«Χρυσός» βαθμός για Εθνικό, πήρε τον… αέρα του ΑΠΟΕΛ

Έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσός» πήρε ο Εθνικός, που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ.

Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σαχάρ, όμως από εκεί και πέρα η ομάδα της Άχνας ήταν ανώτερη σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ισοφάρισε στο 36′ με τον Ζάκπα και στην επανάληψη, ειδικότερα στο τέλος της, είχε σημαντικές ευκαιρίες για την ανατροπή και το τρίποντο.

Ο Εθνικός πήρε τον… αέρα του ΑΠΟΕΛ καθώς έμεινε αήττητος απέναντί του σε τρίτο φετινό παιχνίδι (από τα τέσσερα) καθώς και σε τέταρτο διαδοχικό εντός έδρας αγώνα του με τους γαλαζοκίτρινους.

Οι Αχνιώτες με τον βαθμό που πήραν έφτασαν τους 38 και βρίσκονται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Νέα Σαλαμίνα καθώς και στο +6 από τον Ερμή.

Χωρίς νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες του ανεξαρτήτως διοργάνωσης ο ΑΠΟΕΛ, που δεν αντέδρασε όπως θα ανέμενε μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο και όντας στους 47 βαθμούς έχασε την πρωτιά του ομίλου, καθώς βρίσκεται πλέον στο -1 από την Πάφο, που έχει και παιχνίδι λιγότερο.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Μ. Ηλία για θέατρο.

91′ Νέα σπουδαία φάση για τον Εθνικό με κεφαλιά του Ταράσοφς, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Μ. Ηλία, ο Σάντος έβαλε σωτήρια την κόντρα στο κοντινό του σουτ.

86′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Νούχιου στη θέση του Γκάρνερ.

85′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Ουαλί στη θέση του Χριστοφή.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Ντίας.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους.

77′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντίας στη θέση του Ζαχίντ.

76′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Κουντόμπιακ, πέρασε από όλους η μπάλα.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαχίντ.

72′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Κούτσακος αντικαθιστά τον Σαχάρ.

67′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Ντόλεζαλ αντί Παπαγεωργίου και Κ. Ηλία αντί Μιγκελίτο.

66′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

63′ Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γκάρνερ. Ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε την κεφαλιά του Άγγλου και ακολούθως μπλόκαρε στο σουτ του.

58′ Έντονες διαμαρτυρίες από τον Εθνικό για πέναλτι, για ανατροπή του Ταράσοφς από τον Κατσαντώνη. Σύμφωνα με το ριπλέι υπήρξε παράβαση.

-Κρατάει μπάλα και δείχνει διαφορετικό πρόσωπο ο ΑΠΟΕΛ σε σχέση με το πρώτο μέρος, φτάνοντας πιο εύκολα στην περιοχή των γηπεδούχων.

48′ Σουτ του Ζαχίντ, αποκρούει ο Μπογκαντίνοφ.

46′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Ντε Βινσέντι και Γουίλερ αντί Λουντέμο και Σαμπάλα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

41′ Σουτ του Παπαγεωργίου, σώζει ο Ουχόζο.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Λουντέμο.

-Εξαργύρωσε την υπεροχή του ο Εθνικός καθώς ήταν η μοναδική ομάδα που έπαιζε ποδόσφαιρο στο Δασάκι.

36′ ΓΚΟΛ, 1-1 ο Εθνικός με τον Ζάκπα. Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Κυπριανού, ο Μ. Ηλία κατέβασε στον Ουαλί ο οποίος μετά από ντρίμπλες έδωσε στον Ζάκπα που από κοντά νίκησε τον Ουζόχο.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Σαμπάλα.

27΄ Σουτ του Ζάκπα, άστοχο.

-Καταφανώς ανώτερος ο Εθνικός στο γήπεδο, έμειναν στη φάση του γκολ οι γαλαζοκίτρινοι.

26′ Επικίνδυνη σέντρα του Παπαγεωργίου, ο Βινίσιους με κεφαλιά απομάκρυνε προ του Μ. Ηλία που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

24′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Κουντόμπιακ, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

23′ Ο Γκάρνερ βρήκε τον Σαχάρ στην περιοχή, όμως ο Ταράσοφς πρόλαβε τον Ισραηλινό πριν σουτάρει.

13′ Γύρισμα του Ζάκπα, δεν πρόλαβε ο Μ. Ηλία να κάνει την προβολή.

-Ιδανικό ξεκίνημα για τους γαλαζοκίτρινους που σκόραραν στην πρώτη τους φάση.

4′ ΓΚΟΛ, 0-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Σαχάρ! Σκόραρε με πλασέ από πλάγια θέση μετά από κάθετη του Γκάρνερ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Ταράσοβς, Περατικός, Γκόρουπετς, Χουντόμπιακ, Μιγκελίτο (67′ Κ. Ηλία), Παπαγεωργίου (67′ Ντόλεζαλ), Ουαλί (85′ Χριστοφή), Ζάκπα, Μ. Ηλία.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα (46′ Γουίλερ), Ανουάρ, Λουντέμο (46′ Ντε Βινσέντι), Ζαχίντ (77′ Ντίας), Κατσαντώνης, Σαχάρ (72′ Κούτσακος), Γκάρνερ (86′ Νούχιου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μ. Ηλία (93′) / Σάντος (25′), Σαμπάλα (34′), Λουντέμο (40′), Ντε Βινσέντι (66′) Ζαχίντ (72′), Βινίσιους (78′), Ντίας (85′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής:  Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Σολωμού Δημήτρης