Έκανε αρχή με ήττα αλλά με χειροκρότημα η Ανόρθωση

Με το αριστερό ξεκίνησε την προσπάθειά της στους ομίλους του Conference League η Ανόρθωση, χάνοντας με 2-0 στο ΓΣΠ από τη Παρτιζάν στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου. Παρά την ήττα, οι οπαδοί της χειροκρότησαν την ομάδα τους, ενώ πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα το τραγούδι «Χώμα που περπάτησα» δονούσε την ατμόσφαιρα στο ΓΣΠ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κρατούσε τη μπάλα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο ουσιαστικοί και έφυγαν με το διπλό από την Κύπρο.

Οι Σέρβοι, που είχαν δοκάρι στο 36’ σε κεφαλιά του Στέκιτς, άνοιξαν το σκορ σε κομβικό σημείο του αγώνα, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ήταν το 42’, όταν μετά από σουτ του Μάρκοβιτς με τον Λόρια να κάνει την απόκρουση και στην επαναφορά ο Μενινγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Η Ανόρθωση εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και ενίσχυσε την προσπάθειά της όμως και πάλι δυσκολευόταν να φτιάξει επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Πόποβιτς. Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς την πλευρά της Παρτιζάν στο 68’ με τον Γκόμες με ωραία κίνηση εκτός περιοχής να βρίσκει τον τρόπο μπροστά στους αμυντικούς και να κάνει το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Το σκορ αυτό κάνει από νωρίς πιο δύσκολη την προσπάθεια της «Κυρίας» για να προχωρήσει στη διοργάνωση.  Επόμενο παιχνίδι για την Ανόρθωση, στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων, είναι απέναντι στη Γκεντ στο Βέλγιο στις 30 Σεπτεμβρίου (19:45).

Τέλος του παιχνιδιού

90′ – Σουτ του Ντέλετιτς από μακριά, εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα

86′ – Αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας ο Γιόγιτς, δεν έπιασε καλά το σουτ κι έφυγε έξω η μπάλα

82′ – Σουτ του Καλτσά, κάπου χτυπά η μπάλα και φεύγει έξω

70′ – Διπλή μεγάλη απόκρουση από τον Λόρια, πρώτα στο σουτ του Γκόμες κι έπειτα στην προσπάθεια που έκανε ο Γιόγιτς στην επιστροφή της μπάλας

68′ – ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Γκόμες πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, γύρισε με ωραίο τρόπο και με σουτ νίκησε τον Λόρια.

63′ – Ο Ρισβάνης έδωσε στον Ντέλετις που έκανε το σουτ, με τον Πόποβιτς να διώχνει σε κόρνερ

54΄- Ο Πόποβιτς έκανε το σουτ, στα χέρια του Πόποβιτς η μπάλα

51′ – Ο Νάτχο έδωσε στον Γκόμες, που έκανε αμέσως το σουτ που ήταν άστοχο

Τέλος πρώτου ημίχρονου

42′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Γρήγορη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ με τον Λόρια να κάνει την απόκρουση, όμως στην επιστροφή ο Μένινγκ

41′ – Έξω από την περιοχή το σουτ του Χουσμπάουερ, πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πόποβιτς που όμως έλεγχε να μην υπάρξει κίνδυνος για την εστία του

36′ – ΔΟΚΑΡΙ. Μετά από κόρνερ, ο Μιλίκοβιτς έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Στέκιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στην αριστερή πλευρά και πήρε τη δεύτερη κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι.

26′ – Κατοχή υπέρ της Ανόρθωσης, 57%-43%

22′ – O Mάρκοβιτς επιχείρησε σουτ, έξω από την εστία, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

15′ – Ο Λόρια σώζει την Ανόρθωση στο σουτ του Μιλίκοβιτς

12′ – Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, από πολύ μακριά ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, με δυσκολία έδιωξε ο Πόποβιτς

9′ – O Mιλίκοβιτς έκανε το σουτ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορέα (72′ Καλτσάς), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια (50′ Αβραάμ), Χουσμπαόυερ (46′ Μπουσουλάζιτς), Πόποβιτς, Αρτυματάς, Χριστοδουλόπουλος, Ουάρντα (64′ Κατσαράβα), Ρουσιάς (46′ Ντέλετιτς)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Πόποβιτς, Ομπράντοβιτς, Βούγιατσιτς, Σανιτσάνιν, Μιλίκοβιτς, Στέκιτς, Ζντίελαρ, Νάτχο (64′ Γιόγιτς), Μάρκοβιτς (71′ Χόλεντερ), Μένινγκ (64′ Γιόβιτς), Γκόμες (83′ Τέρζιτς)

ΣΚΟΡΕΡ: 42′ Μένινγκ, 68′ Γκόμες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 49′ Oυάρντα, 52′ Χριστοδουλόπουλος / 33′ Στέκιτς, 49′ Ζντίελαρ, 56′ Ομπράντοβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πίτερ Κίαεσγκαρντ (Δανός)