Έπιασε κορυφή στο Δασάκι ο Απόλλωνας και πάει στο ντέρμπι με Ομόνοια

Νικηφόρα πέρασε από το Δασάκι ο Απόλλωνας, κερδίζοντας με το ευρύ 4-1 τον Εθνικό κι εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Ομόνοια (1-1) ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι γαλάζιοι έφθασαν τους 39 βαθμούς και βρίσκονται έναν μπροστά από τη συμπολίτισσα ΑΕΛ (38β.) και τρεις μπροστά από την Ομόνοια (36β.), την οποία αντιμετωπίζει την ερχόμενη Τετάρτη (13/01, 18:00) στο Τσίρειο στον εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής.

Στα του παιχνιδιού, η ομάδα της Λεμεσού δεν έφθασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης, όμως έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη που θα τον ανέβασε στην κορυφή. Ο δρόμος προς την επιτυχία για την ομάδα της Λεμεσού άνοιξε σε ιδανικό σημείο, καθώς λίγα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 42’ συγκεκριμένα, με τον Φιλιώτη να δίνει μπαλιά στον Πίττα, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν πιο απλά στο 56΄ όταν ο Σάλαϊ από κοντά πέτυχε το 2-0. Ακόμη κι αν στο 70΄ ο Εθνικός, που ήταν πιο διεκδικητικός στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε σε 2-1 στο 70΄ με την κεφαλιά του Κοστόφσκι, εντούτοις οι γαλάζιοι δεν αγχώθηκαν και μάλιστα διεύρυνα το υπέρ τους αποτέλεσμα, με το εύστοχο πέναλτι του Ματέι στο 76’ και το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πίττα στο 79’.

Τέλος της αναμέτρησης

90+2′ – Ο Παπουνασβίλι μπήκε στην περιοχή, φαίνεται να ανατρέπεται από τον Ντεϊβίσον. Δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο διαιτητής. Eίδε και το VAR o ρέφερι κι εμμένει στην απόφασή του να μην δοθεί κάτι

79′ – ΓΚΟΛ. 1-4. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο, ο Πίττας έκανε την προβολή και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα

76′ – ΓΚΟΛ. 1-3. Ο Ματέι ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και εκ νέου αέρας δύο τερμάτων στον Απόλλωνα

75′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Ντεϊβίσον ανατρέπει τον Ματέι και δίνεται πέναλτι

74′- Xλιαρό το πλασέ του Ζάκπα, μαζεύει εύκολα ο Δημητρίου

70′ – ΓΚΟΛ. 1-2. Σέντρα-σουτ από τον Γκόρουπετς, ο Κοστόφσκι με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δημητρίου

56′ – ΓΚΟΛ. 0-2. Από κοντά ο Σάλαϊ διπλασίασε τα τέρματα του Απόλλωνα.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

42′ – ΓΚΟΛ. 0-1. O Φιλιώτης δίνει την μπαλιά και ο Πίττας με ιδανικό τελείωμα βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

35′ – Σουτ του Γκακπέ, διώχνει ο Μπογκατίνοφ.

25′ – Σουτ του Φιλιώτη, μάζεψε ο Μπογκατίνοφ

20′- O Xάμπος έκανε το μακρινό σουτ, κόντραρε η μπάλα κι έφυγε κόρνερ

10′ – Καμία μεγάλη φάση μέχρις στιγμής. Ο Απόλλωνας προσπαθεί να βρει τους δρόμους προς την εστία των γηπεδούχων

1΄ Έναρξη της αναμέτρησης

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Περατικός (66′ Μιγκελίτο), Σάβιτς, Γκόρουπετς (83′ Κυπριανού), Χριστοφή, Ντεϊβίσον, Παπαγεωργίου (83′ Κουμής), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Κοστόφσκι, Κονέ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Χάμπος (82′ Ψύχας), Πίττας (82′ Παπουνασβίλι), Ματέι (77′ Βασιλείου), Νταμπό (58′ Ντιγκινί), Γκακπέ (58′ Πεδρό)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Περατικός, 90′ Κυπριανού (3η) / 18′ Ντένιτς, 31′ Κατελάρης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος
AVAR: Δημητριάδης Μάριος