Ο Ρουσιάς κράτησε στον αναπνευστήρα τον Ερμή και… αποσύνδεσε την Ένωση

Σπουδαία νίκη που τον κρατά -έστω και με ελάχιστες πιθανότητες- ζωντανό στη μάχη της παραμονής πήρε ο Ερμής, ο οποίος για τη 10η αγωνιστική του β’ γκρουπ των πλέι οφ επικράτησε με 4-2 της Ένωσης στο στάδιο «Αμμόχωστος», έπειτα από ανατροπή.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αραδίππου ήταν ο πρώτος της σκόρερ, Ονησίφορος Ρουσιάς, που σκόραρε δις, φτάνοντας τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα (14 συνολικά) και καταδικάζοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό σε υποβιβασμό την ομάδα της γενέτειράς του με την οποία έκανε τα πρώτα του βήματα.

Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο πρώτο λεπτό ο Θεοδώρου, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά με (λανθασμένη) υπόδειξη οφσάιντ, αλλά να μετρά… τρία λεπτά αργότερα, χάρη στο VAR. Ο Ρουσιάς ισοφάρισε στο 15′, ο Μέιρα στο 61′ ολοκλήρωσε την ανατροπή, ο Κύπριος επιθετικός διπλασίασε τα γκολ του στο 68′ και ο Φόλπρεχτ στο 79′ έβαλε το τέταρτο, ενώ ο Φελίπε μείωσε στο 92′ με εκτέλεση φάουλ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Ερμής επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο σερί ήττες κι ανέβηκε στους 35 βαθμούς, απέχοντας πλέον έξι από τις θέσεις σωτηρίας και τον Εθνικό και τρεις από τη Νέα Σαλαμίνα, που τα λένε μεταξύ τους την Τετάρτη, ενώ εκκρεμούν άλλες τέσσερις αγωνιστικές. Η Ένωση έμεινε στους 33 βαθμούς κι έμεινε στο -8 (με παιχνίδι περισσότερο) από τις θέσεις παραμονής.

92′ ΓΚΟΛ, 4-2 μειώνει η Ένωση με εκτέλεση φάουλ του Φελίπε.

86′ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή, Ζαβός αντί Φόλπρεχτ και Χριστοδούλου αντί Κυριακίδης.

80′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Καϊσερλίδης στη θέση του Ρουσιά.

79′ ΓΚΟΛ, 4-1 για τον Ερμή με τον Φόλπρεχτ.

78′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Κοσμά στη θέση του Λουσέρο.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Ιρέπ.

70′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Ενγκό στη θέση του Ουντότζι.

68′ ΓΚΟΛ, 3-1 ο Ρουσιάς που βρέθηκε φάτσα με τον Γκατσέφσκι, πλάσαρε εύστοχα και διπλασίασε τα γκολ του!

66′ Ευκαιρία για τον Ερμή με τον Βάλπορτ, αστοχεί.

64′ Αλλαγή για την Ένωση, ο Γκαντό στη θέση του Μαϊσουράντζε.

63′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Βάλπορτ στη θέση του Γεωργίου.

61′ ΓΚΟΛ, 2-1 ο Ερμής με τον Μέιρα που έφυγε σε τετ-α-τετ με τον Γκατσέφσκι, τον πέρασε και με πλασέ στην κενή εστία ολοκλήρωσε την ανατροπή.

60′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με βολέ του Θεοδώρου που έφυγε έξω.

50′ Σουτ του Θεοδώρου, μάζεψε ο Φιρινίδης.

46′ Σουτ του Γεωργίου, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

46′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Καραγκούνης αντικαθιστά τον Σάντο.

Τέλος ημιχρόνου

45+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή, η κεφαλιά του Γεωργίου στο δοκάρι.

45′ Κίτρινη κάρτα σε Μαϊσουράντζε.

44′ Κίτρινη κάρτα σε Φελίπε και Μέιρα.

-Αν και δεν υπάρχουν φάσεις, ο ρυθμός του αγώνα παραμένει καλός.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόφσκι.

24′ Σουτ του Ίρεπ, κόντραρε.

20′ Κίτρινη κάρτα σε Ουντόζι και Κυριακίδη.

15′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Ερμής με καταπληκτικό σουτ του Ρουσιά από τα 20+ μέτρα!

10′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση, ο Ντένινγκ σε τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φιρινίδη που απέκρουσε.

ΓΚΟΛ, 0-1 η Ένωση! Χάρη στο VAR, το γκολ του Θεοδώρου μέτρησε.

-Εξετάζεται η φάση από το VAR, φαίνεται να είναι καλυμμένος ο επιθετικός των βυσσινί.

1′ Ο Θεοδώρου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Δημητρίου, Σιντιμπέ, Γαβριήλ, Σάντο (46′ Καραγκούνης), Γεωργίου (63′ Βάλπορτ), Μέιρα, Κυριακίδης (86′ Χριστοδούλου), Φόλπρεχτ (86′ Ζαβότ), Παντελή, Ρουσιάς (80′ Καϊσερλίδης).

ΕΝΩΣΗ: Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε (64′ Γκαντό), Ιρέπ, Λουσέρο (78′ Κοσμά), Μπάρνι, Φελίπε, Θεοδώρου, Μαρκόφσκι, Ουντότζι (70′ Ενγκό), Ντένινγκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριακίδης (20′), Μέιρα (44′) / Ουντότζι (20′), Μαρκόφσκι (26′), Φελίπε (44′), Μαϊσουράντζε (45′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης