Μαυροπράσινη προέλαση!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής, κερδίζοντας με 1-0 στο ΓΣΠ τη Δόξα, κρατώντας έτσι μία θέση στα ψηλά της βαθμολογίας.

Με την τρίτη τους νίκη στη φετινή σεζόν οι μαυροπράσινοι έφθασαν τους 11 βαθμούς και ανέβηκαν – τουλάχιστον προσωρινά – στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας πάνω από την ΑΕΛ που έχει δέκα βαθμούς και πίσω από ΑΕΚ (14β.), Άρη (13β.) και Απόλλωνα (12β.), ομάδες που αγωνίζονται τις επόμενες ημέρες.  Οι μαυροπράσινοι μένουν αήττητοι για τρίτο σερί παιχνίδι αφού προηγήθηκε η νίκη επί της Ομόνοιας και η ισοπαλία με την Πάφο. Από την άλλη η Δόξα, με την τρίτη της ήττα παρέμεινε στην όγδοη θέση με έξι βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ και συγκεκριμένα στο 9’ ο Σαρφό έκλεψε έξω από την περιοχή της Δόξας, έδωσε τη μπάλα στον Γουίλσον κι αυτός με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας του Τακτακαλά.

Στη συνέχεια η Δόξα είχε δύο δοκάρια στο 20’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αμφότερα με δράστη τον Ασαμόα, όμως το συγκρότημα της Κατωκοπιάς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς ακίνδυνη.

Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός και διαχειρίστηκε καλά το υπέρ του αποτέλεσμα αφού δεν επέτρεψε στη Δόξα να απειλήσει την εστία του Μολ και παράλληλα έφτιαξε ευκαιρίες με τις οποίες μπορούσε να διευρύνει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του παιχνιδιού

90+2′ – Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κα να ξεφεύγει από τους αντιπάλους του, όμως το τελείωμά του βρήκε σε αμυντικό και δόθηκε κόρνερ

80′- Από μακριά έκανε το σουτ ο Σαρφό, δεν βρήκε στόχο

58′- Σουτ του Μποβέδα ήταν άστοχο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1′ – ΔΟΚΑΡΙ. Και πάλι ο Ασαμόα, στο δυνατό σουτ που επιχείρησε, βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Μολ

30′ – Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Γουίλσον έφυγε ταχύτατα στην επίθεση, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Σικόφσκι

20′ – ΔΟΚΑΡΙ. Νέα ευκαιρία για τη Δόξα και πάλι με δράστη τον Ασαμόα που έκανε το σουτ, μετά το λάθος του Σαμπίνια, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να πάει έξω

19′ – Από πλάγια θέση ο Ασαμόα προσπάθησε να απειλήσει τον Μολ, που έπεσε και μάζεψε τη μπάλα

9′- ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Γουίλσον βρέθηκε απέναντι στον Σισκόφσκι, μετά το κλέψιμο του Σαρφό, και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ

5′ – ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Πεχλιβάνης με ωραία κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του βοηθού διαιτητή Μάριου Δημητριάδη για οφσάιντ. Επιβεβαιώθηκε και από το VAR

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (84′ Κα), Γουίλσον (90+2′ Ευτυχίδης), Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (59′ Μάντζης), Ντιαγνέ, Νάνι, Κυριάκου

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα (82′ Ολιβέιρα), Τιτζανί, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Λαφράνς, Τραϊτσέφσκι (89′ Ντίας), Καραμανώλης (58′ Μπαλντέ), Καλλής (46′ Σάσι), Μέσκα

Kίτρινες: 28′ Σαρφό / 13′ Κοβάσεβιτς, 28′ Καλλής, 50′ Καραμανώλης, 71′ Ασαμόα (3η), 79′ Αντενόν

Σκόρερ: 9′ Γουίλσον

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας