ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Τα τρένα… φεύγουν και τους αφήνουν πίσω

Το τρένο της εξάδας κι αυτό της Ευρώπης αποχωρούν σιγά-σιγά χωρίς ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ αντίστοιχα στα… βαγόνια τους.

Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο ΓΣΠ σε εξ αναβολής αγώνα για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος κι αμφότερες έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά τους να… προλάβουν τους στόχους τους.

Κακό το παιχνίδι στην πρωτεύουσα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην ανταποκρίνεται στις προσδοκίες, δείχνοντας πως πως χρειάζονται πολλή βελτίωση για να έχουν ελπίδες να σώσουν τη χρονιά τους – κάτι που ισχύει και για τον ΑΠΟΕΛ παρότι αγωνιζόταν από το ημίωρο με παίκτη λιγότερο.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που είχε ελάχιστες καλές φάσεις και πιο αξιοσημείωτη την (ορθή) αποβολή του Ντε Βινσέντι στο 32′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για αψυχολόγητη κλωτσιά στον Χέιτλι, στην επανάληψη ήρθαν δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 59′ ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τρουγιόλς νίκησε τον Ουζόχο δίνοντας το προβάδισμα στους Λαρνακείς και ο ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα (60′) με γκολ του Κλωναρίδη με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες μετά το τρίποντο επί του Ερμή στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη και με τον έναν βαθμό που πήρε έφτασε τους 20 και, με τους αγώνες να λιγοστεύουν, απέχει πέντε βαθμούς από την έκτη θέση και ναι μεν έχει (έναν, πλέον) αγώνα λιγότερο από τις ομάδες που κυνηγά (Ολυμπιακό, Νέα Σαλαμίνα, Πάφο και Δόξα) αλλά έχει μπροστά του ένα ζόρικο πρόγραμμα (Πάφο, Ανόρθωση, Απόλλωνα).

Η ΑΕΚ, από την άλλη, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα τρίποντα μετά τις τρεις σερί ήττες που δέχθηκε και το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει τους 30 βαθμούς, έξι λιγότερους από τις θέσεις Ευρώπης, για τις οποίες κυνηγά δύο ομάδες και δείχνει να μην μπορεί να διεκδικήσει τον στόχο της.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν.

83′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Λουντέμο και Εντονγκαλά αντικαθιστούν Ανουάρ και Κλωναρίδη.

82′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ναράνχο στη θέση του Τρουγιόλς.

-Στο έδαφος ο Ανουάρ, ζήτησε αλλαγή.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Ανουάρ.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Τρουγιόλς.

71′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Νάντο αντικαθιστά τον Τάντι.

70′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Μερκής και Σατσιάς στις θέσεις των Σαχάρ και Εφραίμ.

-Αντέδρασε όσο πιο άμεσα γινόταν ο ΑΠΟΕΛ κι αναμένεται πολύ ενδιαφέρον το τελευταίο ημίωρο.

60′ ΓΚΟΛ, 1-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη! Ο Σαχάρ έδωσε στον Ελλαδίτη, αυτός στον Ανουάρ ο οποίος δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα και ο Κλωναρίδης σούταρε από κοντά ισοφαρίζοντας.

59′ ΓΚΟΛ, 0-1 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Με νέα κοντινή κεφαλιά μετά από μπαλιά του Τρουγιόλς, ο Σκοπιανός αυτή τη φορά ευστόχησε, νίκησε τον Ουζόχο κι έδωσε το προβάδισμα στους Λαρνακείς!

57′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, με τον Τρισκόφσκι από κοντά με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα έξω!

54′ Σουτ του Εφραίμ, κόντραρε.

48′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Τολμές επιχείρησε κεφαλιά αλλά δεν βρήκε την μπάλα, ο Ουζόχο δεν κατάφερε να τη μαζέψει και ο Σιέλης έδιωξε προ της γραμμής.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι στη θέση του Μακρή.

Τέλος ημιχρόνου

44′ Κεφαλιά του Ταντί από καλή θέση, έσωσε ο Ουζόχο. Νέα καλή φάση για την ΑΕΚ.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Φερνάντεθ μετά από μπαλιά του Ιωάννου στο δεύτερο δοκάρι έστειλε από κοντά την μπάλα έξω!

41′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ενσούε στη θέση του Αποστολάκη που παίζει με τη «φωτιά» και γλίτωσε την αποβολή.

41‘ Σουτ του Τολμές μέσα από την περιοχή, πρόλαβε κι έβαλε την κόντρα ο Ζόρζε.

38′ Φάουλ του κιτρινισμένου Αποστολάκη στον Μακρή, έπρεπε να δεχθεί δεύτερη κάρτα και να αποβληθεί.

35′ Κεφαλιά του Μακρή, μάζεψε ο Ουζόχο.

32′ Αποβάλλεται ο Ντε  Βινσέντι με απευθείας κόκκινη κάρτα! Για κλωτσιά στον Χέιτλι. Ο ρεφ δεν είδε τη φάση που έγινε πίσω από την πλάτη του, ενημερώθηκε από τον VAR Θεουλή και πήγε να τη δει στο μόνιτορ, με την πράξη του Αργεντινού να μην του αφήνει άλλη επιλογή.

-Εξετάζει περίπτωση κόκκινης κάρτας στον Ντε Βινσέντι ο Νεοκλέους.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Γουίλερ.

27′ Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Ζόρζε έδιωξε την τελευταία στιγμή πριν ο Τολμές σουτάρει. Είχε εξαιρετικές προϋποθέσεις για γκολ η ΑΕΚ.

-Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ και κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα. Χωρίς φάσεις πάντως το ντέρμπι.

-Πιο διεκδικητικός ο ΑΠΟΕΛ σε αυτό το πρώτο διάστημα, δείχνει διάθεση να ψάξει το γκολ.

-Σηκώθηκε ο Νιγηριανός κίπερ και συνεχίζει κανονικά.

9′ Στο έδαφος ο Ουζόχο μετά από σύγκρουση με τον Φερνάντεθ, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

7′ Πρώτη καλή ευκαιρία, για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Αποστολάκης γέμισε στην περιοχή, ο Τάντι δεν απομάκρυνε σωστά και ο Κλωναρίδης από κοντά δεν έπιασε καλά το σουτ, δίνοντας την ευκαιρία στον Τέουκενς να μαζέψει.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Αποστολάκης (41′ Ενσούε), Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Ανουάρ (83′ Λουντέμο), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (83′ Εντονγκαλά), Εφραίμ (70′ Σατσιάς), Ντε Βινσέντι, Σαχάρ (70′ Μερκής).

ΑEK (Σωφρόνης Αυγουστή): Τέουκενς, Τάντι (71′ Νάντο), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Τρουγιόλς (82′ Ναράνχο), Χέιτλι, Ακοράν, Μακρής (46′ Τρισκόφσκι), Τομές.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γουίλερ (28′, 3η), Αποστολάκης (29′), Ανουάρ (81′) / Τρουγιόλς (75′), Ακοράν (85′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ντε Βινσέντι (32′) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος