πέρασε παράλληλα έξω.

53′ Ο Καλτσάς μπήκε απειλητικά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, όμως ο Βεσελόφσκι κατάφερε να σώσει την εστία του από ενδεχόμενο κίνδυνο.

52′ Μονομαχία του Κβιλιάια με τον Βεσελόφσκι, ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας καταφέρνει να διώξει την μπάλα.

50′ Ο Βαρέλα έδωσε στον Οσέι που βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια, ο οποίος πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

46′ Μέσα ο Σανκό, έξω ο Νικολάου

46′ Μέσα ο Βαρέλα, έξω ο Ντουβεντρού

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι δεν βρήκε πολλές κλασικές ευκαιρίες, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ από την άσπρη βούλα με τον Κβιλιτάια.

Τέλος ημιχρόνου

43′ Ο Ντανίλο σκόραρε, όμως το γκολ σωστά δεν μέτρηση αφού ήταν σε θέση οφ σάιντ.

-Μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ ο Κβιλιτάια, ο οποίος έφτασε τα 11 τέρματα και ξεπέρασε τους Ντιγκινί και Σαντίκ.

34′ ΓΚΟΛ 1-0 η Ανόρθωση! Ο Κβιλιτάια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι βάζει μπροστά στο σκορ την “Κυρία”

33′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση μετά από χέρι του Καμισοκό.

-Συμπληρώθηκε το μισάωρο με την Ανόρθωση να είναι καλύτερη, χωρίς ωστόσο να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αξίζει να αναφερθεί πως υπάρχει έντονη βροχόπτωση στην περιοχή που βρίσκεται το “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

17′ Μακρινό σουτ του Κβιλιτάια, η μπάλα πέρασε έξω.

14′ Μακρινό άστοχο σουτ του Ντανίλο.

7′ Μετά από κόρνερ ο Βργκοτς δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά στη λανθασμένη έξοδο του Βεσελόφσκι, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει έξω.

2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Μίχα έδωσε πλάγια στην περιοχή στον Αμπαρτζουμιάν που βρέθηκε τετ α τετ με τον Βεσελόφσκι, επιχείρησε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας απέκρουσε.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης, Βργκοτς, Καλτσάς, Αμπαρτζουμιάν (59′ Μπουσούλαζιτς), Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (66′ Ελουντού), Κορέια, Μίχα (66′ Γκαλίτσιος), Κβιλιτάια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (46′ Σανκό), Τσουκαλάς (65′ Βάγκνερ), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρού (46′ Βαρέλα), Μουστιβάρ.