Κράτησε πρωτιά την ύστατη η Πάφος κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

Δεν ανέδειξε νικητή η μάχη για την πρώτη θέση του β΄ γκρουπ, με την Πάφο και τον ΑΠΟΕΛ να μένουν στο 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Τα δύο τέρματα επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο κινήθηκαν καλύτερα οι δύο ομάδες, σε αντίθετη με το πρώτο μέρος που ο ρυθμός ήταν κάκιστος και ελάχιστα φάνηκε η παρουσία των δύο τερματοφυλάκων στο γήπεδο.

Οι γαλαζοκίτρινοι, που είχαν και το μυαλό στο παιχνίδι κυπέλλου που ακολουθεί με την Ομόνοια την ερχόμενη Τετάρτη, είχαν το προβάδισμα από το 51’ με την εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι. Η παφιακή ομάδα έφτασε στην ισοφάριση στο 84’ με τον Μπεριγκό.

Η ισοπαλία αυτή κρατάει την Πάφο στην κορυφή του δεύτερου ομίλου με 36 βαθμούς, με τον ΑΠΟΕΛ να ακολουθεί δύο βαθμούς πιο πίσω (34β.).

Τέλος του παιχνιδιού

90+2′– Σουτ του Βαλακάρι από μακριά, διώχνει ο Ουζούχο.

84′ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Αουρέλιο έδωσε τη σέντρα, ο Μπεριγκό από κοντά έκανε το 1-1

81′ – Σουτ του Σιέλη, μαζεύει ο Ρούτκο

70′ – Σουτ του Ζορζ, έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Ρούτκο

69′ – Ο Εντονγκαλά έδωσε στον Μπεν Σαχάρ, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Ρούτκο να διώχνει σε κόρνερ

68′ – Ο Κατσαντώνης έσωσε τον ΑΠΟΕΛ, πριν προλάβει ο Βαλακάρι να την σπρώξει στα δίχτυα

65′- O AΠΟΕΛ σκοράρει με τον Κατσαντώνη από κοντά, μετά από προσπάθεια του Μπεν Σαχάρ. Ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ και περιμένει το VAR. Επιβεβαίωθηκε και από το VAR

54′- To σουτ του Σάιθ κατέληξε στα πλαϊνά δίχτυα της εστίας του Ουζόχο

51′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τόμας ντε Βινσέντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-58%-42% η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, υπέρ του ΑΠΟΕΛ

-Τέσσερις ευκαιρίες (μία στο στόχο) για την Πάφο, δύο άστοχες για τον ΑΠΟΕΛ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1′ – Μακρινό σουτ από τον Πάνιτς, στα χέρια του Ουζόχο.

41′ – Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Τόρες μπήκε στην περιοχή και την ώρα που έκανε το σουτ έβαλε το πόδι ο Ζόρζ, με την μπάλα να πάει κόρνερ

39′ – Σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ

35′ – Ανέβασε ρυθμούς η Πάφος τα τελευταία λεπτά και ψάχνει τους τρόπους να απειλήσει την εστία του Ουζόχο.

29′ – Eντελώς άστοχο το σουτ που επιχείρησε ο Κβίντα

17′- Πρώτη χαμένη ευκαιρία. Ο Κλωναρίδης έφυγε από δεξιά, έδωσε στον Μπεν Σαχάρ που ήταν ολομόναχος απέναντι σε κενή εστία, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Φουρ, Φυλακτού (63′ Καμπράλ), Πάνιτς, Βαλακάρι, Ράκελς (63′ Βα), Τόρες (72′ Μπεριγκό)

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σάντος, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ (85′ Νούχιου), Ανουάρ, Κατσαντώνης, Σατσιάς (75′ Γαβριήλ), Κλωναρίδης (59’Eντονγκαλά), Γουίλερ, Σιέλης (85′ Ενσούε)

ΣΚΟΡΕΡ: 84′ Μπεριγκό / 51′ Ντε Βινσέντι