Τρίποντο με μπόλικο… VAR και «πρωτιά»

Σε ένα παιχνίδι που είχε μπόλικο… VAR, η Πάφος επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας για την 1η αγωνιστική του β’ γκρουπ των πλέι οφ κι επέστρεψε στην κορυφή του ομίλου, αφήνοντας τους Πολεμιδιώτες στον βυθό.

Το σκορ άνοιξε ο Αραγιούρι στο 7′ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι σε ένα… φινλανδικό γκολ, ενώ στο 37′ ένας άλλος αμυντικός, ο Αουρέλιο, έκανε το 2-0 με διαγώνιο σουτ.

Αφότου το πέναλτι που πήρε η Καρμιώτισσα στο 58′ ακυρώθηκε, εντέλει της δόθηκε άλλο στο 70′ (που αρχικά δεν είχε σφυρίξει ο Φελλάς) και ο Ρομό μείωσε σε 2-1 με… δύο προσπάθειες, καθώς ναι μεν στην πρώτη ο Ρούτκο απέκρουσε, όμως δόθηκε επανάληψη λόγω του ότι ο πορτιέρο της Πάφου βγήκε έξω απ’ τη γραμμή του.

Στο 78′ η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς καθώς ο Βαλακάρι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (αρχικά δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής και το VAR άλλαξε την απόφαση).

Με τη δεύτερη σερί της νίκη η Πάφος ανέβηκε στους 35 βαθμούς, ξεπέρασε εκ νέου τον ΑΠΟΕΛ κι επέστρεψε στην κορυφή του β’ γκρουπ, ενώ η Καρμιώτισσα με την τέταρτη διαδοχική της ήττα έμεινε στους 18 και σε τρομερά δυσμενή θέση, αφού είναι ουραγός απέχοντας 11 βαθμούς από τις θέσεις σωτηρίας.

Tέλος αγώνα

95′ Κίτρινη στον Βα.

95′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Ιάνοφ στη θέση του Βα.

88′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Κωμοδίκης στη θέση του Ρέινολντς.

85′ Σουτ του Βαλακάρι, αποκρούει ο Κίττος.

83′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Καμπράλ στη θέση του Φυλακτού.

78′ Αστοχεί ο Βαλακάρι στην εκτέλεση πέναλτι.

78′ Πέναλτι για την Πάφο! Ο VAR Σολωμού ενημέρωσε τον Φελλά πως η παράβαση ήταν εντός περιοχής.

77′ Το VAR εξετάζει περίπτωση πέναλτι για την Πάφο, για ανατροπή του Πάνιτς από τον Πέρες. Σφύριξε φάουλ εκτός περιοχής ο Φελλάς.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Πέρες.

72′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μπαρκάν στη θέση του Ι. Σάσι.

72′ ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει η Καρμιώτισσα με τη δεύτερη εκτέλεση του Ρομό.

71′ Ο Ρούτκο αποκρούει την εκτέλεση του Ρομό αλλά ο Φελλάς δίνει επανάληψη. Σωστά, καθώς ο Ρούτκο βγήκε αρκετά έξω απ’ τη γραμμή του.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα.

70′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα. Για ανατροπή του Χριστοφή από τον Κβίντα.

69′ Πάει στο μόνιτορ να εξετάσει περίπτωση πέναλτι για την Καρμιώτισσα ο Φελλάς.

68′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Ράκελς στη θέση του Τόρες.

61‘ Κίτρινη κάρτα στον Ι. Σάσι.

61′ Αλλάζει την απόφασή του ο Φελλάς μετά που είδε τη φάση στο μόνιτορ.

58′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα, για ανατροπή του Ι. Σάσι από τον Πάνιτς. Eξετάζεται από το VAR.

51‘ Εκτέλεση φάουλ του Πάνιτς, άστοχη.

46′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μ. Σάσι στη θέση του Χέρσκοβιτς.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

44′ Κίτρινη κάρτα στον Ντουάρτε.

37′ ΓΚΟΛ, 2-0 η Πάφος με διαγώνιο σουτ του Αουρέλιο.

35′ Πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ του Βα, μόλις έξω.

30′ Εκτέλεση φάουλ του Ρέινολντς, απελπιστικά άστοχη.

27′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με σουτ του Χέρσκοβιτς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούτκο.

25′ Ο Βα υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή και σε εξαιρετικό σημείο, αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και ο Στυλιανού απομακρύνει εγκαίρως.

-Φτάσαμε στα μισά του πρώτου μέρους χωρίς καμία άλλη φάση μετά το γκολ.

7′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος! Με κεφαλιά του Αραγιούρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι από πλάγια θέση.

6′ Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βα, άστοχη.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΠΑΦΟΣ (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Αραγιούρι, Φυλακτού (83′ Καμπράλ), Πάνιτς, Φουρ, Βαλακάρι, Βα (95′ Ιάνοφ), Τόρες (68′ Ράκελς).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ(Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος, Χριστοφή, Πέρες, Μπαράνοφ, Στυλιανού,  Ντουάρτε, Ρέινολντς (88′ Κωμοδίκης), Χέρσκοβιτς (46′ Μ. Σάσι), Ι. Σάσι (72′ Μπαρκάν), Χατζηβασίλης, Ρόμο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβίντα (70′), Βα (95′) / Ντουάρτε (44′), Ι. Σάσι (61′), Πέρες (75′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Σολωμού Δημήτρης