Ο ΑΠΟΕΛ είναι εδώ, ο Σόουζα του έδωσε το πρώτο διπλό

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να μην κυριάρχησε απέναντι στον Άρη στο Τσίρειο, όμως κατάφερε να φύγει νικητής από το γήπεδο της Λεμεσού κερδίζοντας με 1-0 από τέρμα που πέτυχε ο Λούκας Σόουζα.

Αυτή είναι η δεύτερη σερί νίκη για τους γαλαζοκιτρίνους που έφθασαν τους εννέα βαθμούς και ανέβηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας (σ.σ. μπορεί να οπισθοχωρήσει εάν η Ομόνοια (7β.) και Ανόρθωση (6β.) κερδίσουν τους αυριανούς τους αγώνες. Ο Άρης παρέμεινε στους 13 βαθμούς και την τρίτη θέση, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, προσπερνώντας τον πρωτοπόρο Απόλλωνα (15β.) και τη δεύτερη ΑΕΚ (14β., έχει αγώνα λιγότερο).

Πάντως, το ΑΠΟΕΛ που κατέβηκε στο παιχνίδι με αρκετές απουσίες, ενώ στο 13’ προέκυψε ο τραυματισμός και η αναγκαστική αλλαγή του Τσεπάκ, στο πρώτο ημίχρονο δυσκολευόταν να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις στην εστία των γηπεδούχων. Έφθασε το σημείο των καθυστερήσεων για να απειλήσει για πρώτη φορά τον Βάνα Άλβες ο ΑΠΟΕΛ, με τον Άρη να έχει προηγουμένως 2-3 τελειώματα που όμως δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες (11 συνολικά έναντι πέντε του ΑΠΟΕΛ, με μία έναντι δύο στον στόχο) για να ανοίξει το σκορ και θα μπορούσε να το πετύχει εάν οι παίκτες του ήταν πιο εύστοχοι και ολοκλήρωναν καλύτερα τις φάσεις τους.

Η ουσία ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ στο 71’ με δράστη τον Σόουζα που με κεφαλιά, μετά από κόρνερ, έστειλε τη μπάλα – που βρήκε και στο κεφάλι του Μουσούντα – στα δίχτυα του Βάνα Άλβες για να γίνει το 1-0.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά με τον Άρη να προσπαθεί να αντιστρέψει τα δεδομένα και τον ΑΠΟΕΛ να επιδιώκει να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα ή και να το διευρύνει. Τελικά, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα της Λευκωσίας να πανηγυρίζει το πρώτο της διπλό στη φετινή χρονιά.

Τέλος του παιχνιδιού

90+3′ – Το τελείωμα του Κβιλιτάια πάει ψηλά έξω

89′ – Ο Φράγκος απείλησε την εστία του Σκουφέτ, όμως το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια

85′- Σουτ του Πακέ, πάει έξω η μπάλα χωρίς κανένα πρόβλημα για τον ΑΠΟΕΛ

79′ – Aπό μακριά ο Σόουζα έκανε δυνατό σουτ, έπεσε κι έδιωξε ο Βάνα Άλβες

71′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Μετά από κόρνερ ο Σόουζα κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε και στο κεφάλι του Μουσούντα και κατέληξε στα δίχτυα.

70′ – Σουτ του Πακέ πάει έξω

69′ – O Σικόρσκι, μετά τη μπαλιά του Πακέ, έκανε απευθείας το σουτ, πήγε ψηλά έξω η μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία για τον Άρη

67′ – Σουτ του Στεπίνσκι, πέφτει και μαζεύει ο Σκουφέτ

66′ – Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Σικόρσκι – με πλάτη – βρέθηκε απέναντι στον Σκουφέτ, όμως η κεφαλιά του πήγε παράλληλα με την εστία

55′ – Μετά από εκτέλεση φάουλ του Νατέλ, μετά από κεφαλιά αμυντικού, η μπάλα έφθασε στον Σόουζα, η κεφαλιά του οποίου πήγε πάνω από τα δοκάρια

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1 – Kεφαλιά του Καρώ, μετά από σέντρα του Εντονγκαλά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

45′- Σουτ του Νατέλ κάπου βρήκε και πήγε κόρνερ

30′ – Σουτ του Ρονκάλια, έξω η μπάλα

15′ – Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Σπόλιαριτς δοκίμασε το πόδι του εκτός της περιοχής, πήγε λίγο έξω η μπάλα

1′- Έναρξη του παιχνιδιού

Άρης: Βάνα Άλβες, Γκαρσία (82′ Φράγκος), Σπόλιαριτς (57′ Πακέ), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσουκ (63′ Σικόρσκι), Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια (57′ Μουσούντα), Μπαμπίκα (82′ Μπράουν), Σιμιόν

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Σόουζα, Σάβιτς, Βινίσιους, Λουντέμο, Μάγκλιτσα (68’Κβιλιτάια), Τσεπάκ (13′ Θεοδώρου), Ζαμπάλα, Ντονγκαλά (82′ Ντιαβαρά), Νατέλ (68′ Σατσιάς)

Σκόρερ: 71’Σόουζα

Κίτρινες: 12’Γιαγκό, 88′ Βάνα Άλβες / 8′ Τσεπάκ, 37′ Σάβιτς, 47′ Βινίσιους, 88′ Κβιλιτάια

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης