Έβαλε τέλος στο σερί και πήρε τρίποντο ελπίδας ο Εθνικός

Την πρώτη του νίκη μετά από τρεις διαδοχικές ήττες πέτυχε ο Εθνικός που επικράτησε με 2-1 της Δόξας στο Δασάκι για τη 2η αγωνιστική του β’ γκρουπ των πλέι οφ.

Μάιντεβατς στο 28′ και Μ. Ηλία στο 78′ (4′ μετά που μπήκε στον αγώνα) σκόραραν τα γκολ για την ομάδα της Άχνας, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς, που ήταν ανώτερη στο β’ μέρος, μπόρεσε μόνο να μειώσει στο 92′ με γκολ του Καρλίτος.

Χάρη στην έκτη του νίκη στα σεζόν και πρώτη στα πλέι οφ, ο Εθνικός ανέβηκε στους 25 βαθμούς και μείωσε στους έξι από τις θέσεις σωτηρίας και τη σημερινή του αντίπαλο, η οποία παρέμεινε χωρίς τρίποντο για έκτη σερί αγωνιστική και σταδιακά βλέπει τη διαφορά της από τη ζώνη υποβιβασμού να μειώνεται.

95′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Ζάκπα δίνει τη θέση του στον Κουμή.

92′ ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει η Δόξα με τον Καρλίτος.

88′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Ντεΐβινσον στη θέση του Ουαλί.

84‘ Σουτ του Ασαμόα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

78′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Εθνικός με τον Μ. Ηλία! Με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Παπαγεωργίου.

77′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Κυπριανού να σώζει στη γραμμή το σουτ του Καρλίτος.

74′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Μ. Ηλία αντικαθιστά τον Μάιντεβατς.

72′ Καλή ευκαιρία για τη Δόξα με σουτ του Οικονομίδη που πέρασε μόλις έξω.

68′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Γκλίσιτς στη θέση του Μπόλιεβιτς.

-Καλύτερη η Δόξα στο β’ μέρος αλλά δυσκολεύεται να απειλήσει.

61′ Κεφαλιά του Περατικού, άστοχη.

56′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Καρλίτος στη θέση του Μπιλάλ.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Κυπριανού.

46′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Παπαγεωργίου στη θέση του Ντόλεζαλ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

40′ Κίτρινη κάρτα στον Χουντόμπιακ.

39′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Σαντίκ που από καλή θέση πλάσαρε μόλις έξω.

35′ Σουτ του Ουαλί, κόντραρε.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη.

28′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Εθνικός με τον Μάιντεβατς, ο οποίος μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Ντόλεζαλ ντρίμπλαρε έξοχα τον αντίπαλό του και πλάσαρε χαμηλά στη δεξιά γωνία του Σισκόφσκι.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Ταράσοφς.

16′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Σισκόφσκι αποκρούει δύσκολα το τακουνάκι του Μάιντεβατς!

14′ Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Κάρλος.

12′ Σουτ του Μπόλιεβιτς, εύκολα μαζεύει ο Μπογκαντίνοφ.

-Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού,  Περατικός,  Γκόρουπετς, Ταράσοφς, Χουντόμπιακ, Κ. Ηλία, Ουαλί (88′ Ντεΐβινσον), Ζάκπα (95′ Κουμής), Ντόλεζαλ (46′ Παπαγεωργίου), Μάιντεβατς (74′ Μ. Ηλία)

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Άδωνη, Μουχτάρης, Τραϊτσέφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (68′ Γκλίσιτς), Οικονομίδης, Ασαμόα, Λουίς Κάρλος, Μπιλάλ (56′ Καρλίτος), Σαντίκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταράσοφς (26′), Χουντόμπιακ (40′), Κυπριανού (52′) / Λουίς Κάρλος (14′), Άδωνη (32′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
VAR: Σολωμού Δημήτρης