Ο Μάιντεβατς το πήρε πάνω του και «τέλειωσε» τον Ολυμπιακό στο 90’+5!

Ματσάρα με νίκη-οξυγόνο! Ο Εθνικός επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο στάδιο για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έφτασε τους 15 βαθμούς!

Αυτό το τρίποντο δίνει στην ομάδα της Άχνας την ευκαιρία να ονειρεύεται την παραμονή αλλά και να την διεκδικήσει. Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας φάνηκε πως έχει πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων καθώς έφτασε στην περιοχή και αδυνατούσε να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 24 βαθμούς, ωστόσο ενδέχεται να χάσει έδαφος στην βαθμολογία αφού αναμένει τα αποτελέσματα του ΑΠΟΕΛ, της Καρμιώτισσας και της Πάφου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Εθνικό, ο Μάιντεβατς που με δύο προπονήσεις (παραχωρήθηκε δανεικός από την ΑΕΛ) έδωσε μια ασίστ και σκόραρε στο τελευταίο λεπτό το νικητήριο γκολ!

Το ματς…

Ισοζυγισμένο ήταν το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να καταγράφουν πολύ καλές στιγμές, κυρίως από μακρινά σουτ τα οποία βρήκαν σε ετοιμότητα και τους δύο κίπερ. Στο 27’ ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ-βολίδα του Κα, ενώ στο 33’ ήταν σειρά του Μιχαήλ να εξουδετερώσει το πλασέ στην κίνηση του Ουαλί.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος μα ο Εθνικός σκόραρε πρώτος. Στο 49’ ο Ζαχαρίου… χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο και έπιασε πολύ καλό σουτ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπογκατίνοφ, ενώ στη συνέχεια δημιούργησε πολύ καλές προϋποθέσεις.

Η ομάδα της Άχνας όμως ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη μετά από αντεπίθεση. Στο 72’ ο Μάιντεβατς στο ντεμπούτο του σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Παπαγεωργίου που ερχόταν ανενόχλητος και με άπιαστο σουτ νίκησε τον Μιχαήλ. Οι μαυροπράσινοι δεν τα έβαλαν κάτω και στο 82’ έφεραν το ματς στα ίσα. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Κοστόφ ο οποίος με εύστοχο κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Ο Εθνικός είπε την τελευταία του λέξη στο 90’+5 (!), όταν ο Μάιντεβατς με δυνατό πλασέ έδωσε τεράστια νίκη στην ομάδα του, στην πρώτη του παρουσία με την φανέλα των Αχνιωτών.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό, πονοκέφαλο προκαλούν για τον Βόκολο οι τραυματισμοί των Κωνσταντινίδη-Ζαχαρίου που αποχώρησαν από το παιχνίδι. Στο στρατόπεδο του Εθνικού, τρεις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Παπαγεωργίου ο οποίος θα χάσει ένα εκ των δύο αγώνων της ομάδας του.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+5 Τέλος του αγώνα.

90’+5 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Εύστοχο πλασέ του Μάιντεβατς και τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.

82′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Μετά από φάση διαρκείας, ο Κοστόφ βρέθηκε σε θέση βολής, αξιοποίησε την ασίστ και με εύστοχο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

75′ Φαλτσαριστό σουτ του Κα, δίπλα από την εστία του Μπογκατίνοφ η μπάλα.

72′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Ο Μάιντεβατς έδωσε στον ανενόχλητο Παπαγεωργίου ο οποίος με σουτ βολίδα από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μιχαήλ.

66′ Ισοζυγισμένο το παιχνίδι, ψάχνουν το γκολ οι δύο ομάδες.

49′ Xόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Ζαχαρίου, έπιασε πολύ καλό σουτ, απέκρουσε με το ένα χέρι ο Μπογκατίνοφ.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

42′ Άστοχη κεφαλιά από τον Μάντζη.

34′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, δίπλα από την εστία του Ολυμπιακού η μπάλα.

33′ Πλασέ στην κίνηση από τον Ουαλί, απέκρουσε εξαιρετικά ο Μιχαήλ.

27′ Σουτ-βολίδα από τον Κα, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ.

18′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ η μπάλα.

15′ Αδύναμη κεφαλιά από τον Ηλία, μάζεψε εύκολα ο Μιχαήλ.

8′ Έφυγε μόνος ο Ηλία, έχασε όμως τον έλεγχο της μπάλας και χάθηκε σπουδαία φάση για τον Εθνικό.

3′ Δυνατό σουτ του Παπαγεωργίου από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Μιχαήλ.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης (23′ Kυριάκου), Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Νάνι, Γκουστάβο (74′ Πεχλιβάνης), Σαντάνα (57′ Σαλί), Κα, Ζαχαρίου (57′ Φαν Κέσελ), Μάντζης (73′ Κοστόφ).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Χριστοφή, Σάβιτς, Ντέιβισον, Γκόρουπετς, Περατικός (90’+2 Ταράσοφς), Παπαγεωργίου (90’+2 Χαραλάμπους), Χουντόμπιακ (57′ Μιγκελίτο), Ουάλι, Ζάκπα (65′ Nτόλεζαλ, Μ.Ηλία (57′ Μάιντεβατς).

Σκόρερ: 82′ Κοστόφ / 72′ Παπαγεωργίου, 90’+5 Μάιντεβατς

Κίτρινες: Μανρίκε, Νάνι, Σάλι / Γκόρουπετς, Περατικός, Παπαγεωργίου (3η), Μάιντεβατς