Με υπογραφή Ρουσιά η πρώτη του Σατσιά, «έπιασε» ΑΠΟΕΛ

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 2,5 μήνες, πρώτη εντός έδρας και πρώτη με τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο πήρε ο Ερμής, που επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος» για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αραδίππου ήταν ο Ονησίφορος Ρουσιάς που μπήκε αλλαγή στο 60′ και στο 71′ άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ, ενώ στο 88′ έβγαλε τετ-α-τετ τον Κοβάσεβιτς που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Χάρη στο τρίποντο που πήρε ο Ερμής έφτασε τους 20 βαθμούς κι έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στη 10η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στους 16 και βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Καπαρτή.

88′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Ερμής με τον Κοβάσεβιτς με πλασέ μετά από ασίστ του Ρουσιά.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Γαβριήλ.

87′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Καπαρτής αντικαθιστά τον Χρίστου.

85′ Aλλαγή για τον Ερμή, ο Καραγκούνης στη θέση του Φόλπρεχτ.

79′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Ευσταθίου στη θέση του Παχίπης.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ρομό.

71′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Ερμής με κοντινό σουτ του Ρουσιά!

65′ Ο ρεφ Σωτηρίου είδε τη φάση στο μόνιτορ και άλλαξε την απόφασή του, δεν υπάρχει πέναλτι,

63′ Πέναλτι για τον Ερμή για παράβαση του Χρίστου στον Βάλπορτ.

60′ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή, Ρουσιάς και Σιντιμπέ αντικαθιστούν Κυριακίδη και Κύπρου.

53′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Χατζηβασίλης στη θέση του Μ. Σάσι.

46′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Βάλπορτ στη θέση του Κονέ.

46′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Κωμοδίκης στη θέση του Μπαρκάν.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Κονέ, μόλις έξω το σουτ που έπιασε από το ύψος της περιοχής.

19′ Ακυρώνεται γκολ του Κονέ με υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ.

6′ Δυνατό σουτ του Ρομό, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Καϊκέ. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΕΡΜΗΣ (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Ντίας, Χολτ, Γαβριήλ, Μέιρα, Φόλπρεχτ (85′ Καραγκούνης), Κοβάσεβιτς, Κυριακίδης (60′ Ρουσιάς), Κονέ (46′ Βάλπορτ), Κύπρου (60′ Σιντιμπέ),

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Χρύσης Μιχαήλ): Τούμπας, Μπαράνοφ, Μπαρκάν (46′ Κωμοδίκης), Πέρεζ, Παχίπης (79′ Ευσταθίου),  Μαλεκκίδης, Χρίστου (87′ Καπαρτής), Ρέινολντς, Μ. Σάσι (53′ Χατζηβασίλης), Ι. Σάσι, Ρόμο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαβριήλ (87′) / Ρομό (75′), Καπαρτής (93′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Νικολάου Γιώργος