Δεν παίζεται στο Τσίρειο, υπέταξε την Ανόρθωση και πήγε στο -2 η ΑΕΛ!

Τεράστιο τρίποντο για την ΑΕΛ! Η ομάδα της Λεμεσού πήρε το ντέρμπι με την πρωτοπόρο Ανόρθωση επικρατώντας με 1-0 στο Τσίρειο για την 11η αγωνιστική, ανέβηκε στη δεύτερη θέση και μείωσε στο -2 από την κορυφή!

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Ράιαν Μαέ στο 66ο λεπτό με κοντινό σουτ έπειτα από προσπάθεια του Τόρες, τέσσερα λεπτά αφότου ο Θεουλή λανθασμένα δεν υπέδειξε πέναλτι για τους γαλαζοκίτρινους, για χέρι του Κ. Αρτυματά (το έδωσε εκτός περιοχής).

Πανάξια έφτασε στη νίκη η ομάδα της Λεμεσού, καθώς παρά τις μπόλικες και σημαντικές απουσίες ήταν ανώτερη (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) με την «Κυρία» να υστερεί πολύ σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια της και να παίρνει ό,τι έδωσε.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΛ σε ντέρμπι αλλά και η πέμπτη σε ισάριθμα εντός παιχνίδια, με τους γαλαζοκίτρινους να κάνουν το 5/5 και να διατηρούν το «απόλυτο» στο Τσίρειο! Μάλιστα αυτή είναι η πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα που οι Λεμεσιανοί κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους, καθώς δέχθηκαν γκολ και από τους δέκα προηγούμενους αντιπάλους τους.

Από την άλλη η Ανόρθωση δέχθηκε τη δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα (κι οι δύο από ομάδες της Λεμεσού) κι έμεινε στους 23 βαθμούς, κινδυνεύοντας να αποκτήσει συγκάτοικο στην κορυφή αν ο Απόλλωνας κερδίσει την ΑΕΚ.

86′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, δεν βρήκε στόχο.

84′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Τεϊσέιρα και Μπάμπιτς αντικαθιστούν Τόρες και Αντωνίου.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Βργκοτς.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Έουλερ.

77′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Αντάμοβιτς στη θέση του Ριέρα.

75′ Πέμπτη και τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μαργκάσα στη θέση του Ελουντού.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ράσο.

71′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Έουλερ αντικαθιστά τον Αβραάμ.

69′ Τέταρτη αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χριστοφή στη θέση του Καλτσά.

68′ Ο Κβιλιτάια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά δεν υπάρχει γκολ καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

66′ ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΛ με τον Μαέ, που μετά από προσπάθεια του Τόρες και κόντρα σούταρε από κοντά νικώντας τον Λόρια στην κλειστή του γωνία!

65′ Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χουσμπάουερ αντικαθιστά τον Μίχα.

63′ Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Μαέ, πάνω από την εστία του Λόρια.

62′ Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ σε χέρι του Κ. Αρτυματά, έξω το δίνει ο ρεφ Θεουλή. Λανθασμένη απόφαση, ήταν εντός περιοχής η παράβαση.

59′ Ο Βργκοτς μετά την εκτέλεση του κόρνερ δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Γύρισμα του Ελουντού, ο Καλτσάς δεν μπορεί να νικήσει τον Βοζίνια που έδιωξε σε κόρνερ.

-Καλύτερη η Ανόρθωση στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης αλλά δεν κατάφερε ακόμα να απειλήσει.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Με δύο αλλαγές ξεκινά στο β’ μέρος η Ανόρθωση. Κορέια και Κβιλιτάια αντικαθιστούν Σελίν και Μανιά. Καμία αλλαγή στην ΑΕΛ.

-Εμφανώς ανώτερη η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος, υστερεί πολύ σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια της η «Κυρία».

Τέλος ημιχρόνου

40′ Εκτέλεση φάουλ από τον Αβραάμ σε καλό σημείο, η μπάλα κτυπά στο τείχος και πήγε σε κόρνερ.

34′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Άστοχη έξοδος από το Λόρια στη σέντρα του Αντωνίου και ο Αβραάμ δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά και να την στείλει στα δίχτυα.

20′ Σουτ του Ντανίλο, άστοχο.

-Παιχνίδι κέντρου μετά το πρώτο 15λεπτο, με την Ανόρθωση να αδυνατεί να γίνει επικίνδυνη ενώ με περισσότερη ευκολία φτάνει έξω από την περιοχή του Λόρια η ΑΕΛ.

-Πολύ καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού, με την ΑΕΛ να έχει μπει με περισσότερες απαιτήσεις στην αναμέτρηση.

8′ Δεξί βολέ από τον Ριέρα, ο Λόρια δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

4′ Σέντρα του Σελίν, η κεφαλιά του Καλτσά πήγε πάνω από τα δοκάρια.

2′ Πρώτη καλή φάση στο ντέρμπι, με τον Λόρια να σταματά το σουτ του Αβραάμ από το ύψος της περιοχής.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι!

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (83′ Τεϊσέιρα), Ράσο, Κέρκεζ, Κυριάκου, Ζντραφκόφσκι, Ριέρα (78′ Αντάμοβιτς), Ντανίλο,  Αβραάμ (71′ Έουλερ), Τόρες (83′ Μπάμπιτς), Μαέ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν (46′ Κορέια), Νταουσβίλι, Κ. Αρτυματάς, Μίχα (65′ Χουσμπάουερ), Ελουντού (75′ Μαργκάσα), Καλτσάς (69′ Χριστοφή), Μανιάς (45′ Κβιλιτάια)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ράσο (75′, 3η), Έουλερ (79′, 3η) / Βργκοτς (81′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή