Με δύο αυτογκόλ στην κορυφή η Ομόνοια!

Κρύο, βροχερό βράδυ στην πρωτεύουσα και η Ομόνοια θα διανυκτερεύσει στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού κέρδισε και τον Εθνικό (2-0), έφτασε τον Απόλλωνα (παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό) στους 40 βαθμούς και αφού υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία, ανέβηκε στην πρώτη θέση.

Το παράδοξο είναι πως… ο Εθνικός σκόραρε και η Ομόνοια κέρδισε, καθώς και τα δύο γκολ των πρασίνων ξεκίνησαν από τον Γκόμεθ και κατέληξαν στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ από συμπαίκτες του!

Στο 14′ μετά από σέντρα του Ισπανού, ο Ντέιβισον στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στο δοκάρι και ακολούθως στα δίχτυα (1-0) ενώ στο 86′ ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ και ο Ζάκπα έκανε την προβολή για να διώξει την μπάλα, στέλνοντάς την κι αυτός στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Η Ομόνοια παρέμεινε αήττητη για δέκατο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα ενώ έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες στο ΓΣΠ (μαζί με το… διπλό επί του ΑΠΟΕΛ και τη νίκη επί του ΠΑΟΚ), ενώ ο Εθνικός, που δέχθηκε τρίτη σερί ήττα, συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς και χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Αξίζει να αναφερθεί πως στο 75′ οι πράσινοι δικαιούνταν πέναλτι για σπρώξιμο του Περατικού στον Κίκο στην περιοχή, με τον διαιτητή Νικόλα Νεοκλέους να μην σφυρίζει παράβαση. Η φάση ήταν… ξεκάθαρη και ο VAR Λούκας Σωτηρίου όφειλε να ενημερώσει τον ρεφ για το λάθος του ώστε τουλάχιστον να δει τη φάση στο μόνιτορ, κάτι που δεν έγινε.

86′ ΓΚΟΛ 2-0 η Ομόνοια! Ο Γκόμεθ εκτελεί το φάουλ από δεξιά έξω από την περιοχή, ο Ζάκπα έκανε την προβολή για να διώξει την μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

82′ Ο Ζάκπα πέρασε τον Φαμπιάνο, έκανε το πλασέ όμως ο Λούφτνερ έδιωξε προ της γραμμής.

77′ Μέσα ο Ουαλί στη θέση του Κουμή.

77′ Μέσα ο Λοΐζου στη θεση του Μποτεάκ.

77′ Μέσα ο Τιάγκο στη θέση του Τζιωνή.

77′ Ντεμπούτο για τον Τσέποβιτς ο οποίος αντικαθιστά τον Ασαντέ.

75′ Ο Κίκο βρέθηκε στο έδαφος μέσα στη μικρή περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Περατικού, όμως λανθασμένα τόσο ο διαιτητής όσο και το VAR δεν έδωσαν πέναλτι.

63′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

60′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Ζάκπα στη θέση του Κοστόφσκι.

57′ Κίτρινη στον Γκόμεθ

-Χωρίς φάσεις το δεύτερο ημίχρονο, με τον αγωνιστικό χώρο να είναι βαρύς λόγω της βροχής και να μη βοηθά στο να διεξαχθεί καλό παιχνίδι.

47′ Πλασέ του Μποτεάκ, ο Μπογκατίνοφ διώχνει με τα πόδια.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να φτιάξει πολλές φάσεις. Κατάφερε να εκμεταλλευτεί την καλύτερη στιγμή που της παρουσιάστηκε και άνοιξε το σκορ.

Τέλος ημιχρόνου

44′ Μεγάλη μπαλιά του Λούφτνερ, ήταν όμως πολύ δυνατή με αποτέλεσμα να περάσει έξω χωρίς να ανησυχήσει τον Μπογκατίνοφ.

31′ Κίτρινη στον Λούφτνερ.

-Συμπληρώσαμε μισάωρο στην αναμέτρηση, με την Ομόνοια να μην δυσκολεύεται να κρατήσει το προβάδισμα της και τον Εθνικό να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα.

16′ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοφή στο ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

14′ ΓΚΟΛ 1-0 η Ομόνοια! Σέντρα του Γκόμεθ από δεξιά έξω από την περιοχή, ο Ντέιβιντσον στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στο δοκάρι και ακολούθως κατέληξε στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ.

13′ Πολύ δυνατό σουτ του Σέχου, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ για την Ομόνοια.

-Πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο με την Ομόνοια να κρατά περισσότερο την μπάλα, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Εθνικού.

4′ Δυνατή σέντρα του Κυπριανού, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

3′ Εξαιρετική πάσα του Γκόμεθ στον Κίκο, ο οποίος επιχείρησε το πλασέ από αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

1′ Σέντρα Ασαντέ από δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Μπογκατίνοφ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Βίτορ, Γκόμεθ, Παπουλής, Τζιωνής (77′ Τιάγκο), Μποτεάκ (77’Λοΐζου), Ασαντέ (77′ Τσέποβιτς)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Περατικός, Σάβιτς, Ντέιβιντσον, Κουμής (77′ Ουαλί), Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ, Χριστοφή, Μ. Ηλία, Κοστόφσκι (60′ Ζάκπα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λούφτνερ (31′), Γκόμεθ (57′) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Σωτηρίου Λούκας