Μια… άλλη Ομόνοια, κόκκινη, γκολάρα και τελικά άλλες 166.000 ευρώ

Τον τρίτο της βαθμό από τον όμιλο του Conference League πήρε η Ομόνοια, μένοντας στο 2-2 με την Καραμπάχ στο στάδιο «Τofiq Bahramov» του Μπακού, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης, βάζοντας στο ταμείο άλλες 166.000 ευρώ που δίνει η UEFA για ισοπαλία.

Οι πράσινοι, αν και παρουσιάστηκαν με αρκετές αλλαγές – σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Άρη – με τον Χένινγκ Μπεργκ να κρατάει στο αρχικό σχήμα μόνο τον Ουζόχο έχοντας στο μυαλό και το ερχόμενο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, παρουσιάστηκε αρκετά καλή, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Καραμπάχ ήταν σαφώς καλύτερη και πιο απαιτητική στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν μπορούσε να μπει απειλητικά στην περιοχή της Ομόνοιας. Δημιουργούσε εντούτοις αρκετά προβλήματα και καλές προϋποθέσεις.  Οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ των Ζουμπίρ (30’), Οζόμπιτς (34’), ενώ ο τελευταίος είχε και μια καλή κεφαλιά στο 37’ με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Ουζόχο. Οι πράσινοι, οι οποίοι περιορίστηκαν ως επί το πλείστον στην άμυνα τους, κατέγραψαν ένα καλό σουτ με τον Παναγιώτου (36’), προτού κερδίσουν το πέναλτι (42’), όταν η μπάλα κτύπησε στο ανοικτό χερί του Μπαϊράμοφ. Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ντούρις, ο οποίος «πάγωσε» το «Tofiq Bəhramov».

Οι πράσινοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με σκοπό να προστατεύσουν στο σκορ τους, ωστόσο ατύχησαν πολύ γρήγορα αφού δέχτηκαν την ισοφάριση από έναν δικό τους παίκτη. Στο 49’ ο Ψάλτης σε προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του. Ακολούθησε ένα…τρελός ρυθμός με τους πράσινους να βγαίνουν από το καβούκι της και να βρίσκουν απίστευτη ευκαιρία στο 56ο λεπτό όταν το σουτ του Ντούρις έκοψαν πάνω στη γραμμή αμυντικοί, ενώ στο ίδιο λεπτό απείλησε και ο Λοΐζου με σουτ.  Η ομάδα του Μπεργκ έμεινε με δέκα παίκτες στο 66ο λεπτό λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κίκο σε σκληρό φάουλ πάνω στον Κάντι, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Κακουλής βρήκε στην αντεπίθεση, πέρασε και τον τελευταίο αμυντικό αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Οι συγκινήσεις στο παιχνίδι ήταν ακόμη πιο έντονες προς το φινάλε του αγώνα. Στο 88’οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή με τον Αντράντε, και αφού η μπάλα χτύπησε στον Γκόμεθ, να χρίζεται σκόρερ για να γίνει το 2-1. Δεν ήταν όμως ο τελευταίος λόγος στο παιχνίδι, καθώς ο Γκόμεθ, όπως και πέρσι απέναντι στην Αϊντχόφεν, στο 90’ πέτυχε γκολ με σουτ πίσω από τη γραμμή της μεσαίας γραμμής κι έτσι γράφτηκε το τελικό 2-2.

Τέλος του παιχνιδιού

90′- ΓΚΟΛ. 2-2. Ο Γκόμεθ πίσω από το κέντρο κρεμάει τον τερματοφύλακα

88′- ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Αντράντε σκοράρει για τους γηπεδούχους, με τη μπάλα να κοντράρει και στον Γκόμεθ

82′ – Γυριστό από τον Οζόμπιτς, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

69′ – Ο Κακουλής πέρασε και τον τελευταίο αμυντικό, όμως δεν προχώρησε και προτίμησε να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή που ήταν εντελώς άστοχο

66′ – ΚΟΚΚΙΝΗ. Με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβάλλεται ο Κίκο, μετά από σκληρό φάουλ πάνω στον Κάντι

64′ – Η Καραμπάχ πετυχαίνει γκολ με τον Οζόμπιτς, όμως ακυρώνεται για οφσάιντ

61′- O Kακουλής έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα

58′ – Λίγο έξω το σουτ που έκανε ο Κάντι

56′ – Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Παναγιώτου κέρδισε την κεφαλιά με τον Ντούρις να κάνει αμέσως το σουτ και αμυντικοί έκοψαν τη μπάλα στη γραμμή

56′ – Μεγάλη απόκρουση από τον Μαγκομενταλίεφ στην προσπάθεια του Λοΐζου, πάει κόρνερ η μπάλα

49′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Μετά από κόρνερ του Όζομπιτς, άθελά του με κεφαλιά ο Ψάλτης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

48′- Σουτ του Όζομπιτς, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

43′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Μίχαλ Ντούρις είναι εύστοχος και βάζει μπροστά στο σκορ την Ομόνοια

42′ – Πέναλτι για την Ομόνοια για χέρι του Μπαϊράμοφ, μετά από κεφαλιά του Παναγιώτου

37′ – Κεφαλιά από τον Οζόμπιτς πάνω στον Ουζόχο που μάζεψε

36′ – Μετά από κόρνερ του Μποτεάκ ο τερματοφύλακας έδιωξε και στην επαναφορά ο Παναγιώτου έκανε το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια

34′ – Έξω από την περιοχή έκανε το σουτ ο Οζόμπιτς, στα χέρια του Ουζόχο η μπάλα

30′ – Σουτ του Ζουμπίρ, στην πλαϊνή πλευρά των διχτύων

25′- Kαμία φάση ακόμη στο παιχνίδι

10′ – Η Καραμπάχ προσπαθεί να επιβάλει την επιθετική της δύναμη σε αυτά τα πρώτα λεπτά

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μαγκομενταλίεφ, Χουσεΐνοφ, Μεντβέντεφ, Μεντίνα, Μπαϊράμοφ, Γκαράγιεφ, Αντράντε, Κάντι, Ζουμπίρ, Οζόμπιτς, Γουάντσι (69′ Σεϊντάεφ)

OMONOIA: Ουζόχο, Κίκο, Παναγιώτου, Λανγκ, Ψάλτης, Ζαχαρίου (80′ Xούμποτσαν), Χαραλάμπους (63′ Μιξ), Ασημένος (63′ Γκόμεθ), Μποτέακ (46′ Λοΐζου), Κακουλής, Ντούρις (69′ Λέτσιακς)

Σκόρερ: 49′ αυτ. Ψάλτης, 88′ Αντράντε / 42′ πεν. Ντούρις, 90′ Γκόμεθ

Κίτρινες: 32′ Χουσεΐνοφ, 90+3′ Μπαϊράμοφ / 32′ Κίκο, 32′ Ντούρις, 76′ Μιξ, 90+5′ Ψάλτης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 66′ Κίκο (δεύτ. κιτρ)

Διαιτητής: Μόρτεν Κρογκ (Δανός)