Ο Άρης επιμένει στα ψηλά, ξέφυγε του Ολυμπιακού

Ο Μονέτ-Πακέ πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Άρη και χάρισε στην ομάδα της Λεμεσού τη νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού στο Τσίρειο, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής και του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την ήττα από την Ομόνοια και την ισοπαλία με την Πάφο, και έφθασε τους 23 βαθμούς. Έτσι, ξέφυγε από το σημερινό αντίπαλό της στους οκτώ βαθμούς, όντας στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας.

Οι μαυροπράσινοι, που είχαν ηττηθεί και στον πρώτο γύρο από τον Άρη (2-1), δέχθηκαν τη δεύτερη σερί ήττα τους με το ίδιο σκορ (σ.σ. προηγήθηκε αυτή από τον Εθνικό) και έμειναν στους 15 βαθμούς.

Το νικητήριο τέρμα για τους γηπεδούχους επιτεύχθηκε στο 40’, όταν μετά από προσπάθεια του Πατσέκο και κόντρες η μπάλα έφθασε στον Μονέτ-Πακέ με τον Γάλλο να κάνει απευθείας το σουτ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Ο Άρης κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και για δεύτερη φορά στο 79’ με τον Κβάσιουκ, όμως σωστά το γκολ ακυρώθηκε – μετά από υπόδειξη του VAR – αφού είχε προηγηθεί φάουλ του Ουκρανού πάνω στον Μανρίκε.

Aξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έχασε στο τελευταίο λεπτό τριπλή ευκαιρία για να αρπάξει τον βαθμό στο τέλος.

Τέλος του παιχνιδιού

90+7′- Mεγάλη τριπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ ο Σάλι έκανε το πρώτο σουτ με τον Βάνα Άλβες να κάνει τεράστια απόκρουση, ο παίκτης των μαυροπρασίνων έκανε εκ νέου το σουτ που βρήκε σε αμυντικό και το τρίτο σουτ έγινε από τον Μουκτάρη με τη μπάλα να φεύγει έξω

82′ – Σουτ του Σάλι, κάπου βρήκε η μπάλα και πήγε κόρνερ

79′ – Ο Κβάσιουκ ξέφυγε στην αντεπίθεση, μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού, και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μολ. O διαιτητής καλέστηκε να δει τη φάση στο VAR κι ακυρώνεται το γκολ για φάουλ του σκόρερ στον Μανρίκε

64′- Ο Σάλι έκανε την προσπάθεια όμως το αδύνατο σουτ πέρασε έξω

59′ – Σέντρα του Φράγκου, κεφαλιά από τον Μαμπίκα, έξω η μπάλα

53′ – Σουτ του Πεχλιβάνη ήταν άστοχο

50′ – Σουτ του Στεπίνσκι, αποκρούει ο Μολ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

40′ – ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από κόντρα η μπάλα έφθασε στον Πακέ που με μονοκόμματο σουτ έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Μολ

37′ – Ο Στεπίνσκι έκανε το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει στα πλαϊνά δίχτυα της εστίας του Μολ

32′ – Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Πεχλιβάνη να κάνει το γύρισμα και τον ΓΟυίλσον να ξεφεύγει από τον Σίλντενφελντ, όμως τον πρόλαβε ο Βάνα Άλβες

11′ – Με τη μια έπιασε ο Γουίλσον το σουτ, έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

2′ – Αρκετά ψηλά το τέλειωμα του Σίλντεφελντ

1′ – Έναρξη του αγώνα

ΑΡΗΣ: Βάνα, Γκαρσία (90+3′ Ράντουτ),  Ντελμίρο, Καζού, Γιαγκό,  Σίντεφελντ, Πατσέκο (56′ Φράγκος), Σιμιόν (56′ Σπόλιαριτς), Μαμπίκα (73′ Κβάσιουκ), Μονέτ-Πακέ (74΄ Λόπες), Στεπίνσκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μουκτάρης, Μποβέδα, Κυριάκου, Πεχλιβάνης (58′ Σάλι), Κονφέ, Ντιανέ (46′ Mανρίκε), Νάνι (82′ Γκουστάβο), Σαρφό, Κα (82′ Ευτυχίδης), Γουίλσον (76′ Μάντζης)

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στην 11άδα του Ολυμπιακού ήταν ο Στέφανος Χαραλάμπους, όμως ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και έτσι ξεκίνησε τον αγώνα ο Μουκτάρης

Σκόρερ: 40′ Μονέτ-Πακέ

Κίτρινες: 77′ Ντελμίρο, 82′ Κβάσιουκ / 5′ Ντιανιέ

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος