«Θρίλερ» για γερά νεύρα αλλά χωρίς νικητή

Ντέρμπι με ένταση, πάθος, καλό ρυθμό και… για γερά νεύρα, αλλά χωρίς νικητή ήταν αυτό μεταξύ της Ανόρθωσης και του Απόλλωνα, καθώς οι δύο ομάδες «συμβιβάστηκαν» στο ισόπαλο 1-1 στο «θρίλερ» που έλαβε χώρα στο «Α. Παπαδόπουλος» για την 11η αγωνιστική.

Πρόκειται για αποτέλεσμα που σαφώς ικανοποιεί περισσότερο τον Απόλλωνα -παρότι ήταν η ομάδα που προηγήθηκε- καθώς με τον βαθμό που πήρε διατηρήθηκε μόνος στην κορυφή, έστω κι αν η διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΚ έχει μειωθεί (από τους τρεις) στον έναν βαθμό.

Αντιθέτως, η Ανόρθωση, που ήταν η ομάδα η οποία λόγω της δυσμενούς βαθμολογικής της θέσης… καιγόταν για το τρίποντο, έμεινε για δεύτερη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη με αποτέλεσμα η διαφορά της από τους πρωτοπόρους να παραμείνει στους 12 βαθμούς (με παιχνίδι λιγότερο).

Το σκορ άνοιξε στο 9′ ο Νταμπό με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Φιλιώτη και κεφαλιά-πάσα του Στορ, ενώ η ισοφάριση των γηπεδούχων ήρθε στο 51′ με κεφαλιά του Ουάρντα, έπειτα από ωραία μπαλιά του Λάζαρου στον Αμπαρτζουμιάν και σέντρα του Αρμένιου. Δοκάρι στο 87′ είχε ο Ντέλετιτς που έχασε τρομερή ευκαιρία να φέρει «τούμπα» το ματς!

Με δέκα ποδοσφαιριστές έπαιξε στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Απόλλωνας, λόγω αποβολής του Ρομπέρζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για πάτημα στον Ιωάννου. Ο ρεφ Χριστοφόρου δεν είχε δει τη φάση, ο Πορτογάλος VARίστας θεώρησε πως ήταν απευθείας κόκκινη και τον κάλεσε για on-field review, με τον διαιτητή να διαφωνεί μεν για το χρώμα της κάρτας αλλά να αποβάλλει τον Γάλλο με δεύτερη κίτρινη.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία και για τις δύο ομάδες στο πρωτάθλημα. Στους 25 βαθμούς ο πρωτοπόρος Απόλλωνας (+1 από ΑΕΚ, +5 από Άρη) ο οποίος παίρνει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή Χειμώνα, στους 13 η Ανόρθωση, που ισοβαθμεί στην έβδομη θέση με την Ομόνοια (έχει αγώνα λιγότερο).

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

88′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ουέλινγκτον και Αλεσάμι αντί Ψύχα και Χαμάς

87′ Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ντέλετιτς ανενόχλητος να πλασάρει στο δοκάρι!

83′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Χριστοφή, ο Ντέλετιτς πήρε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Χαμάς!

81′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Ουάρντα δίνει τη θέση του στον Ντέλετιτς.

76′ Εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, μαζεύει ο πορτιέρο του Απόλλωνα.

76′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Β. Γιοβάνοβιτς αντί Αλμπάνη.

74′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρομπέρζ!

73′ Πάει για on-field review ο Μάριος Χριστοφόρου για εξέταση περίπτωσης κόκκινης κάρτας στον Ρομπέρζ.

71′ Τέταρτη αλλαγή για την Ανόρθωση, Ιωάννου αντί Λάζαρου.

69′ Σουτ του Νταμπό από το ύψος της περιοχής, ψηλά έξω.

68′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ψύχας και Ίλιεφ αντικαθιστούν Στορ και Σπόλιαριτς.

66′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Καλτσά.

