Παίρνει και ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ, πρόκριση και ζωντανός για Ευρώπη!

Ο βελτιωμένος ΑΠΟΕΛ έδειξε πως πέραν από «μικρoμεσαίους» μπορεί να κερδίσει και ντέρμπι και φάνηκε συνεπής στον… τελικό με τον Απόλλωνα, επικρατώντας με 2-1 και παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου!

Οι γαλαζοκίτρινοι έδιναν αγώνα δίχως αύριο στο εξ αναβολής νοκ-άουτ παιχνίδι για τη β’ φάση του θεσμού και φάνηκε να θέλουν το παιχνίδι περισσότερο, καταφέρνοντας να πάρουν το τελευταίο εισιτήριο για την οκτάδα και να μείνουν έτσι ζωντανοί στη διεκδίκηση τροπαίου, όπως και ευρωπαϊκού εισιτηρίου, καθώς στο πρωτάθλημα απέχουν 16 βαθμούς από την τέταρτη θέση που βγάζει Ευρώπη υπό προϋποθέσεις.

Πρωταγωνιστές για τον ΑΠΟΕΛ στη νίκη-πρόκριση ήταν οι Ζαχίντ και Εφραίμ, οι οποίοι συνεργάστηκαν και στα δύο γκολ. Στο πρώτο, ο Νορβηγο-πακιστανός έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Κύπριο άσο που με ωραίο σουτ στο 8′ άνοιξε το σκορ, αφού παρότι υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό, το VAR ενημέρωσε τον ρεφ πως το γκολ είναι κανονικό.

O Aπόλλωνας, που στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακός, μπήκε με διάθεση στο β’ ημίχρονο και στο 48′ κατέφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Σιέλη, έπειτα από σουτ του Πίττα στο δοκάρι μετά από σοβαρό λάθος του Ουζόχο. Παρότι οι κυανόλευκοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, ο ΑΠΟΕΛ κατέφερε στο 78′ να βρει στην πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ της πρόκρισης, όταν μετά από έξοχη συνεργασία των Εφραίμ-Ζαχίντ, ο δεύτερος έπιασε ένα ωραίο διαγώνιο πλασέ για το 2-1.

Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ, που μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία στους τέσσερις αγώνες του με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη, έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες και πιστοποίησε την αγωνιστική του άνοδο, μένοντας ζωντανός στον στόχο της Ευρώπης, ενώ ο Απόλλωνας επικεντρώνεται πλέον αποκλειστικά στην προσπάθειά του να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Yπενθυμίζουμε πως οι υπόλοιπες ομάδες της οκτάδας είναι οι: Ομόνοια, Ανόρθωση, ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα, Ολυμπιακός, Καρμιώτισσα και Εθνικός. Η κλήρωση αναμένεται να διεξαχθεί στις αρχές Φεβρουαρίου.

94‘ Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ.

93′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Νούχιου στη θέση του Εντονγκαλά.

88′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Γαβριήλ και Μερκής στις θέσεις των Σαχάρ και Εφραίμ.

82′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ψύχας και Γιούστε στις θέσεις των Βασιλείου και Κατελάρη.

-Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο β’ μέρος όμως ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του φάση σκόραρε και πήρε ξανά το προβάδισμα.

78′ ΓΚΟΛ, 2-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ! Ο Εφραίμ άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Νορβηγό, προωθήθηκε και φτάνοντας στην περιοχή έδωσε ξανά αριστερά στον Ζαχίντ, ο οποίος ντρίμπλαρε τον αντίπαλό του και σκόραρε με ωραίο διαγώνιο πλασέ!

75′ Σουτ του Κατελάρη, απελπιστικά άστοχο.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαχίντ.

72′ Συρτό σουτ του Μπένσοπ, έξω.

67′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Σατσιά.

66′ Σουτ του Βασιλείου, μάζεψε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Ουζόχο.

-Απ’ το ξεκίνημα της επανάληψης ο Απόλλωνας, δημιουργεί προϋποθέσεις κι είναι καλύτερος και είναι πιο κοντά στο δεύτερο γκολ.

52′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Ντιγκινί στη θέση του Γιαννιώτα.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά.

48′ ΓΚΟΛ, 1-1 ο Απόλλωνας με αυτογκόλ του Σιέλη! Λάθος του Ουζόχο, πάσα του Γιαννιώτα στον Πίττα, ο τελευταίος έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με την μπάλα να κτυπάει στον Σιέλη και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Πίττας στη θέση του Γκακπέ.

-Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι φάσεις, με τον Απόλλωνα να μην έχει απειλήσει ούτε μια φορά.

Τέλος ημιχρόνου

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ που πήρε μπάλα από πλάγια θέση, συνέκλινε και σούταρε, με τον Ρομπέρζ να βάζει το πόδι του και να διώχνει σε κόρνερ πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα.

41′ Σουτ του Μάρκοβιτς, κόντραρε.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Χάμπο.

33′ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μπεν Σαχάρ φάτσα με τον Δημητρίου πήγε για το σουτ, ο Ρομπέρζ που ερχόταν από πίσω πρόλαβε τελευταία στιγμή να βάλει το πόδι του και να… αποσοβήσει το γκολ.

29′ Επικίνδυνο γύρισμα του Γουίλερ, σωτήριο διώξιμο του Ρομπέρζ.

23′ Σουτ του Γιαννιώτια από πλάγια θέση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ουζόχο. Πρώτη φάση για τους Λεμεσιανούς.

-Χωρίς φάσεις το παιχνίδι πέραν από το γκολ των γηπεδούχων, δεν έχει αντιδράσει ακόμη ο Απόλλωνας.

ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ, καθώς το VAR σωστά έκρινε πως ο Εφραίμ δεν ήταν σε θέση οφσάιντ στην μπαλιά του Ζαχίντ.

8′ Ακυρώνεται γκολ του Εφραίμ με υπόδειξη οφσάιντ. Λανθασμένη η απόφαση του βοηθού Μιχάλη Μαρίνου που εντούτοις ενήργησε σωστά και σήκωσε το σημαιάκι μετά την επίτευξη του τέρμοας, δίνοντας την ευκαιρία στο VAR να αποφασίσει.

1′ Από τον Απόλλωνα και τον Μάρκοβιτς το πρώτο σουτ, εκτός περιοχής, πολύ άστοχο.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Σιέλης, Ζόρζε, Γουίλερ, Σατσιάς (67′ Ντε Βινσέντι), Λουντέμο, Ζαχίντ, Εφραίμ (88′ Μερκής), Εντονγκαλά (93′ Νούχιου), Σαχάρ (88′ Γαβριήλ).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Ρομπέρζ, Κατελάρης (82′ Γιούστε), Χάμπος, Γιαννιώτας (52′ Ντιγκινί), Βασιλείου (82′ Ψύχας), Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Ματέι, Γκακπέ (46′ Πίττας), Μπένσοπ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σατσιάς (51′), Ζαχίντ (74′) / Χάμπος (34′), Ρομπέρζ (94′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Δημητρίου Βασίλης