22 ευκαιρίες, δύο πέναλτι και τελικά… 0-0

Για πέμπτο παιχνίδι μέσα στο 2021 η ΑΕΚ, δεν μπορεί να πάρει τη νίκη και με τη νέα της ισοπαλία στο Μακάρειο (0-0) κόντρα στη Δόξα, έχασε νέο έδαφος για να πλησιάσει την τετράδα. Με 31 βαθμούς είναι στο -7 από την ΑΕΛ και αδυνατεί μέσα στο νέο χρόνο να σταθεί… όρθια.

Για τη Δόξα, ο βαθμός της ισοπαλίας δεν τη χαλάει, έφτασε τους 26 και έχει για την ώρα το πάνω χέρι για είσοδο στην εξάδα. Μπορούσε και αυτή όμως, με βάση τις δικές της ευκαιρίες να πάρει το τρίποντο.

Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο πέναλτι, με τον Τρισκόφσκι ν΄ αστοχεί για την ΑΕΚ (απέκρουση από Σισκόφσκ) και τη Δόξα με τον Σαντίκ (του είπε όχι ο Μολ).

Συνολικά οι δύο ομάδες έφτιαξαν 22 ευκαιρίες (13 η ΑΕΚ, 9 η Δόξα). Σημειώνεται ότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν 10 για την ομάδα της Λάρνακας και τρεις για τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα. Είχαν την ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ στο 28ο λεπτό, ωστόσο ο Τρισκόφσκι νικήθηκε από τον συμπατριώτη του Σισκόφσκι από τα έντεκα βήματα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Σπιρόφσκι μετά από κράτημα του Μέσκα. Σωστός ο Θεουλή, κάτι που επικυρώθηκε και από το VAR.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, οι Λαρνακείς βρήκαν ακόμα δύο ευκαιρίες, με πρωταγωνιστή τον Ακοράν αλλά χωρίς να βρουν στόχο.

Στην επανάληψη, το βρεγμένο τερέν έκανε πιο δύσκολες τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Η Δόξα ήταν πιο διεκδικητική στο β΄ μέρος και στο 53΄ είχε και αυτή την ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Μολ (έκανε ντεμπούτο) σταμάτησε τον Σαντίκ από τα έντεκα βήματα, σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Λαφρανς (ντεμπούτο και για τον αμυντικό από την Αϊτή) και σφυρίχτηκε σωστά από τον Θεουλή. Ο Ελβετός πορτιέρο στο ριμπάουντ, είπε όχι και στον Ασαμόα ενώ ο Μακρής, σταμάτησε πάνω στη γραμμή τη νέα προσπάθεια του Τραϊτσέφσκι.

Η Δόξα στάθηκε άτυχη στο 85΄ όταν η εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Μολ.

Tέλος του παιχνιδιού

85′ – ΔΟΚΑΡΙ. Μεγάλγ ευκαιρία για τη Δόξα. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

65′ – Μακρινό σουτ του Οικονομίδη, ο Μολ έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ.

54′ – Πλασέ του Ακοράν, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Δόξας

53′ – ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Η εκτέλεση του Σαντίκ αποκρούστηκε από τον Μολ, ο οποίος έκανε και δεύτερη απόκρουση σε νέο σουτ προς την εστία του, ενώ επιχείρηθηκε και τρίτο που κόπηκε προ της γραμμής από αμυντικό.

52′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Σαντίκ άγγιξε την μπάλα και ο Λαφράνς τον ανέτρεψε. Δόθηκε σωστά η παράβαση.

51′ – Tεράστια ευκαιρία για τη Δόξα, ο Μολς με τα πόδια έδιωξε το πλασέ του Κίκα

46′ – Μεγάλη απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Σπιρόφσκι

Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

• 10 τελικές (τρεις στο στόχο) η ΑΕΚ, τρεις (μια στο στόχο) η Δόξα στο πρώτο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημίχρονου

45+2′ – Kεφαλιά του Μακρή από ευνοϊκή θέση, δεν βρίσκει στόχο.

40′ –  Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ του Ακοράν, περνά παράλληλα με την εστία η μπάλα.

36′ – Κεφαλιά του Λαφράνς, λίγο έξω

30′ – ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Σισκόφσκι πιάνει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι, με τον δεύτερο στην επαναφορά να προσπαθεί και με το κεφάλι, με την μπάλα να πάει πάνω από τα δοκάρια

28′ – ΠΕΝΑΛΤΙ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο διαιτητής σφυρίζει για πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, για κράτημα του Μέσκα πάνω στον Σπιρόφκι. Σωστή η απόφαση αφού τον κράτησε αγκαλιά και δεν τον άφηνε να προχωρήσει.

21′ – Από μακριά επιχείρησε να απειλήσει ο Χέιτλι, στα χέρια του Σισκόφσκι η μπάλα

19′ – Άστοχο το σουτ που επιχείρησε ο Εγγλέζου

18‘ – Δυνατό σουτ από τον Κίκας, στα χέρια του Μολ η μπάλα

8′ – Σέντρα του Σούντερντεν, κεφαλιά του Τρισκόφσκι, πάνω από τα δοκάρια

6′ – Σουτ του Σπιρόφσκι, βρήκε σε συμπαίκτη του και έφυγε έξω η μπάλα.

2‘ – ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. H Δόξα σκοράρει με τον Σαντίκ, σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Γκίλσον (46′ Ασαμόα), Ολιβέιρα (71′ Καλό), Σαντίκ, Οικονομίδης, Χριστοφή, Τραϊσέφσκι, Άδωνη, Μέσκα, Κίκας (82′ Γκλίσιτς)

ΑΕΚ: Μολ, Λαφράνς (77′ Μοϊσόφ), Γκονθάλεθ, Αντωνιάδης, Ακοράν, Σπιρόφσκι (67′ Xάουγκεν), Χέιτλι, Σούτερντεν, Γκαρσία (77′ Tολμές), Μακρής (62′ Τάντι), Τρισκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Mέσκα (6η), 31′ Γκίλσον (3η), 75′ Άδωνη / 64′ Λαφράνς, 83′ Μοϊσόφ, 84′ Τολμές (3η), 87′ Σούτερντεν