Πήγε στην κόλαση αλλά επέστρεψε η Νέα Σαλαμίνα, ισοπαλία και… θρίλερ!

Επέστρεψε… από την κόλαση η Νέα Σαλαμίνα κι εξακολουθεί να ελπίζει σε παραμονή της στην κατηγορία!

Η ομάδα της Αμμοχώστου βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Εθνικό στο Δασάκι, αλλά στην επανάληψη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (2-2) και να αποφύγει την ήττα που θα την έστελνε με το ένα πόδι στη Β’ Κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι πήραν σοβαρό προβάδισμα από το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γκόρουπετς στο 5′ να ανοίγει με ωραίο σουτ το σκορ και τον Μάιντεβατς στο 20′ με πέναλτι να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του.

Από την άσπρη βούλα σκόραρε και ο Ντανίλο στο 64′, που έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 82′ με κεφαλιά του Κρεάν.

Με τον βαθμό που πήρε, λοιπόν, η Νέα Σαλαμίνα διατηρήθηκε στο -3 από τις θέσεις που προσφέρουν παραμονή και τον Εθνικό, καθώς και από τη Δόξα που νωρίτερα ηττήθηκε από την Πάφο. Και με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν, η μάχη για τη σωτηρία μεταξύ των τριών ομάδων αναμένεται να εξελιχθεί σε θρίλερ.

Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας απέτυχε να κρατήσει το προβάδισμά της και να πάρει τη νίκη που θα την έστελνε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, κάτι με το οποίο θα έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της.

82′ ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Κρεάν!

81′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Βάγκνερ αντί Τσμοφς και Σιαθάς αντί Οσέι.

77′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Ντεΐβισον αντί Ουαλί και Χριστοφή αντί Γκόρουπετς.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Κυπριανού.

65′ Αλλαγή για τον Εθνικό, Μ. Ηλία και Παπαγεωργίου αντί Μάιντεβατς και Ντόλεζαλ.

64′ ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει η Νέα Σαλαμίνα με εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο.

63′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα, για ανατροπή του Οσέι από τον Περατικό.

-Κλείσαμε 15λεπτο στο β’ μέρος χωρίς αξιόλογη φάση.

46′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Μουστιβάρ στη θέση του Σανκό.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45′ Κεφαλιά του Ντανίλο μετά από εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω.

35′ Σουτ του Ουαλί, κόντραρε, πήρε ύψος αλλά δεν αιφνιδιάστηκε ο Βεσελόφσκι που μάζεψε.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Σανκό.

22′ Γύρισμα του Οσέι, η μπάλα κόντραρε στον Ταράσοφς και λίγο έλειψε να έχουμε αυτογκόλ.

20′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Εθνικός με εκτέλεση πέναλτι του Μάιντεβατς!

18′ Πέναλτι για τον Εθνικό.

-Καλύτερος ο Εθνικός στο 15λεπτο, αλλά δεν έχει σημειωθεί κάποια άλλη φάση στο παιχνίδι.

7′ Σουτ του Τσουκαλά, άστοχο.

5′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Εθνικός με τον Γκόρουπετς! Μετά από προσπάθεια του Ντόλεζαλ, η μπάλα κόντραρε και με σουτ με τη μία ο Γκόρουπετς νίκησε τον Βεσελόφσκι.

4′ Σουτ του Ντανίλο, πάνω από τα δοκάρια.