Από υποψήφιος για υποβιβασμό, φαβορί για εξάδα ο ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε συνεπής στον πρώτο… τελικό για την εξάδα κι έδειξε πως είναι εδώ!

Η βελτιωμένη, σοβαρή και πειθαρχημένη ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, πέρασε νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης» επικρατώντας με 3-2 της Πάφου και μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη διαφορά του από την εξάδα.

Το σκορ άνοιξε ο Σαχάρ στο 30′ με εκτέλεση πέναλτι, με τον Βασίλη Δημητρίου να μη βλέπει την παράβαση (ανατροπή του Σιέλη από τον Κβίντα) και να το δίνει μετά που είδε τη φάση στο μόνιτορ, έπειτα από παρέμβαση του VAR (Τιμόθεος Χριστοφή). Λίγο νωρίτερα (20′) ο ρεφ είχε δώσει ανύπαρκτο πέναλτι στους γαλαζοκίτρινους κι επίσης άλλαξε την απόφασή του στο μόνιτορ χάρη στο VAR!

Η Πάφος αντέδρασε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 37′ με ένα απίθανο γκολ του Πάνιτς, όμως με την έναρξη του β’ μέρους ο ΑΠΟΕΛ πήρε και πάλι το προβάδισμα (48′) όταν μετά από έξοχη προσπάθεια του Ζαχίντ που βρήκε δοκάρι, ο Ζόρζε γύρισε στον Ενσούε που από κοντά έκανε το 1-2.

Ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να… «καθαρίζει» το ματς με το γκολ του Σατσιά στο 66′ με κοντινό σουτ έπειτα από κακό διώξιμο του Ρούτκο σε σέντρα του Γουίλερ, όμως η Πάφος μείωσε σε 2-3 στο 87′ με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι, αφότου ο Δημητρίου έκανε τρίτο σοβαρό λάθος μη βλέποντας το χέρι του Μερκή κι ενημερώθηκε ξανά από το VAR!

Χάρη λοιπόν στην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 23 βαθμούς και απέχει μόλις δύο βαθμούς από την έκτη θέση, για την οποία, πλέον, φαντάζει να είναι φαβορί, έστω κι αν πρέπει να ξεπεράσει τέσσερις ομάδες (Δόξα με 25, Σαλαμίνα, Πάφο, Ολυμπιακό με 24).

Από την άλλη η Πάφος δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που θα την ανέβαζε στην έκτη θέση και δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα, χάνοντας την ευκαιρία να πάει στο +7 από τους γαλαζοκίτρινους.

94′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Νούχιου στη θέση του Σατσιά.

92‘ Ο Μέρφι προσπάθησε από πολύ πλάγια να κερδίσει τον Ουζόχο, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε με τα πόδια.

91′ Ο Εντονγκαλά βγήκε απέναντι από τον Ρούτκο, όμως προτίμησε να δώσει τον Ζαχίντ που ήταν στο ύψος του πέναλτι παρά να τελειώσει τη φάση μόνος και ο Αραγιούρι πρόλαβε κι έδιωξε.

87′ ΓΚΟΛ 2-3 για την Πάφο! Ο Βαλακάρι ευστοχεί στο πέναλτι και μειώνει η Πάφος.

86′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο μετά από χέρι του Μερκή!

85′ Ξανά στο μόνιτορ ο Βασίλης Δημητρίου, μετά από έλεγχο του VAR για χέρι του Μερκή στη μικρή περιοχή.

80′ Μέσα ο Μερκής, έξω ο Μπεν Σαχάρ

75′ Μακρινή μπαλιά από Πάνιτς, δεν δυσκολεύεται να μαζέψει ο Ουζόχο.

74′ Καλή στιγμή για την Πάφο ο Μέρφι έβγελε την μπαλιά από πλάγια αριστερά, όμως ο Σιέλης πρόλαβε κι έδιωξε προ του Μπεριγκό.

70′ Μέσα ο Μπέρν, έξω ο Εφραίμ

66′ ΓΚΟΛ 1-3 ο ΑΠΟΕΛ! Σέντρα από Γουίλερ, διώχνει με γροθιές ο Ρούτκο η μπάλα φτάνει στον Σατσιά ο οποίος από πολύ κοντά τη στέλνει στα δίχτυα.

58′ Μέσα ο Μέρφι, έξω ο Λελιούκιν

56′ Σουτ από τον Αουρέλιο στο ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Ουζόχο.

