Λουξεμβούργο-Κύπρος 2-0: Το κακό είναι ότι… συνηθίσαμε

Ούτε αυτή τη φορά απέφυγε την ήττα η Εθνική Κύπρου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε άλλη μια κακή εμφάνιση απέναντι σε ομάδα που θεωρείται στα μέτρα μας και ηττήθηκε με 2-0 από το Λουξεμβούργο στο «Josy Barthel», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Γ’ Κατηγορίας του Nations League.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο για την Κύπρο, η οποία έφτασε τις επτά διαδοχικές ήττες και το χειρότερο είναι ότι με πρόφαση την (αναγκαία εν μέρει) ανανέωση που επιχειρείται στην εθνική μας ομάδα, τις έχουμε συνηθίσει.

Ο Σινανί (12′, 26′) σκόραρε και τα δύο γκολ του Λουξεμβούργου, σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου η εθνική μας παρουσιάστηκε κακή και δίχως να φτιάξει σοβαρή ευκαιρία, ενώ από τα μέσα της επανάληψης η Κύπρος βελτιώθηκε, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και παρέμεινε χωρίς γκολ στον όμιλο.

Ο στόχος για τους πρώτους μας βαθμούς μετατίθεται πλέον στον αγώνα της Τρίτης (13/10, 19:00) με το Αζερμπαϊτζάν στην Αλβανία ο οποίος θα ‘ναι η τελευταία μας ευκαιρία για να… αποφύγουμε την τελευταία θέση του ομίλου.

Τέλος αγώνα, τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες του ομίλου για την Κύπρο.

89′ Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο. Σουτ του Χριστοφή στο δοκάρι, ακολούθως ο Σωτηρίου από ευνοϊκή θέση σούταρε έξω!

78′ Σουτ του Κάστανου, άστοχο.

75′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο, Λοΐζου και Χάμπος στις θέσεις των Πίττα και Κ. Αρτυματά.

-Ανέβηκε η εθνική μας στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το πρώτο της γκολ στη διοργάνωση ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

68′ Σουτ του Πίττα, αποκρούει ο Μόρις.

66′ Σουτ του Χριστοφή, πάνω απ’ τα δοκάρια. Πρώτη καλή φάση για την εθνική μας.

65′ Πλασέ του Πίττα, άστοχο.

61′ Τρίτη αλλαγή για την Κύπρο, ο Γκόγκιτς αντικαθιστά τον Καρώ.

58′ Εκτέλεση φάουλ του Τιλ, με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

53′ Αλλαγή για την Κύπρο, ο Θ. Ιωάννου στη θέση του Γουίλερ.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Σελίμοβιτς.

49′ Συρτό σουτ του Τιλ, έξω.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Με αλλαγή ξεκινά το δεύτερο μέρος η Κύπρος, ο Αντωνίου στη θέση του Τζιωνή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1′ Ο Σινάνι έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα μας αλλά το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη οφσάιντ.

44′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Τιλ, μάζεψε ο Κυριακίδης.

43′ Κίτρινη κάρτα σε Κάστανο και Ροντρίγκες

42′ Κίτρινη κάρτα στον Πίττα

-Εξακολουθεί να μην είναι καλή η εθνική μας κι αν δεν αλλάξει κάτι στο β’ ημίχρονο η νέα ήττα θα ‘ναι δεδομένη.

32′ Σουτ του Τιλ, μάζεψε ο Κυριακίδης.

26′ ΓΚΟΛ, 2-0 το Λουξεμβούργο, ξανά με τον Σινάνι που σκόραρε στο «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση του Κυριακίδη σε σουτ του Τιλ.

23′ O Ροντρίγκες πήγε να σκοράρει με σουτ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, όμως δεν αιφνιδιάστηκε ο Κυριακίδης.

-Συμπληρώθηκε το εικοσάλεπτο με την εθνική μας να δυσκολεύεται να φτιάξει κάτι καλό στην αντίπαλη περιοχή. Πρέπει να αντιδράσουμε.

12′ ΓΚΟΛ, 1-0 το Λουξεμβούργο. Με πλασέ του Σινανί έπειτα από ασίστ του Τιλ, μετά από λάθος του Λαΐφη.

8′ Κεφαλιά του Ροντρίγκες, στο σώμα του Καρώ κι έξω.

1′ Πρώτο σουτ για την Κύπρο με τον Πίττα, δεν ανησυχεί ο Μόρις που μπλόκαρε.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση. Καλή επιτυχία στην εθνική μας!

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ(Λουκ Χολτζ): Μόρις, Γκερσόν, Σελίμοβιτς, Κάρλσον, Γιανς, Μπαρέιρο, Ο. Τιλ, Πίντο, Σινάνι, Ροντρίγκες, Β, Τιλ.

ΚΥΠΡΟΣ (Γιόχαν Βάλεμ): Κυριακίδης, Κούσουλος, Λαΐφης, Καρώ (61′ Γκόγκιτς), Γουίλερ (53′ Θ. Ιωάννου), Αρτυματάς, Κάστανος, Τζιωνής (46′ Αντωνίου), Πίττας (75′ Λοΐζου), Χριστοφή, Π. Σωτηρίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροντρίγκες (43′), Σελίμοβιτς (51′) / Πίττας (42′), Κάστανος (43′)