Πήρε τον αέρα της Ένωσης και δεν τα παρατά η Καρμιώτισσα!

Την πρώτη της νίκη στο 2021 πανηγύρισε η Καρμιώτισσα, που επικράτησε με 4-2 της Ένωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του β’ γκρουπ των πλέι οφ.

Μετά από 13 διαδοχικούς αγώνες χωρίς τρίποντο, οι Πολεμιδιώτες, που πήραν τον… αέρα της Ένωσης (δύο νίκες, μία ισοπαλία), «ανάσαναν» βαθμολογικά και πλησίασαν τις πιο πάνω ομάδες, δείχνοντας πως αρνούνται να παρατήσουν την προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία και ότι θα διεκδικήσουν τις όσες πιθανότητες έχουν.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Ρομό που με δύο γκολ κι ένα… αυτογκόλ διαμόρφωσε το 2-1. Στο 8′ άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Μ. Σασί, στο 22′ με κεφαλιά στην προσπάθειά του να διώξει σκόραρε στην εστία της ομάδας του, ενώ στο 34′, από νέα ασίστ του Μ. Σασί (εκτέλεση κόρνερ) έκανε με κεφαλιά το 2-1 για την Καρμιώτισσα.

Ο Χατζηβασίλης στο 77′ με εξαιρετική λόμπα έκανε το 3-1 για την Καρμιώτισσα, σε ένα διάστημα στο οποίο η Ένωση ήταν καλύτερη και πίεζε τους Πολεμιδιώτες, με τους βυσσινί να συνεχίζουν πάντως να φτιάχνουν ευκαιρίες και εντέλει να μειώνουν σε 3-2 στο 90′ με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Φελίπε, δίχως όμως να καταφέρνουν να βρουν τρίτο γκολ, αφού αντιθέτως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και στο 94′ έκαναν το 4-2 με τον Χατζηβασίλη.

Σημειώνεται πως στο 47′ ο διαιτητής Χριστοφόρου είχε σφυρίξει πέναλτι για την Καρμιώτισσα για ανατροπή του Ευσταθίου από τον Ενγκό και παρότι υπήρξε ξεκάθαρη παράβαση, το πέναλτι ακυρώθηκε από το VAR με (σωστή) υπόδειξη οφσάιντ.

Με την πρώτη της νίκη μετά από εκείνην κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (28/12/20), η Καρμιώτισσα, έφτασε τους 21 βαθμούς και μείωσε στο -1 από τον προτελευταίο Εθνικό, στο -6 από τη σημερινή της αντίπαλο και στο -8 από τις θέσεις σωτηρίας, με τους Παραλιμνίτες από την άλλη να παραμένουν στους 27 και να αποτυγχάνουν να βγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

94′ ΓΚΟΛ 4-2 η Καρμιώτισσα με τον Χατζηβασίλη, που σκόραρε στην κενή εστία μετά από ασίστ του Ρομό!

90′ ΓΚΟΛ 3-2 μειώνει η Ένωση με γκολάρα του Φελίπε!

83′ Εξ επαφής απόκρουση του Κίττου σε κοντινή κεφαλιά του Γκαντό.

80′ Φάση διαρκείας για την Ένωση, σώζει ο Κίττος την εστία του.

79′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Χέρσκοβιτς αντικαθιστά τον Ι. Σάσι.

79′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Μουλαζίμης στη θέση του Κοτσώνη.

77′ ΓΚΟΛ, 3-1 η Καρμιώτισσα με εξαιρετική λόμπα του Χατζηβασίλη!

77′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου.

72′ Σουτ του Γκαντό, διώχνει στη γραμμή ο Στυλιανού!

70′ Καλό σουτ του Μπάρνι, απέκρουσε ο Κίττος.

67′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Ντουάρτε αντικαθιστά τον Μ. Σασί.

66′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Μαρκόφσκι στη θέση του Κοσμά.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.

60‘ Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου.

54′ Κεφαλιά του Ρομό, απέκρουσε ο Γκατσέφσκι.

49′ Ακυρώνεται η απόφαση για πέναλτι από το VAR, που υπέδειξε οφσάιντ νωρίτερα στη φάση.

47′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Για ανατροπή του Ευσταθίου από τον Ενγκό.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με σουτ του Θεοδώρου, λίγο έξω.

41′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Θεοδώρου στη θέση του Ιρέπ.

38′ Εξετάζεται από το VAR περίπτωση πέναλτι για την Καρμιώτισσα για χέρι του Λουσέρο. Δεν δίνεται κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

34′ ΓΚΟΛ, 2-1 η Καρμιώτισσα, ξανά με τον Ρομό που σκόραρε με κεφαλιά!

-Σκόραρε και στις δύο εστίες ο Βενεζουελάνος επιθετικός της Καρμιώτισσας!

22′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ένωση με αυτογκόλ του Ρομό.

8′ ΓΚΟΛ, 1-0 η Καρμιώτισσα με τον Ρόμο, που σκόραρε από κοντά έπειτα από ασίστ του M. Σασί.

7′ Σουτ του Λουσέρο, απέκρουσε ο Κίττος.

5′ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα με σουτ του Χατζηβασίλη!

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κίττος, Στυλιανού, Ευσταθίου, Πέρεζ, Χριστοφή, Χρίστου, Ρέινολντς, Μ. Σάσι (67′ Ντουάρτε), Ι. Σάσι (79′ Χέρσκοβιτς), Χατζηβασίλης, Ρομό.

ΕΝΩΣΗ: Γκατσέφσκι, Κοτσώνης (79′ Μουλαζίμης), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Ιρέπ (41′ Θεοδώρου), Κοσμάς (66′ Μαρκόφσκι), Μπάρνι, Φελίπε, Λουσέρο, Γκαντό, Ενγκό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (60′) / Λουσέρο (64′), Θεοδώρου (77′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Δημητρίου Βασίλης