Βαθαίνει η κρίση στην Ομόνοια, «σφαλιάρα» από Σατσιά και… Σολωμού!

Ούτε τώρα σήκωσε κεφάλι η Ομόνοια!

Οι πράσινοι έμειναν άσφαιροι για τρίτο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος με αποτέλεσμα ο αγώνας τους με τον Ερμή για τη 12η αγωνιστική στο ΓΣΠ να λήξει στο 0-0 και με την κρίση στο τριφύλλι να… βαθαίνει.

Πέμπτος διαδοχικός αγώνας πρωταθλήματος χωρίς τρίποντο για την Ομόνοια και μάλιστα δίχως να δώσει ντέρμπι σε αυτό το διάστημα, ενώ συνολικά η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης στους τελευταίους εννέα αγώνες της ανεξαρτήτως διοργάνωσης!

Κακή παρουσία για την Ομόνοια στο παιχνίδι απέναντι στους «φτεροπόδαρους», έχοντας την πρώτη αξιόλογη φάση στο 64′ και τη μοναδική μεγάλη της ευκαιρία στο 84′ με τον Κακουλλή, ενώ απεναντίας η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά στάθηκε εξαιρετικά και πήρε πανάξια τον βαθμό της ισοπαλίας.

Πάντως, το τριφύλλι αδικήθηκε από τη διαιτησία καθώς δικαιούνταν δύο πέναλτι, σε αμφότερες τις περιπτώσεις για χέρι του Ντίας στην περιοχή, όμως ο νεαρός ρεφ Δημήτρης Σολωμού δεν σφύριξε ούτε την πρώτη (74′) ούτε τη δεύτερη (94′) παράβαση!

Με τη νέα της γκέλα, η Ομόνοια πήγε στους 17 βαθμούς και είναι πλέον στο -9 από την κορυφή (με παιχνίδι λιγότερο από την Ανόρθωση) ενώ κινδυνεύει να πέσει στην έβδομη θέση αν η ΑΕΚ κερδίσει τον Εθνικό.

Από την άλλη ο Ερμής πήρε τρίτη σερί ισοπαλία και πήγε στους 13 βαθμούς παραμένοντας στη 10η θέση.

94′ Ζητά ξανά πέναλτι η Ομόνοια, ξανά για χέρι του Ντίας, ξανά κακώς δεν δόθηκε!

90′ Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Λοΐζου αντικαθιστά τον Ασαντέ.

86′ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή, Ρουσιάς και Ραφίνια στις θέσεις των Κονέ και Μέιρα.

85′ Μεγάλη ευκαιρία και για τον Ερμή, σουτ του Μέιρα και δύσκολη απόκρουση του Φαμπιάνο!

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, σπουδαία επέμβαση του Καϊκέ σε σουτ του Κακουλλή!

80′ Συρτό σουτ του Γκόμεθ, κόντραρε και βγήκε έξω.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη.

77‘ Κίτρινη κάρτα στον Λέτσιακς.

75′ Σουτ του Κακουλλή, άστοχο.

75′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Καϊσερλίδης στη θέση του Παντελή.

74′ Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στην Ομόνοια. Υπήρξε χέρι του Ντίας κι έπρεπε να σφυριχθεί.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Παντελή.

72′ Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Κακουλλής στη θέση του Τιάγκο.

67′ Σουτ του Δημητρίου, άστοχο.

64′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με σουτ του Ασαντέ λίγο μέσα από την περιοχή, αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

62′ Νέα φάση για τον Ερμή, ωραίο τακουνάκι του Παντελή, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

62′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Βαλλιάνος στη θέση του Λέμος.

60′ Ευκαιρία για τον Ερμή, μετά από μπαλιά στην περιοχή και διώξιμο του Φαμπιάνο, η μπάλα κτυπά στον Γαβριήλ και περνά έξω.

55‘ Νέο επικίνδυνο γύρισμα του Λέτσιακς, κόπηκε από αμυνόμενο.

52′ Πήγε να απειλήσει με κοντινό τακουνάκι ο Ντούρις έπειτα από μπαλιά του Λέτσιακς, μάζεψε ο Καϊκέ.

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο

-Kακή για ακόμη ένα παιχνίδι πρωταθλήματος (μέχρι τώρα) η Ομόνοια που δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία σοβαρή ευκαιρία για γκολ στο πρώτο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου

45+2′ Κεφαλιά του Ασαντέ μετά από σέντρα του Παπουλή στο δεύτερο δοκάρι, δεν ανησυχεί ο Καϊκέ.

45‘ Σουτ του Παπουλή, πολύ κακό, έξω.

41′ Ο Ντούρις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά δεν υπάρχει γκολ, ακυρώθηκε (ορθώς) με υπόδειξη οφσάιντ.

33′ Σουτ του Παντελή, πολύ άστοχο.

23′ Σουτ του Παπουλή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Κούσουλο που επιχειρεί νέο σουτ, όμως έβαλε σωτήρια την κόντρα αμυντικός του Ερμή. Πρώτη απειλή από πλευράς πρασίνων.

-Μετά από 20 λεπτά αγώνα η Ομόνοια δεν έχει φτιάξει ακόμη κάποια αξιόλογη φάση για γκολ.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή μετά από λάθος του Φαμπιάνο, ο Καραγκούνης σουτάρει έξω!

11′ Κεφαλιά του Γαβριήλ, δεν ανησυχεί τον Φαμπιάνο.

-Συμπληρώθηκε χωρίς κάποια καλή φάση το δεκάλεπτο. Κρατάει μπάλα η Ομόνοια όμως δυσκολεύεται να γίνει απειλητική.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο (72′ Κακουλλής), Παπουλής, Ασάντε (90′ Λοΐζου), Ντούρις.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Γαβριήλ, Χολτ, Nτίας, Λέμος (62′ Βαλλιάνος), Δημητρίου, Κυριακίδης, Καραγκούνης, Μέιρα (86′ Ραφίνια), Παντελή (75′ Καϊσερλίδης), Κονέ (86′ Ρουσιάς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέτσιακς (77′) / Παντελή (73′), Καραγκούνης (79′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Σολωμού