Τέσσερα δοκάρια, δύο αποκρούσεις σε πέναλτι και η… μπίλια στην Πάφο

Νίκη που την επανέφερε στο +4 από τον ΑΠΟΕΛ και τη διατηρεί φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου πήρε η Πάφος, που επικράτησε με 2-1 της Δόξας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 10η αγωνιστική του β’ γκρουπ των πλέι οφ.

Η Πάφος προηγήθηκε στο 17′ με τον Βα, η ομάδα της Κατωκοπιάς ισοφάρισε στο 26′ με τον Κίκας και οι γηπεδούχοι βρήκαν το δεύτερο γκολ στο 56′ με τον Τόρες, ενώ παρότι στη συνέχεια κέρδισαν δύο πέναλτι, δεν μπόρεσαν να… «καθαρίσουν» νωρίτερα το παιχνίδι αφού ο Σισκόφσκι απέκρουσε τις εκτελέσεις τόσο του Βαλακάρι (67′) όσο και του Μπεριγκό (78′)!

Άτυχη η Δόξα, που σημάδεψε τρεις φορές τα δοκάρια του Ρούτκο (Λουίς Κάρλος 74′, Κίκας 87′, Ολιβέιρα 89′) ενώ δοκάρι είχε και ο Βαλακάρι ένα λεπτό μετά το χαμένο του πέναλτι.

Xάρη στη δεύτερη διαδοχική της νίκη και 15η στη σεζόν η Πάφος έφτασε τους 54 βαθμούς και πήγε ξανά στο +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ, ενώ η Δόξα, που έκανε υπερπροσπάθεια, δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα, έμεινε στους 42 βαθμούς κι εξακολουθεί να κινδυνεύει, καθώς διατηρήθηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και ίσως η διαφορά της μειωθεί.

89′ Τρίτο δοκάρι για τη Δόξα, με τον Ολιβέιρα αυτή τη φορά!

87′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Ρούτκο σε σουτ του Κίκας, η μπάλα ακολούθως κτύπησε στο δοκάρι κι έφυγε έξω.

83′ Μεγάλη απόκρουση του Ρούτκο σε δυνατό σουτ του Τζίλσον.

80′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Ράκελς αντικαθιστά τον Μπεριγκό.

79′ Σώζει ξανά τη Δόξα ο Σισκόφσκι που βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Μέρφι.

78′ Απίθανο, απέκρουσε και την εκτέλεση πέναλτι του Μπεριγκό ο Σισκόφσκι!

77′ Κίτρινη κάρτα στον Γκολομπάρτ.

76′ Πέναλτι για την Πάφο.

75′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Μέρφι στη θέση του Καμπράλ.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με σουτ του Λουίς Κάρλος στο δοκάρι.

69′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα, Τζίλσον και Άδωνη αντί Μπόλιεβιτς και Χριστοφή.

68′ Σουτ του Βαλακάρι στο δοκάρι!

67′ Ο Σισκόφσκι απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

66′ Πέναλτι για την Πάφο.

61′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Ολιβέιρα στη θέση του Μπιλάλ.

58′ Σουτ του Κίκας, έξω.

56′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Πάφος με τον Τόρες.

51′ Εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς, αποκρούει ο Ρούκτο.

46′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Τόρες στη θέση του Αντωνίου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+2′ Κίτρινη κάρτα στον Πάνιτς.

40′ Κεφαλιά του Γκολομπάρτ, μάζεψε ο Ρούτκο.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου.

26′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα με τον Κίκας. Μετά από λάθος του Ρούτκο και του Αντωνίου ο Ασαμόα έκλεψε, γύρισε στον Πορτογάλο κι αυτός σκόραρε σε κενή εστία.

17′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με τον Βα. Μετά από προβολή του Μπεριγκό και απόκρουση του Σισκόφσκι, η μπάλα κατέληξε πάνω του και σκόραρε με δυνατό σουτ.

13′ Σουτ του Λουίς Κάρλος, πολύ άστοχο.

-Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Πάφο να διατηρεί την κατοχή αλλά να μην έχει απειλήσει.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αντωνίου (46′ Τόρες), Βαλεριάνος, Φουρ, Πάνιτς,  Καμπράλ (75′ Μέρφι), Βα, Βαλακάρι, Μπεριγκό (80′ Ράκελς).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Χριστοφή (69′ Άδωνη), Μουκτάρης, Γκολομπάρτ, Εγγλέζου, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Μπόλιεβιτς (69′ Τζίλσον), Μπιλάλ (61′ Ολιβέιρα), Κίκας, Λούις Κάρλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάνιτς (45+2′) / Εγγλέζου (31′), Γκολομπάρτ (77′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Νικολάου Γιώργος
AVAR: Μαρίνου Μιχάλης
Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης