Μία σου και μία μου από την άσπρη βούλα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Εθνικό που διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA.

Αμφότερα τα γκολ σημειώθηκαν από την άσπρη βούλα, με τους Πολεμιδιώτες να ανοίγουν το σκορ στο 19′ με εκτέλεση πέναλτι του Ρομό και την ομάδα της Άχνας, που για πρώτη φορά είχε στον πάγκο τον Απόστολο Μακρίδη, να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο στο 71′ με τον Κουντόμπιακ.

Με τον βαθμό που πήρε η Καρμιώτισσα ξεπέρασε τον ΑΠΟΕΛ και με 11 βαθμούς είναι μόνη στη δέκατη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Εθνικός, που παρέμεινε για δέκατο σερί παιχνίδι χωρίς τρίποντο (έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα), ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και πήγε στους επτά βαθμούς (+1 από την Ένωση).

87′ Kίτρινη κάρτα στον Μπαρκάν.

84′ Aλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μπαρκάν στη θέση του Ρέινολντς.

76′ Κίτρινη στον Σάβιτς.

73′ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Νεοφύτου και Καπαρτής στις θέσεις των Παχίπη και Μ. Σάσι.

71′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Εθνικός με εκτέλεση πέναλτι του Κουντόμπιακ.

70′ Πέναλτι για τον Εθνικό για ανατροπή του Χαραλάμπους από τον Ευσταθίου.

65′ Τέταρτη αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κονέ αντικαθιστά τον Ζάκπα.

59′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Χρίστου στη θέση του Χατζηβασίλη.

54′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Περατικός στη θέση του Γκόρουπετς.

53′ Σπουδαία ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Μ. Ηλία που ντρίμπλαρε τον αντίπαλό του και βρέθηκε φάτσα με τον Κυριακίδη ο οποίος άλλαξε την πορεία της μπάλας στο πλασέ του κι ακολούθως ο Ευσταθίου έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή! Σωστά δεν έδωσε πέναλτι ο ρεφ παρά τις διαμαρτυρίες για χέρι.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Ευσταθίου.

50′ Ο Κυριακίδης βγήκε κι έσωσε την εστία του σε τετ-α-τετ με τον Μ. Ηλία.

46′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κοστόφσκι στη θέση του Ντόλεζαλ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

38′ Μακρινό σουτ του Χριστοφή, λίγο έξω! Δεύτερη καλή ευκαιρία για τους Αχνιώτες που έχουν βελτιωθεί μετά τη διπλή αλλαγή.

30′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Γκόρουπετς και Χαραλάμπους αντικαθιστούν Κυπριανού και Κ. Ηλία.

25′ Τεράστια φάση για την Καρμιώτισσα με τον Ρόμο από κοντά να κάνει απελπιστικά άστοχο σουτ.

22′ Κεφαλιά του Ζάκπα, έξω. Πρώτη καλή φάση για τον Εθνικό.

19′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Καρμιώτισσα με εκτέλεση πέναλτι του Ρόμο.

18′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα για ανατροπή του Ρέινολντς από τον Κ. Ηλία στην περιοχή.

-Χωρίς κάποια καλή φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

3′ Κίτρινη κάρτα στον Ντόλεζαλ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή, Μπαράνοφ, Πέρες, Ευσταθίου, Ρέινολντς (84′ Μπαρκάν), Παχίπης (73′ Νεοφύτου), Μ. Σάσι (73′ Καπαρτής), Ι. Σάσι, Χατζηβασίλης (59′ Χρίστου), Ρόμο

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Κυπριανού (30′ Γκόρουπετς, 54′ Περατικός), Ντεΐβισον, Σάβιτς, Χριστοφή, Κουντόμπιακ, Μιγκελίτο, Κ. Ηλία (30′ Χαραλάμπους), Ζάκπα (65′ Κονέ), Ντόλεζαλ (46′ Κοστόφσκι), Μ. Ηλία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ευσταθίου (52′), Μπαρκάν (87′) / Ντόλεζαλ (3′), Σάβιτς (76′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου