Με τριάρα στο… κυνήγι της «κορυφής» η Πάφος

Ήταν η ομάδα με το μικρότερο κίνητρο, αλλά η αδιαμφισβήτητη ποιότητά της σε συνδυασμό με την έλλειψη πίεσης, την καθιστούσε φαβορί. Και η Πάφος επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, παίρνοντας άνετη νίκη επί του Ερμή στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 3-1, για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη ήταν ο Κέβιν Μπεριγκό, που σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο (19′, 40′), θέτοντας τις βάσεις για το τρίποντο. Στο φινάλε επετεύχθησαν τα άλλα δύο τέρματα, με την Πάφο να φτάνει στο 3-0 με τον Μέρφι στο 88′ και τον Ερμή να μειώνει στο 92′ με τον Παντελή.

Με τη δεύτερη σερί της νίκη και 11η συνολικά στη σεζόν, η Πάφος έφτασε τους 42 βαθμούς και συνεχίζει την καταδίωξη του πρωτοπόρου του ομίλου ΑΠΟΕΛ, από τον οποίον απέχει τέσσερις βαθμούς έχοντας παιχνίδι λιγότερο, ενώ την ίδια ώρα απομακρύνθηκε στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη αφαιρώντας κάθε σκέψη για ενδεχόμενους… μπελάδες.

Η ομάδα της Αραδίππου, από την άλλη, με τη δεύτερη διαδοχική της ήττα έμεινε στην έκτη θέση του γκρουπ και στους 29 βαθμούς, παραμένοντας στο -5 από τις θέσεις σωτηρίας.

92′ ΓΚΟΛ, 3-1 μειώνει ο Ερμής με τον Παντελή, που σκόραρε με προβολή μετά από γύρισμα του Κοβάσεβιτς.

88′ ΓΚΟΛ, 3-0 η Πάφος με τον Μέρφι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με δυνατό σουτ.

87′ Αλλαγή για τον Ερμή ο Χριστοδούλου στη θέση του Δημητρίου.

86′ Διπλή αλλαγή για την Πάφο, Τόρες και Σπόντας αντί Μπεριγκό και Φουρ

83′ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή, Παπαθανασίου και Χαρή αντί Γκάταριτς και Μέιρα.

78′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Βαλεριάνος αντικαθιστά τον Πάντσεον.

-Αδυνατεί να απειλήσει την Πάφο ο Ερμής, δεν δείχνει να έχει επιστροφή το παιχνίδι.

69′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Μέρφι στη θέση του Βα.

65′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Παντελή αντικαθιστά τον Κύπρου.

59′ Κεφαλιά του Μπεριγκό, άστοχη.

54′ Σουτ του Βα, μάζεψε ο Φιρινίδης.

46′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Γαβριήλ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45′ Σουτ του Βα, έξω.

40′ ΓΚΟΛ, 2-0 η Πάφος, ξανά με τον Μπεριγκό! Μετά από σέντρα του Φουρ, ο Γάλλος σκόραρε αυτή τηφορά με το γόνατο.

35′ Σουτ του Κυριακίδη, μαζεύει ο Ρούτκο.

-Προσπαθεί να αντιδράσει ο Ερμής, ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής, δεν έχει ακόμη απειλήσει.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Πάντσεον.

19′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με τον Μπεριγκό! Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Γάλλος πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, γύρισε, ντρίμπλαρε έξοχα τον αντίπαλό του και με πλασέ νίκησε τον Φιρινίδη ανοίγοντας το σκορ.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Μέιρα.

-Ξεκίνησε πολύ καλύτερα η Πάφος, που γυροφέρνει συνεχώς την περιοχή των φιλοξενουμένων κι έχει ήδη φτιάξει δύο μεγάλες ευκαιρίες.

6′ Σουτ του Μπεριγκό από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού κι έξω.

1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό ο Βαλακάρι πλάσαρε έξω.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Φουρ (86′ Σπόντας), Πάνιτς, Πάντσεον (78′ Βαλεριάνος), Βαλακάρι, Βα (69′ Μέρφι), Μπεριγκό (86′ Τόρες).

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Σάντο, Γαβριήλ (46′ Κοβάσεβιτς), Ντίας, Δημητρίου (87′ Χριστοδούλου), Κυριακίδης, Φόλπρεχτ, Μέιρα (83′ Χαρή), Κύπρου (65′ Παντελή), Γκάταριτς (83′ Παπαθανασίου), Ρουσιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάντσεον (24′) / Μέιρα (12′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Χριστοφή Τιμόθεος