66′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό που έπιασε το δυνατό σουτ, κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Νταμπό.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.

-Βρέθηκε στο έδαφος ο Αντωνιάδης κι αντιμετώπισε πρόβλημα, τελικά συνεχίζει το ματς.

53′ Κίτρινη κάρτα στον Κολ.

51′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τον Ουάρντα! Εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Λάζαρου στον Αμπαρτζουμιάν που από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Αιγύπτιος με κεφαλιά νίκησε τον Γιοβάνοβιτς!

-Κρατάει μπάλα η Ανόρθωση σ’ αυτά τα πρώτα λεπτά και ψάχνει διαδρόμους προς την εστία του Γιοβάνοβιτς.

46′ Ωραίο σουτ του Αλμπάνη λίγο έξω από την περιοχή, μαζεύει ο Λόρια.

46′ Αλλαγές για την Ανόρθωση, Αντωνιάδης και Ρουσιάς αντί Αραγιούρι και Πόποβιτς.

Δεύτερο ημίχρονο

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Ρισβάνη μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς!

44′ Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ.

41′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με πλασέ του Ζράντι μέσα από την περιοχή, μόλις έξω!

39′ Ο Ουάρντα με ανάποδο βρήκε το δοκάρι όμως η φάση θεωρείται μη γενόμενη καθώς υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ του Πόποβιτς.

-Πολύ καλός ο ρυθμός του ντέρμπι με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ.

31′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Τρομερή ντρίμπλα του Αλμπάνη στον Αραγιούρι, ο Ελλαδίτης βρέθηκε σε θέση βολής, ο Χουσμπάουερ με τρομερό τάκλιν τον κόβει, η μπάλα κατέληξε στον Ζράντι που σούταρε έξω!

30′ Πέσιμο του Καλτσά στην περιοχή, φωνές για πέναλτι, τίποτα ο ρεφ.

28′ Σούταρε με τη μία ο Αρτυματάς έξω από την περιοχή, έξω.

26′ Σουτ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής, έπεσε και μάζεψε ο Λόρια.

19′ Σέντρα του Κορέια, ο Πόποβιτς δεν μπόρεσε να κάνει καλά την κεφαλιά, έξω.

13′ Δυνατό σουτ του Καλτσά, κόντραρε σε αμυνόμενο.

11′ Σούταρε λίγο έξω από την περιοχή ο Αλμπάνης, έβαλε την κόντρα ο Ρισβάνης.

9′ ΓΚΟΛ, 0-1 ο Απόλλωνας με τον Νταμπό! Μετά από σέντρα του Φιλιώτη ο Στορ έπιασε την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω και ο Νταμπό με νέα κεφαλιά το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Αραγιούρι που πήγε να διώξει στη γραμμή δεν κατάφερε να διώξει.

6′ Κεφαλιά του Κατελάρη, άστοχη.

5′ Γύρισμα του Στορ, διώχνει σε κόρνερ ο Ρισβάνης.

4′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Καλτσά με σέντρα στην περιοχή, έδιωξε σωτήρια ο Κατελάρης προ του Ουάρντα.

-Πιέζει ψηλά από τα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση και δεν αφήνει τον Απόλλωνα να αναπτυχθεί.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι (46′ Αντωνιάδης), Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46′ Ρουσιάς), Καλτσάς (66′ Χριστοφή), Ουάρντα (81′ Ντέλετιτς), Λάζαρος (71′ Ιωάννου)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (88′ Αλεσάμι), Κολ, Σπόλιαριτς (68′ Ίλιεφ), Ζράντι, Αλμπάνης (76′ Β’ Γιοβάνοβιτς), Στορ (58′ Ψύχας, 88′ Ουέλιγκτον), Νταμπό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62′ Ρισβάνης / 44′ Ρομπέρζ, 53′ Κολ, 64′ Νταμπό

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / 74′ Ρομπέρζ (2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος