Με Ντέλε-δις «πέταξε» στο -7 η Ανόρθωση!

Ο Μίλος Ντέλετιτς σκόραρε δις στο Μακάρειο και η Ανόρθωση «πέταξε» στο -7 από την κορυφή, την ώρα που πριν από εννέα μέρες βρισκόταν στο -15!

Χάρη σε δύο γκολ του Σέρβου επιθετικού (10′, 61′), η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-0 της ΠΑΕΕΚ στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής και πήρε για πρώτη φορά στη σεζόν τρίτη διαδοχική νίκη (με το ίδιο σκορ), επιστρέφοντας πλέον για τα καλά στη μάχη του τίτλου.

Μέτρια η εμφάνιση της Ανόρθωσης (παρατάχθηκε για πρώτη φορά χωρίς τον Ουάρντα που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής), η οποία πάντως ήταν ουσιαστική ενώ κράτησε για τρίτο σερί ματς μηδέν παθητικό.

Μετά το γκολ τους στο 10’… έριξαν ταχύτητα οι κυανόλευκοι και δεν είχαν την παραμικρή φάση στο επόμενο εικοσάλεπτο, ενώ μετά το ημίωρο οι δύο ομάδες είχαν από δύο ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα όμως ακολούθως η ΠΑΕΕΚ ανέβηκε πολύ κι έψαξε την ισοφάριση, έχοντας και δοκάρι στο 55′! Κόντρα στη ροή του αγώνα, ωστόσο, ο Ντέλετιτς σκόραρε ξανά (61′) και ουσιαστικά… τελείωσε το παιχνίδι. Η «Κυρία» είχε στα επόμενα λεπτά δύο καλές ευκαιρίες για τρίτο γκολ, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Με την έβδομη της νίκη στη σεζόν και (για πρώτη φορά) τρίτη σερί, η Ανόρθωση έφτασε τους 22 βαθμούς κι εδραιώθηκε για τα καλά στην εξάδα, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση. Το σημαντικότερο για την «Κυρία» είναι ότι μπήκε ξανά στη μάχη του τίτλου καθώς η διαφορά της από την κορυφή μειώθηκε μέσα σε εννέα μέρες από τους 15 βαθμούς (μέχρι τις 13/12) στους επτά (από τον Απόλλωνα, έξι από την ΑΕΚ).

Από την άλλη, η ΠΑΕΕΚ, που δεν κατάφερε να κάνει νέα έκπληξη κόντρα στους κυανόλευκους, παρέμεινε με την όγδοη της ήττα στους 12 βαθμούς κι εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

93′ Σουτ του Ιωάννου, αποκρούει ο Πρόσεκ, νέο σουτ από τον Αμπαρτζουμιάν, σώζει ξανά ο πορτιέρο των γηπεδούχων.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

86′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Μασέδο αντί Κούρου.

86′ Αλλαγές για την Ανόρθωση, Αβραάμ αντί Χριστοφή και Ιωάννου αντί Χουσμπάουερ.

-Στο έδαφος ο Κούρος, μέσα το ιατρικό τιμ της ΠΑΕΕΚ.

81′ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, ο Τίμερμανς στη θέση του Χαραλάμπους και ο Νεοφύτου αντί του Νάντο.

75′ Mεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με πλασέ του Ρουσιά, έσωσε ο πορτιέρο της ΠΑΕΕΚ.

73′ Απειλεί η ΠΑΕΕΚ με σουτ του Κούρου, πάνω από τα δοκάρια.

70′ Σουτ του Χρυσοστόμου, απέκρουσε ο Πρόσεκ. Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση.

66′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Ρουσιάς στη θέση του σκόρερ Ντέλετιτς.

61′ ΓΚΟΛ, 0-2 η Ανόρθωση με τον Ντέλετιτς ξανά! Εκμεταλλεύτηκε μια κόντρα, βρέθηκε απέναντι στον Πρόσεκ, τον πέρασε από αριστερά και πλάσαρε εύστοχα.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

-Στα τελευταία λεπτά η ΠΑΑΕΚ έχει κερδίσει μέτρα και δείχνει πρόθεση να κυνηγήσει την ισοφάριση.

57′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Ρισβάνης αντί του Λάζαρου.

55′ Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ με δοκάρι του Μπάμπιτς! Η μπάλα πήγε μάλιστα πίσω από τον Λόρια σχεδόν παράλληλα προς το άλλο δοκάρι.

-Μπήκε επιθετικά στην επανάληψη η Ανόρθωση ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα την… ηρεμήσει. Δεν έφτιαξε κάποια αξιόλογη ευκαιρία πάντως στο πρώτο δεκάλεπτο.

46′ Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Αριστοτέλους και Νεοφύτου δίνουν τη θέση τους σε Ντίας και Καπαρτή.

46′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χρυσοστόμου αντί Πόποβιτς.

Δεύτερο ημίχρονο

45+2′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, μάζεψε ο Πρόσεκ.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

44′ Ο Μπάμπιτς μετά από αλλεπάλληλες ντρίμπλες μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, τον πρόλαβε ο Αντωνιάδης πριν σουτάρει.

40′ Απειλεί η ΠΑΕΕΚ με σουτ του Σουμαόρο μέσα από την περιοχή, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Αραγιούρι.

31′ Μεγάλη ευκαιρία για την «Κυρία» με κεφαλιά του Αραγιούρι μετά από σέντρα του Ντέλετιτς, μαζεύει ο Πρόσεκ.

30′ Χλιαρό σουτ του Χριστοφή, έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Πρόσεκ. Πρώτη φάση για την Ανόρθωση μετά το γκολ.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Πόποβιτς.

-Αργός ο ρυθμός και χωρίς καμία άλλη αξιόλογη φάση το ματς πέραν από το γκολ της «Κυρίας».

15′ Κεφαλιά του Μπάμπιτς, άστοχη.

10′ ΓΚΟΛ, 0-1 η Ανόρθωση με τον Ντέλετιτς! Μετά από κάθετη του Χριστοφή, ο Σέρβος πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε, ο Πρόσεκ βρήκε την μπάλα με το πόδι όμως αυτή πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του!

9′ Εκτέλεση φάουλ του Κούρου, δεν ανησυχεί ο Λόρια, πάνω από τα δοκάρια.

-Ξεκίνησε καλύτερα η Ανόρθωση και γυροφέρνει συνεχώς την περιοχή των γηπεδούχων.

6′ Σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, κόντραρε, πήρε ύψος η μπάλα και κατέληξε στην αγκαλιά του Πρόσεκ.

3′ Σουτ του Χουσμπάουερ, πολύ άστοχο.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινκ, Φραγκέσκου, Κούρο (86′ Μασέδο), Σουμαόρο, Χαραλάμπους (81′ Τίμερμανς), Νεοφύτου (46′ Καπαρτής), Αριστοτέλους (46′ Ντίας), Nάντο (81′ Νεοφύτου), Μπάμπιτς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (86′ Ιωάννου), Πόποβιτς (46′ Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς (66′ Ρουσιάς), Χριστοφή (86′ Αβραάμ), Λάζαρος (57′ Ρισβάνης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 24′ Πόποβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Νικολάου Γιώργος