Η Ανόρθωση ήταν ήδη στο ΓΣΠ και ο Τρισκόφσκι της έκανε τα γνωστά του

Με διπλό στο «Α. Παπαδόπουλος» ολοκλήρωσε τη σεζόν η ΑΕΚ. Για τη 10η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γκρουπ των πλέι οφ, η ομάδα της Λάρνακας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ανόρθωσης, επικρατώντας με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια επέλεξε όλους τους βασικούς του στην ενδεκάδα (πέραν των Μίχα, Οκριασβίλι που ήταν εκτός αποστολής), όμως αυτοί είχαν το μυαλό τους στον τελικό κυπέλλου του Σαββάτου (15/5) με τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ και η «Κυρία» παρουσιάστηκε κακή στον αγωνιστικό χώρο.

Δεν ήθελε και πολύ να το εκμεταλλευτεί ο Ιβάν Τρισκόφσκι, που πρόσθεσε άλλα δύο γκολ απέναντι στην «αγαπημένη» του αντίπαλο. Η Ανόρθωση ήταν ήδη η ομάδα την οποία «πλήγωσε» περισσότερες φορές ο Σκοπιανός, ο οποίος σκοράροντας στο 66′ και το 79′ (πέναλτι) έφτασε τα 13 γκολ απέναντί της με τη φανέλα της ΑΕΚ (16 συνολικά).

Η ΑΕΚ, που έπαιξε με αλλαγές και κάποιους νεαρούς, έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων διαδοχικών ηττών κι ολοκλήρωσε τη σεζόν στην πέμπτη θέση με 50 βαθμούς, επτά λιγότερους από την τέταρτη Ανόρθωση, που ευελπιστεί να ολοκληρώσει τη χρονιά με την κατάκτηση του κυπέλλου.

85′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, Ορθοδόξου αντί Σούτερντεν.

79′ ΓΚΟΛ, 0-2 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να διπλασιάζει τα γκολ του από την άσπρη βούλα.

77′ Πέναλτι για την ΑΕΚ. Για ανατροπή του Ακοράν από τον Βργκοτς.

76′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Πηλέας στη θέση του Ελουντού.

67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Σαββίδης στη θέση του Ναούμ.

66′ ΓΚΟΛ, 0-1 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι. Σουτ του Ακοράν, απέκρουσε ο Λόρια και μετά από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Σκοπιανό που από κοντά σκόραρε εύκολα.

64′ Ανάποδο του Μανιά, ψηλά έξω.

64′ Πλασέ του Χουσμπάουερ, κόντραρε, κόρνερ.

61′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με ανάποδο του Τρισκόφσκι, μάζεψε ο Λόρια.

59′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ακοράν στη θέση του Αναστασίου.

58′ Σουτ του Μανιά, μπλόκαρε ο Χριστοδούλου.

56′ Σουτ του Σπόλιαριτς, έξω.

46′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, Ιωάννου και Σπιρόφσκι στις θέσεις των Γκονζάλεθ και Χέιτλι.

46′ Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μαργκάσα αντί Νταουσβίλι, Μανιάς αντί Κβιλιτάια και Ελουντού αντί Χριστοφή.

Δεύτερο ημίχρονο

41′ Σουτ του Σπόλιαριτς από πλάγια θέση, πέφτει και διώχνει ο Λόρια, στην εξέλιξη της φάσης σουτάρει ξανά ο ίδιος παίκτης, έξω.

34′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χουσμπάουερ στη θέση του Αμπαρτζουμιάν.

33′ Απειλεί με Αμπαρτζουμιάν η Ανόρθωση, ο Αντωνιάδης βάζει την κόντρα στο σουτ του.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με δυνατή κεφαλιά του Κορέια μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, σπουδαία απόκρουση του Χριστοδούλου.

-Κλείσαμε εικοσάλεπτο, σε ένα κακό παιχνίδι χωρίς ευκαιρίες.

5′ Σουτ του Σουτερντέν, μάζεψε ο Λόρια.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Καλτσάς, Κορέα, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι (46′ Μαργκάσα), Αμπαρτζουμιάν (34′ Χουσμπάουερ), Χριστοφή (46′ Ελουντού, 76′ Πηλέας), Κβιλιτάια (46′ Μανιάς).

ΑΕΚ: Χριστοδούλου, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ (46′ Ιωάννου), Αντωνιάδης, Ανδρέου,  Χέιτλι (46′ Σπιρόφσκι), Σπόλιαριτς, Ναούμ (67′ Σαββίδης), Σούτερντεν (85′ Ορθοδόξου), Αναστασίου (59′ Ακοράν), Τρισκόφσκι.