Κυανόλευκη φιλική επικράτηση με θετικά στο μπλοκάκι του Κετσπάγια

Μπόλικη όρεξη είχαν Ανόρθωση και Δόξα στο φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής στο Αντ.Παπαδόπουλος. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε 2-0 με γκολ των Χριστοφή και Ελουντού, ενώ και η αντίστοιχη της Κατωκοπιάς είχε καλές στιγμές σε κάποια στάδια του αγώνα.

Από την άλλη, ο Κετσπάγια είχε επιπλέον επιλογές αφού οι πλείστοι ποδοσφαιριστές που νόσησαν από κορωνοϊό επέστρεψαν, ενώ πολύ κοντά στο να επιστρέψουν είναι και οι Ρισβάνης, Μπουσουλάντζιτς, Πόποβιτς και Κατσαράβα που δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή, όμως ακολούθησαν κανονικό πρόγραμμα προπόνησης πριν το φιλικό. Ανεπίσημο ντεμπούτο πραγματοποίησαν οι Χριστοδουλόπουλος-Αραγιούρι.

Αυτό που ξεχώρισε στο παιχνίδι, είναι η πολύ καλή παρουσία των Πάντιτς-Μπαλντέ, καθώς ο πρώτος έδειξε πως βρίσκει τον καλό του εαυτό μετά τον τραυματισμό που αποκόμισε την λήξασα σεζόν, ενώ ο δεύτερος που είναι νεοαποκτηθέντας, φανέρωσε κάποια πολύ καλά στοιχεία αφού ήταν αρκετά κινητικός, επιχείρησε και ένα πολύ καλό σουτ το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Τζουρ.

Όσον αφορά στην Ανόρθωση, οι Χριστοδουλόπουλος-Χουσμπάουερ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Ο μεν πρώτος ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος, πραγματοποιήσε πολύ καλές προσωπικές ενέργειες οι οποίες κέρδισαν το χειροκρότημα των παρευρισκομένων, ενώ ο δε δεύτερος έβγαλε κάποιες πολύ εύστοχες μπαλιές. Στο πρώτο γκολ, έδωσε την ασίστ στον Χριστοφή.

Επόμενο φιλικό για την ομάδα της Αμμοχώστου, την ερχόμενη Τετάρτη κόντρα στην ΠΑΕΕΚ επίσης στο Αντ.Παπαδόπουλος.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ

90′ Tέλος του αγώνα.

89′ Σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα κόντραρε όμως ο Πετρίδης απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

77′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ολιβέιρα, απέκρουσε ο Τζουρ.

73′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από κόντρα σε αμυντικό από προσπάθεια του Ντέλετιτς, η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Ελουντού που με δυνατό πλασέ έκανε το 2-0.

62′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Κούρσα από τον Χριστοφή, μπήκε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ.

60′ Σουτ στην κίνηση από τον Ρουσιά, μάζεψε εύκολα ο Πετρίδης.

57′ “Χόρεψε” την άμυνα της Δόξας ο Χριστοδουλόπουλος, όμως στο τέλος το πλασέ του ήταν αδύναμο και απέκρουσε ο Πετρίδης.

49′ Πολύ καλή στιγμή για τη Δόξα. Σουτ δυνατό από τον Μπαλντέ, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Τζουρ.

46′ Ίδια η ενδεκάδα του Κετσπάγια, δύο αλλαγές για τη Δόξα.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

42′ Κοντινό πλασέ του Αραγιούρι, μόλις έξω η μπάλα.

42′ Σέντρα του Κορέια, ανενόχλητος ο Ρουσιάς έπιασε το πλασέ που σταμάτησε στο σώμα του Πάντιτς.

41′ Σουτ του Εμπραλίτζε από πλάγια θέση εντός περιοχής, απέκρουσε εύκολα ο Τζουρ.

37′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο, απογειώθηκε και απέκρουσε ο κίπερ της Δόξας.

28′ Mετά από λάθος του Πάντιτς, ο Χριστοδουλόπουλος έδωσε στον Ιωάννου, το πλασέ του οποίου βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι.

16′ Συρτό σουτ-βολίδα από τον Κορέια μετά από κλέψιμο, δύσκολη απόκρουση από τον Σισκόφσκι.

12′ Έδιωξε στην γραμμή ο Πάντιτς πριν ο Ρουσιάς πιάσει την κεφαλιά και σκοράρει.

10′ Χωρίς ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο. Ένα σουτ του Οικονομίδη κατέληξε ψηλά έξω.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ (78′ Ρώσσος), Αντωνιάδης (68′ Ελουντού), Αραγιούρι (56′ Ντέλετις), Κορρέα (78′ Παρούτης), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν (61′ Καλτσάς), Κ.Αρτυματάς (78′ Χατζημιτσής), Ιωάννου (56′ Χριστοφη), Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος (63′ Χρυσοστόμου), Ρουσιάς (68′ Νεοφύτου).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι (46′ Πετρίδης), Πάντιτς, Μ.Χριστοφή (61′ Καλλής), Κοβάσεβιτς, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα, Στυλιανού, Κωμοδίκης (46′ Μπαλντέ), Εμπραλίτζε, Ροντίνας.

Σκόρερ: 62′ Χριστοφή, 73′ Ελουντού