48′ ΓΚΟΛ 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ! Φοβερή ντρίμπλα του Ζαχίντ ο οποίος με πλασέ σημάδεψε στο δοκάρι και ακολούθως ο Ενσούε από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

46′ Μέσα ο Εντονγκαλά, έξω ο Κλωναρίδης

Έναρξη β’ ημιχρόνου

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ από το 15′ μέχρι και την ώρα που ισοφαρίστηκε να είναι καλύτερος, ενώ η Πάφος από το 37′ όταν σκόραρε μέχρι και τον τέλος του ημιχρόνου είχε πάρει τα ηνία του αγώνα.

Τέλος ημιχρόνου

45’+4′ Μακρινό σουτ του Εφραίμ η μπάλα θα πάρει ύψος και θα περάσει έξω.

-Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις λόγω του χρόνου που χρειάστηκε να εξεταστούν οι δύο φάσεις των πέναλτι στο VAR.

44′ Παράλληλο γύρισμα από τον Καμπρά, ο Ουζόχο στη μικρή του περιοχή έπεσε και μάζεψε.

42′ Σουτ από Μπεριγκό, εύκολα πέφτει και μαζεύει ο Ουζόχο.

42′ Κίτρινη για Λελιούκιν.

37′ ΓΚΟΛ 1-1 Με φοβερό σουτ του Πάνιτς εκτός περιοχής, ο Κροάτης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο.

33′ Κεφαλιά του Κλωναρίδη από πολύ κοντά, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

30′ ΓΚΟΛ 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μπεν Σαχάρ.

29′ Κίτρινη στον Κβίντα.

29′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ για απρόσεκτο παίξιμο του Κβίντα πάνω στον Σιέλη. Δίνεται μετά από εξέταση της φάσης από τον Βασίλη Δημητρίου στο μόνιτορ. Για δεύτερη φορά ο διαιτητής αλλάζει απόφαση μετά από διαβούλευση με το VAR.

28‘ Πάλι στο μόνιτορ ο Βασίλης Δημητρίου για εξέταση παράβασης του Κβίντα πάνω στον Σιέλη. Αρχικά ο διαιτητής είχε δώσει κόρνερ και αφού η φάση εξετάστηκε από το VAR κρίθηκε σκόπημο να πάει στο μόνιτορ για να το ξανά δει.

22′ Μετά την επανεξέταση της φάσης ο Βασίλης Δημητρίου, ορθά αποφασίζει να μην δώσει το πέναλτι, καθώς δεν υπήρξε παράβαση.

21′ Ο Βασίλης Δημητρίου πάει στο μόνιτορ να δει ξανά τη φάση του πέναλτι για να αποφανθεί.

20′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα του Σάιθ πάνω στον Σαχάρ. Περιμένουν και την απόφαση του VAR.

17′ Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ μετά από λάθος του Καμπράλ η μπάλα φτάνει στον Κλωναρίδη ο οποίος από πολύ κοντά επιχείρησε το πλασέ, όμως ο Ρούτκο έδιωξε με τα πόδια.

15′ Ο Εφραίμ βγάζει την μπαλιά, όμως ο Κβίντα πρόλαβε να κόψει πριν η μπάλα φτάσει στον Κλωναρίδη.

-Ξαφνική έντονη βροχόπτωση και δυνατός άνεμος στην περιοχή του “Στέλιος Κυριακίδης”.

13‘ Γύρισμα Πάνιτς από αριστερά μέσα στην περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε να πέσει και να μαζέψει ο Ουζόχο.

8′ Πρώτο σουτ για ΑΠΟΕΛ με τον Σατσιά εκτός περιοχής, μάζεψε ο Ρούτκο.

-Μοιρασμένο το πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρία.

3′ Ο Καμπράλ προσπάθησε για το σουτ μέσα από την περιοχή όμως δεν έπιασε με δύμανη την μπάλα έτσι δεν δυσκολεύτηκε ο Ουζόχο να μαζέψει την μπάλα.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Πάνιτς, Λελιούκιν (58′ Μέρφι), Φουρ, Βαλακάρι, Καμπράλ, Μπεριγκό.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Λουντέμο, Σατσιάς (94′ Νούχιου), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46′ Εντονγκαλά), Εφραίμ (70′ Μπέρν), Σαχάρ (80′ Μερκής).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβίντα (30′), Λελιούκιν (42′) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Χριστοφή Τιμόθεος