Με Βαλακάρι «παλάρει» στην κορυφή του β’ γκρουπ η Πάφος

Με πρωταγωνιστή τον Όνι Βαλακάρι που σκόραρε δις, η Πάφος επικράτησε με 3-1 του Ερμή «Στέλιος Κυριακίδης» στον τελευταίο αγώνα της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος και μπαίνει στα πλέι οφ ευρισκόμενη στην κορυφή του β’ γκρουπ.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό με Σάιθ με κοντινή κεφαλιά, ενώ η ομάδα της Αραδίππου έφτασε στην ισοφάριση στο 20′, με εκτέλεση πέναλτι του Ρουσιά έπειτα από χέρι του Κβίντα.

Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Βαλακάρι, που στο στο 59′ έκανε το 2-1 με εκτέλεση πέναλτι για ανατροπή Βα από τον Χολτ, ενώ στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, φτάνοντας τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα, ένα λιγότερο από τον πρώτο της λίστας Ντιγκινί.

Χάρη στην όγδοη της νίκη στο πρωτάθλημα, λοιπόν, η Πάφος ανέβηκε στους 32 βαθμούς, έκανε τριπλό προσπέρασμα (πέρασε ΑΠΟΕΛ, Δόξα, Νέα Σαλαμίνα) και θα μπει στα πλέι οφ ως πρωτοπόρος του β’ γκρουπ, ανοίγοντας παράλληλα σημαντική απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη, από την οποία πλέον απέχει οκτώ βαθμούς.

Ο Ερμής, από την άλλη, με την τρίτη διαδοχική του ήττα έμεινε στους 24 βαθμούς και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, ξεκινώντας τη β’ φάση στην έκτη θέση του ομίλου.

90′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Καμπράλ στη θέση του Άλβαρες.

85′ ΓΚΟΛ, 3-1 η Πάφος με τον Βαλακάρι που σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

83′ Σουτ του Γκάταριτς, άστοχο.

80′ Ευκαιρία για την Πάφο με κοντινό σουτ του Τόρες, έξω.

77′ Κύπρου και Παπαθανασίου στις θέσεις των Ντίας και Καραγκούνη.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Φυλακτού.

75′ Διπλή αλλαγή για την Πάφο, Τόρες και Βαρέλα αντικαθιστούν Βα και Κβίντα.

75′ Νέα φάση για τους γηπεδούχους, έξω η κεφαλιά του Φυλακτού

71′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με σουτ του Αουρέλιο, σώζει ξανά ο Καϊκέ.

65′ Σουτ του Βα έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Καϊκέ.

61′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Γαβριήλ.

61′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Βα από κοντά σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

59′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Πάφος με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Χολτ.

57′ Πέναλτι για την Πάφο. Τρομερή κάθετη του Φυλακτού στον Βα που ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει ανατράπηκε από τον Χολτ. Σωστή απόφαση.

-Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

38′ Δυνατό σουτ του Άλβαρες, απέκρουσε ο Καϊκέ.

29′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Κυριακίδης στη θέση του Βάλπορτ.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα.

26‘ Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Φόλπρεχτ.

-Όγδοο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Κύπριο επιθετικό.

20′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Ερμής με εκτέλεση πέναλτι του Ρουσιά.

18′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ερμή. Σωστή η απόφαση, αδικαιολόγητα έπαιξε την μπάλα με το χέρι ο Κβίντα.

18′ Πάει στο μόνιτορ να δει τη φάση ο Νεοκλέους.

17′ To VAR εξετάζει περίπτωση πέναλτι για τον Ερμή για χέρι του Κβίντα.

10′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με τον Σάιθ! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Αραγιούρι έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Σάιθ στο δεύτερο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

9′ Καλό σουτ του Αουρέλιο από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Καϊκέ. Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα (75′ Βαρέλα), Άλβαρες (90′ Καμπράλ), Πάνιτς, Φυλακτού, Φουρ, Βαλακάρι, Βα (75′ Τόρες)

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Γαβριήλ (61′ Κοβάσεβιτς), Ντίας (77′ Παπαθανασίου), Χολτ, Μέιρα, Καραγκούνης (77′ Κύπρου), Φόλπρεχτ, Βάλπορτ (29′ Κυριακίδης), Γκάταριτς, Σιντιμπέ, Ρουσιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβίντα (28′), Φυλακτού (77′) / Φόλπρεχτ (25′), Καραγκούνης (26′), Χολτ (58′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης
VAR: Κυριάκος Χριστοδούλου