Βρίσκει τα πόδια της κι εδραιώνεται στα ψηλά η ΑΕΚ

Δεύτερο σερί τρίποντο πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 2-0 του Ερμή στο στάδιο «Αμμόχωστος» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι κιτρινοπράσινοι «κτύπησαν» με ένα γκολ στην αρχή κι ένα στο τέλος της αναμέτρησης, με τον Χέιτλι να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό και τον Τρισκόφσκι να «καθαρίζει» στο 85′ φτάνοντας τα πέντε γκολ.

Δεν έθελξε με την απόδοσή της η ομάδα του Καρίγιο, η οποία όμως ήταν ανώτερη από τους αντιπάλους της και είχε σε άλλο ένα ματς την ουσία, παίρνοντας τρεις βαθμούς που την εδραιώνουν στα ψηλά της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 16β. και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, τρεις πίσω από τον Απόλλωνα (έχει παιχνίδι λιγότερο) και δύο και τρεις βαθμούς μπροστά από Ομόνοια και Ανόρθωση αντίστοιχα (έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα).

Ο Ερμής από την άλλη παρέμεινε στους επτά βαθμούς και τη δέκατη θέση.

85′ ΓΚΟΛ, 0-2 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Μετά το γύρισμα του Μακρή ο Σκοπιανός έπιασε το σουτ με τη μία και νίκησε τον Καϊκέ.

79′ Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ, Έκτορ αντί Άμπραχαμ.

76′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Κύπρου στη θέση του Ρουσιά.

76′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Νάντο αντικαθιστά τον Ναράνχο.

72′ Ευκαρία για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι, κοντράρει το σουτ του και φεύγει κόρνερ.

66′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Καμπράλ στη θέση του Κονέ

66′ Aλλαγή για την ΑΕΚ, ο Σπιρόφσκι στη θέση του Σπόλιαριτς

60′ Σουτ του Τρισκόφσκι, απέκρουσε ο Καϊκέ.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου

49′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, με σουτ του Μακρή που αποκρούστηκε από τον Καϊκέ.

46′ Αλλαγή για τον Ερμή, ο Μέιρα στη θέση του Παραγκούλγκοφ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

35′ Τρισκόφσκι και Σπόλιαριτς σούταραν από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και στις δύο περιπτώσεις.

-Χαμηλός ο ρυθμός στο ματς, με την ΑΕΚ πάντως να ελέγχει το παιχνίδι.

25′ Σουτ του Κονέ, δεν έφερε αποτέλεσμα.

16‘ Πλασέ του Τρισκόφσκι, άστοχο.

6′ ΓΚΟΛ, 0-1 η ΑΕΚ με τον Χέιτλι, που από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά την προσπάθεια και το γύρισμα του Τρουγιόλς.

4′ Πρώτη φάση για την ΑΕΚ με τον Ναράνχο, έξω το σουτ του.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΕΡΜΗΣ (Νίκος Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (46′ Μέιρα), Κονέ (66′ Καμπράλ), Σιντιμπέ, Λέμος, Ρουσιάς (76′ Κύπρου)

ΑΕΚ (Ζοάν Καρίγιο): Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (79′ Έκτορ), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Σπόλιαριτς (66′ Σπιρόφσκι),  Χέιτλι, Φερνάντεθ,  Ναράνχο (76′ Νάντο), Μακρής, Τρισκόφσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Ιωάννου (56′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου