«Χ»άρηκαν μόνο οι Λόρια και Φαμπιάνο!

«Χ»άρηκαν μόνο οι άμυνες. Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Ομόνοια και την Ανόρθωση, το οποίο διεξήχθη στο ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ. Η διαφορά της «Κυρίας» από την κορυφή έμεινε στο -7, ενώ οι πράσινοι παραμένουν στην κορυφή και αναμένουν το ντέρμπι της Δευτέρας ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Απόλλωνα, καθώς με ενδεχόμενη νίκη των γαλαζοκιτρίνων, η ομάδα της Λεμεσού θα ανέβει στην κορυφή. Εξαιρετικές αποκρούσεις από τους Λόρια και Φαμπιάνο που ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές του ντέρμπι και κράτησαν το μηδέν για την ομάδα τους.

Το ματς…

Καλύτερα άρχισε στο παιχνίδι η Ομόνοια, η Ανόρθωση ήταν αυτή που κατέγραψε κλασσική ευκαιρία. Μόλις στο 7ο λεπτό του ντέρμπι, ο Βργκοτς έκανε την σέντρα και ο Κβιλιτάια από πολύ κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο ο οποίος απέκρουσε με το σώμα. Στη συνέχεια, οι πράσινοι πήραν τα ηνία και η «Κυρία» περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα. Το «τριφύλλι» κατέγραψε κάποιες καλές προϋποθέσεις με τους Τσέποβιτς, Ασάντε, Λοΐζου και Λέτσιακς, χωρίς όμως να ανησυχήσουν τον Λόρια.

Κλασσικές ευκαιρίες σημειώθηκαν και με το… καλημέρα του δευτέρου μέρους. Στο 49’ ο Βργκοτς δεν έδιωξε σωστά καθώς με πισινή κεφαλιά έβγαλε τον Χούμποτσαν μόνο με την εστία, ωστόσο η προβολή του σταμάτησε στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η σέντρα… φαρμάκι του Λέτσιακς σταμάτησε στον Λόρια πριν ο Τσέποβιτς σκοράρει προ κενής εστίας.

Η Ανόρθωση άρχισε να κερδίζει μέτρα στο παιχνίδι και στο 57’  έφτασε πολύ κοντά στο γκολ μετά από γυριστό σουτ στην κίνηση του Κβιλιτάια, το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Φαμπιάνο που απέκρουσε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια το παιχνίδι μετρατάπηκε σε… θρίλερ αφού και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν για το γκολ, όμως είτε λόγω Λόρια-Φαμπιάνο, είτε λόγω λανθασμένης τελικής πάσας, το σκορ έμεινε στο 0-0.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+4 Τέλος του αγώνα.

90’+3 Νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια αυτή την φορά. Πλασέ του Παπουλή, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λόρια.

90’+2 Πλασέ από κοντινή απόσταση του Χουσμπάουερ, απέκρουσε αντυπωσιακά ο Φαμπιάνο. Τεράστια φάση για την Ανόρθωση.

87′ Φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι, μόλις έξω η μπάλα.

85′ Κεφαλιά του Κακουλλή στα χέρια του Λόρια η μπάλα.

83′ Άστοχο πλασέ του Λοΐζου μετά από καλή προσωπική ενέργεια.

81′ Δυνατό πλασέ του Παπουλή από πλάγια θέση, στα χέρια του Λόρια η μπάλα.

75′ Κούρσα του Λέτσιακς, μπήκε στην περιοχή όμως η προβολή του Τσέποβιτς πήρε ύψος και απομακρύνθηκε.

70′ Πλασέ του Ασάντε που βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια, έβαλε το πόδι του και έδιωξε ο Ρισβάνης.

66′ Εξαιρετικά άστοχο σουτ του Οκριασβίλι.

59′ Σουτ-βολίδα από τον Κούσουλο, λίγο έξω η μπάλα.

57′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Σουτ γυριστό στην κίνηση από τον Κβιλιτάια, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο.

55′ Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον Κβιλιτάια.

54′ Κίτρινη στον Κορέια για φάουλ τον Λοΐζου.

53′ Σέντρα του Λέτσιακς πρόλαβε ο Λόρια πριν σκοράρει ο Τσέποβιτς προ κενής εστίας.

49′ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, πισινή κεφαλιά του Βργκοτς όμως το πλασέ του Χούμποτσαν σταμάτησε στο δοκάρι.

48′ Κίτρινη στον Γκαλίτσιο για φάουλ στον Λέτσιακς.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45′ Δυνατό σουτ του Γκόμεθ από το ύψος της περιοχής, πάνω από την εστία του Λόρια.

41′ Σουτ-βολίδα από τον Γκαλίτσιο, δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

33′ Έχει την κατοχή και τον έλεγχο η Ομόνοια, προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων η Ανόρθωση.

26′ Απαυθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτσιακς, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Λόρια.

25′ Καλή ενέργεια από τον Λοΐζου, μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

23′ Άστοχο σουτ από τον Ρισβάνη.

20′ Δυνατό σουτ του Οκριασβίλι, στην αγκαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα.

18′ Γύρισμα του Σέχου στο ύψος του πέναλτι, έδιωξε ο Αρτυματάς.

16′ Eκτέλεση φάουλ από τον Λέτσιακς, ο Τσέποβιτς έπιασε την προβολή όμως η μπάλα κατέληξε έξω χωρίς να ανησυχήσει τον Λόρια.

7′ Τεράστια φάση για την Ανόρθωση. Συρτή σέντρα του Βργκοτς, ο Κβιλιτάια έπιασε το πλασέ από πολύ κοντινή απόσταση με τον Φαμπιάνο να διώχνει με το σώμα.

3′ Αδύναμο συρτό σουτ του Τιάγκο, έπεσε και μάζεψε εύκολα ο Λόρια.

2′ Επικίνδυνη σέντρα του Σέχου, έδιωξε σωτήρια η άμυνα της Ανόρθωσης πριν σκοράρει ο Τσέποβιτς.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Σέχου, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε (79′ Παπουλής), Τσέποβιτς (79′ Κακουλλής).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (82′ Καλτσάς), Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς (64′ Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (89′ Χριστοφή).