Ο Απόλλωνας πετάει, ο ΑΠΟΕΛ παραπατάει

Ασταμάτητο τρένο ο Απόλλωνας, συνεχίζεται ο κατήφορος για τον ΑΠΟΕΛ. Οι γαλάζιοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν από το πρώτο ημίχρονο να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα και να πάρουν το τρίποντο με 2-1.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 2΄ ο Καρώ – μετά από απόκρουση του Δημητρίου σε εκτέλεση φάουλ του Νατέλ – με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για τους γαλαζοκιτρίνους. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα για την ομάδα της Λευκωσίας στο φετινό πρωτάθλημα.

Από εκείνο το σημείο, όμως, κι έπειτα ενήργησε το επιθετικό πλάνο (όπως φανέρωνε και η ενδεκάδα του Τσόρνιγκερ) του Απόλλωνα που έβαλε πίεση στον ΑΠΟΕΛ. Στο 8’ ήρθε η ισοφάριση (1-1) με τον Ζράντι να πετυχαίνει ακόμη ένα πανέμορφο τέρμα με τη φανέλα των γαλάζιων.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία στο 19’ να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα μετά από παρέμβαση του VAR για χέρι του Τσεπάκ, όμως ο Πίττας γλίστρησε και έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, το προβάδισμα ήρθε για τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2’) με τον Γιάνγκα να ξεφεύγει από τον Σάντος (που έμεινε στο έδαφος και έγινε αναγκαστική αλλαγή), έκανε μπαλιά προς την περιοχή και ο Σόουζα στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει το 2-1.

Ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε σχεδόν εύκολα το υπέρ του σκορ, αφού ο ΑΠΟΕΛ ήταν εντελώς ακίνδυνος. Αντίθετα ο Απόλλωνας μπορούσε να διευρύνει το αποτέλεσμα, εάν η κεφαλιά του Ουέλινγκτον στο 86’ δεν κοβόταν από τον Σκουφέτ και στη συνέχεια στο δοκάρι. Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία οι γαλάζιοι είχαν και στις καθυστερήσεις, με τον Πίττα αμαρκάριστο να κάνει την κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα έξω.

Τέλος του παιχνιδιού

90+3′ – Αμαρκάριστος ο Πίττας έκανε την κεφαλιά, όμως δεν βρήκε στόχο.

90′ – Απο ευνοϊκή θέση ο Οκριασβίλι έκανε το σουτ, έξω η μπάλα

86′ – ΔΟΚΑΡΙ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ουέλινγκτον με κεφαλιά ανάγκασε τον Σκουφέτ σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι.

83′ – Ατομική προσπάθεια από τον Ζαμπάλα, έξω η μπάλα

70′ – Καθόλου επικίνδυνες φάσεις στο δεύτερο μέρος

60′ – Κεφαλιά του Μαγκλίτσα, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+2′ – ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Γιάνγκα έφυγε από δεξιά και έκανε την παράλληλη μπαλιά προς το κέντρο της περιοχής του ΑΠΟΕΛ και ο Σόουζα στην προσπάθεια να κόψει την πορεία της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Σάντος τραυματίστηκε στην προσπάθεια να μαρκάρει τον παίκτη του Απόλλωνα

36′- Aτομική προσπάθεια επιχείρησε ο Νατέλ, έξω η μπάλα στο σουτ που έκανε

28′ – O Nατέλ με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή απειλεί τον Δημητρίου, που πέφτει και διώχνει τον κίνδυνο

24′ – Ο Πίττας – μετά από αμυντικό λάθος – έκανε σουτ έξω από την περιοχή, ενώ είχε κι άλλες επιλογές, πάει εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ η μπάλα

19′ – ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Πίττας γλίστρησε στην εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια

18′ – Μετά από παρέμβαση του VAR, πήγε να το δει και ο διαιτητής, δίνεται πέναλτι για χέρι του Τσεπάκ

13′- Σουτ του Φιλιώτη, η μπάλα χτύπησε στον Νταουσβίλι και πήγε κόρνερ

8′ – ΓΚΟΛ. 1-1. Γρήγορη απάντηση από τον Απόλλωνα, ο Σάντος απομάκρυνε τη μπάλα που έφθασε έξω από την περιοχή και τον Ζράντι που έπιασε άμεσα το σουτ που κατέληξε στα δίχτα του Σκουφέτ

2′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, ο Δημητρίου απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας ο Καρώ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

Απόλλων: Δημητρίου, Φιλιώτης (56′ Μαυρίας), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (83′ Oυέλινγκτον), Ίλιεφ (84′ Αλεσάμι), Κολ, Ζράντι, Πίττας, Νταμπό (65′ Σπόλιαριτς), Γιάνγκα

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Τσεπάκ, Καρώ, Σάντος (45+5′ Σάβιτς), Γουίλερ (69′ Ζαμπάλα), Σόουζα, Νταουσβίλι (69′ Λουντέμο), Οκριασβίλι, Νατέλ, Ντανίλο (46′ Μαγκλίτσα), Κβιλιτάια (78′ Γεωργίου)

Σκόρερ: 8′ Ζράντι, 45+2′ αυτ. Σόουζα / 2′ Καρώ

Κίτρινες: 42′ Zράντι, 84′ Αλεσάμι / 35′ Οκριασβίλι, 85′ Ζαμπάλα, 90+2′ Τσεπάκ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος