Απέδρασε ξανά απ’ το Μακάρειο και βάζει πλώρη για τα πιο ψηλά η ΑΕΛ

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΛ, που επικράτησε με 2-1 της Δόξας στο Μακάρειο σε έναν αρκετά αμφίρροπο αγώνα, με τον οποίον έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν στο 2′ με τον Ριέρα και πριν καν προλάβουν οι παίκτες της Δόξας να αγγίξουν την μπάλα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 34′ με τον Σαντίκ που έφτασε τα έξι γκολ και είναι μόνος στην κορυφή της λίστας των σκόρερ, ενώ στο 64′ ο Ντανίλο πέτυχε το γκολ που έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΛ.

Με αυτή τη νίκη, που ήταν η πέμπτη της στο πρωτάθλημα, η ΑΕΛ, η οποία δεν εντυπωσίασε αλλά είχε την ουσία, έφτασε τους 15 βαθμούς, έπιασε στην 4η θέση την Ομόνοια, ενώ είναι στο -1 από Ανόρθωση και ΑΕΚ και στο -4 από τον Απόλλωνα, έχοντας πάντως παιχνίδι περισσότερο από τις τρεις ομάδες (εκτός των Λαρνακέων).

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το δεύτερο διπλό της ΑΕΛ σε πέντε αγώνες κι επιτεύχθηκε στο γήπεδο όπου σημείωσε και το πρώτο (στην πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό).

Από την άλλη, η αρκετά μαχητική Δόξα, που δέχθηκε μόλις τη δεύτερη της ήττα, παρέμεινε στους 11 βαθμούς και στην έβδομη θέση.

87′ Εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, αποκρούει ο Βοζίνια.

83′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Α. Αβραάμ στη θέση του Μπάμπιτς

83′ Aλλαγή για τη Δόξα, ο Κωμοδίκης αντί του Μπόλιεβιτς.

-Πολύ πεσμένος ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, καμία φάση πέραν του γκολ της ΑΕΛ.

74′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Αντωνίου στη θέση του Τόρες.

72′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Οικονομίδης αντικαθιστά τον Ολιβέιρα.

65′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Ντιόγκο στη θέση του Μέσκα.

64′ ΓΚΟΛ, 1-2 για την ΑΕΛ με τον Ντανίλο, που μετά από ατομική ενέργεια σκόραρε με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής.

58′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Αντάμοβιτς στη θέση του Παπαφώτη.

-Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+1′ Συρτό σουτ του Παπαφώτη, άστοχο.

-Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Φινλανδό που είναι πλέον μόνος στην κορυφή της λίστας των σκόρερ.

34′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα με τον Σαντίκ, που σκόραρε με προβολή μετά από ωραία ασίστ του Μιντίκκη!

27′ Νέο μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς, με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Βοζίνια.

22′ Γύρισμα του Τόρες, δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή ο Μπάμπιτς.

15′ Εκτός περιοχής σουτ του Μπόλιεβιτς, πάνω απ’ τα δοκάρια του Βοζίνια.

8′ Διαμαρτυρίες από τη Δόξα που ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μπουνόζα στην περιοχή. Δεν ξεκαθαρίζει το τηλεοπτικό ριπλέι.

7′ Σουτ του Λουίς Κάρλος, κόντραρε.

2′ ΓΚΟΛ, 0-1 η ΑΕΛ με τον Ριέρα! Μετά από μπαλιά του Ντανίλο ο Ισπανός πέρασε τον Σισκόφσκι και από πλάγια θέση πλάσαρε εύστοχα στην κενή εστία.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (83′ Κωμοδίκης), Ασαμόα, Ολιβέιρα (72′ Οικονομίδης), Μέσκα (65′ Ντιόγκο), Κάρλος, Σαντίκ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Παπαφώτης (58′ Αντάμοβιτς), Ντανίλο, Τόρες (74′ Αντωνίου), Μπάμπιτς (83′ Α. Αβραάμ).