Την «έπιασε» με το πρώτο διπλό!

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Νέα Σαλαμίνα, που επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 5ο λεπτό ο Οσέι ο οποίος μετά από γύρισμα του Βάγκνερ σκόραρε σε κενή εστία, ενώ οι γηπεδούχοι, παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που βρήκαν στην επανάληψη, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Χάρη στην τρίτη της νίκη στη σεζόν, η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 11 βαθμούς κι «έπιασε» τους Πολεμιδιώτες στην 11η θέση της βαθμολογίας, στο +4 από Εθνικό και Ένωση που βρίσκονται στην τελευταία θέση.

82′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Σιαθάς στη θέση του Βάγκνερ.

82′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Καπαρτής στη θέση του Μ. Σάσι.

79′ Μακρινό σουτ του Μπαρκάν, άστοχο.

69′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Μπαρκάν και Μαλεκκίδης στις θέσεις των Χριστοφή και Ευσταθίου.

69′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ψηλοκρεμαστό πλασέ του Οσέι περνάει μόλις έξω.

62′ Εκτέλεση φάουλ του Ι. Σάσι, άστοχη.

62‘ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Βινίσιους και Παύλου στις θέσεις των Κρεάν και Σεργίου.

55′ Τρίτη διαδοχική μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, η κεφαίά του Πέρες λίγο έξω!

53′ Nέα σπουδαία φάση για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Σάσι μετά την εκτέλεση του κόρνερ, έσωσε ο Βεσελόφσκι.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, σουτ του Ρομό, έδιωξε σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι!

46′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Νεοφύτου στη θέση του Χρίστου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

38′ Σουτ του Ντανίλο, άστοχο.

29′ Σουτ του Μόμο Σάσι, έδιωξε ο Βεσελόφσκι. Πρώτη φάση για την Καρμιώτισσα.

23′ Σουτ του Βάγκνερ, έδιωξε ο Κυριακίδης.

21′ Σουτ του Ανδρέου, κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

-Κρατάει μπάλα η Καρμιώτισσα αλλά αδυνατεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους.

5′ ΓΚΟΛ, 0-1 η Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι!

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή (69′ Μπαρκάν), Μπαράνοφ, Πέρες, Ευσταθίου (69′ Μαλεκκίδης), Ρέινολντς, Χρίστου (46′ Νεοφύτου), Μ. Σάσι (82′ Καπαρτής), Ι. Σάσι, Χατζηβασίλης, Ρομό.

NΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (62′ Παύλου), Χριστοφόρου, Νικολάου, Αντιόλο, Ανδρέου, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν (62′ Βινίσιους), Βάγκνερ (82′ Σιαθάς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (32′), Νεοφύτου (57′), Πέρες (71′), Μαλεκκίδης (73′) / Βάγκνερ (78′), Σιαθάς (90′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου