Γκέλαρε ο Άρης, ανέβηκε δεύτερος ο Οθέλλος, θρίλερ στο φινάλε για άνοδο!

Η προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας δεν έκρινε την άνοδο και οι τρεις διεκδικητές πάνε για μεγάλο… θρίλερ στην τελευταία αγωνιστική!

Η ΠΑΕΕΚ κράτησε την κορυφή και με την εκτός έδρας νίκη της με 1-0 επί της Ξυλοτύμπου ανέβηκε στους 69 βαθμούς, χωρίς αυτή τη φορά να έχει «συγκάτοικο», καθώς ο μέχρι πρότινος έτερος πρωτοπόρος, Άρης, έμεινε στην έδρα του στο 1-1 με την Αγία Νάπα! Οι Λεμεσιανοί έπεσαν μάλιστα στην τρίτη θέση (με 67 βαθμούς), καθώς τους ξεπέρασε ο Οθέλλος (68) που κέρδισε με 1-0 τον ΑΣΙΛ στην Αθηαίνου!

Όλα τα… λεφτά θα ‘ναι λοιπόν η τελευταία αγωνιστική, στην οποία υπάρχει «καυτό» ντέρμπι μεταξύ των δύο πρωτοπόρων! Η ΠΑΕΕΚ (69) υποδέχεται τον Οθέλλο (68), ενώ ο τρίτος Άρης φιλοξενείται από τον Ακρίτα Χλώρακας κι έχει την τύχη του στα χέρια του, καθώς με διπλό εξασφαλίζει την άνοδο ανεξαρτήτως αποτελέσματος του ντέρμπι.

Η ΠΑΕΕΚ αρκείται και με ισοπαλία για να ανέβει, ενώ σε περίπτωση ήττας θα ελπίζει σε απώλειες του Άρη. Ο Οθέλλος με διπλό στο ντέρμπι εξασφαλίζει την άνοδο, με ισοπαλία θα χρειαστεί απώλειες του Άρη, ενώ σε περίπτωση ήττας θα ανέβει μόνο αν και οι Λεμεσιανοί ηττηθούν.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κούρης μετά την ήττα του από την Αλκή έγινε η έκτη ομάδα που υποβιβάζεται στη Γ’ Κατηγορία, με την Ξυλοτύμπου, την Αναγέννηση Δερύνειας και τον Ακρίτα Χλώρακας να εξασφαλίζουν μαθηματικά την παραμονή τους.

Τα αποτελέσματα της 33ης και προτελευταίας αγωνιστικής:

ΠΟ Ξυλοτύμπου – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 0-1
Άρης Λεμεσού – Αγία Νάπα 1-1
Οθέλλος Αθηαίνου – ΑΣΙΛ Λύσης 1-0
Αλκή Ορόκλινη – Κούρης Ερήμης 4-2
Ομόνοια Αραδίππου – Ομόνοια Ψευδά 2-0
ΕΝΥ Διγενή Ύψωνα – Ακρίτας Χλώρακας 0-5
Αχυρώνας Λιοπετρίου – Διγενής Ακρίτας Μόρφου 2-3
ΘΟΪ Λακατάμιας – ΑΕΖ Ζακακίου 0-0
Αναγέννηση Δερύνειας – Ονήσιλος Σωτήρας 4-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 69
2. ΟΘέλλος Αθηαίνου 68
——————————————
3. Άρης Λεμεσού 67
4. Αγία Νάπα 59
5. Αλκή Ορόκλινη 52
6. Ομόνοια Αραδίππου 51
7. Ονήσιλος Σωτήρας 45
8. Αχυρώνας Λιοπετρίου 45
9. Αναγέννηση Δερύνειας 44
10. ΑΣΙΛ Λύσης 43
11. Ακρίτας Χλώρακας 43
12. ΠΟ Ξυλοτύμπου 40
——————————————
13. Κούρης Ερήμης 36
14. Διγενής Ακρίτας Μόρφου 36
15. ΑΕΖ Ζακακίου 33
16. Ομόνοια Ψευδά 25
17. ΕΝΥ Διγενή Ύψωνα 19
18. ΘΟΪ Λακατάμιας 19

Το πρόγραμμα της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής

Σάββατο 15/5, 17:00

ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – Οθέλλος Αθηαίνου
Ακρίτας Χλώρακας – Άρης Λεμεσού
ΑΕΖ Ζακακίου – Αλκή Ορόκλινη
Αγία Νάπα – ΠΟ Ξυλοτύμπου
Κούρης Ερήμης – Ομόνοια Αραδίππου
Διγενής Ακρίτας Μόρφου – ΘΟΪ Λακατάμιας
ΑΣΙΛ Λύσης – Αχυρώνας Λιοπετρίου
Ομόνοια Ψευδά – Αναγέννηση Δερύνειας
Ονήσιλος Σωτήρας – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα