Γλέντι προς την κορυφή η ΑΕΚ, δεν σηκώνει κεφάλι η ΑΕΛ

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τον πρώτο γύρο η ΑΕΚ η οποία έφυγε νικηφόρα από το Τσίρειο κερδίζοντας με 2-0 την ΑΕΛ με ένα εκπληκτικό γκολ του Γκιούρσκο.

Οι Λαρνακείς επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από μία ήττα και μία ισοπαλία και έφθασαν τους 24 βαθμούς ανεβαίνοντας στην κορυφή ισόβαθμοι με τον Απόλλωνα που αγωνίζεται τη Δευτέρα με την Ανόρθωση.

Στους 12 βαθμούς έμεινε η ΑΕΛ που για πέμπτο σερί παιχνίδι αγνοεί τη νίκη (σ.σ. προηγήθηκαν άλλες δύο ήττες, καθώς και δύο ισοπαλίες).

Η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε νωρίς να πάρει προβάδισμα, αφού στο 14’ με μία υπέροχη… ζωγραφιά του Γκιούρσκο έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 17’, ο Γιώργος Νικολάου έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Τόμοβιτς στον Τόρες, όμως μετά από παρέμβαση του VAR πήγε να το δει και το ακύρωσε.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως αφήνοντας χώρους στους φιλοξενούμενους αυτοί είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 63’ ο Τρισκόφσκι τσίμπησε τη μπάλα προ του Βοζίνια με τη μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα έξω, ενώ στο 84’ ο Φαράζ με προβολή βρήκε το δεξί δοκάρι.

Στο 89’ οι κιτρινοπράσινοι σκόραραν με τον Εσπινόσα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Γκιούρσκο στο ξεκίνημα της φάσης. Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 90+4, με την ΑΕΚ να φεύγει στην αντεπίθεση μετά από κόρνερ στο οποίο προωθήθηκε και ο Βοζίνια, ο οποίος στη συνέχεια έτρεξε ξοπίσω του Φαράζ που σούταρε από μακριά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος του παιχνιδιού

90+4′ – ΓΚΟΛ. 0-2. Μετά από κόρνερ και με τον Βοζίνια να έχει βγει στην αντίπαλη εστία, η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Φαράζ καταδιουκώμενος από τον τερματοφύλακα σούταρε από μακριά και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων

90+3′ – Σουτ του Γεωργίου, η μπάλα κάπου κοντράρει και φεύγει ελάχιστα έξω σε κόρνερ

89′ – Η ΑΕΚ σκοράρει με τον Εσπινόσα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Γκιούρσκο στο ξεκίνημα της φάσης

84′ – ΔΟΚΑΡΙ. Σέντρα του Γκιούρσκο, προβολή του Φαράζ στο δεξί δοκάρι της εστίας η μπάλα

84′ – Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΛ, με τον Γεωργίου να κάνει το σουτ στα χέρια του Τούμπα

63′ – Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετά από μπαλιά του Τούμπα, ο Ρόμο έκανε την κεφαλιά και ο Τρισκόφσκι έφυγε απέναντι στον Βοζίνια και τσίμπησε τη μπάλα όμως πέρασε έξω η μπάλα

57′ – Σέντρα του Αντωνίου, ο Μαΐντεβατς κέρδισε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο

55′ – Η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Τρισκόφσκι πέρασε γρήγορα στον Γιούρσκο το σουτ του οποίου πήγε έξω

52′ – Σουτ του Μαΐντεβατς, εύκολα στα χέρια του Μάμα

51′ – Σουτ από τον Μάμα, δεν ανησυχεί ο Βοζίνια

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

17′ – Πέναλτι. Ο Τόρες ανατρέπεται από τον Τόμοβιτς και ο Νικολάου δείχνει την άσπρη βούλα. Μετά από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής είδε ξανά τη φάση και αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση.

14′ – ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Τρισκόφσκι έδωσε στον Γκιούρσκο που πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους

3′ – Ο Τσάβες βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, μετά από μπαλιά του Τόρες, όμως το πλασέ του σταμάτησε σε αμυντικό

1′ – Έναρξη του παιχνιδιού

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (71′ Θεμιστοκλέους), Τεϊξέιρα, Ριστέφσκι, Έουλερ, Ζντραφκόφσκι, Ριέρα (61′ Γεωργίου), Παπαφώτης, Τόρες (43′ Ντάβερβλεντ), Πελέ (46′ Μαΐντεβατς), Τσάβες (46′ Τσέποβιτς)

AEK: Toύμπας, Τάντι (60′ Γκαρθία), Ακοράν (71′ Φαράζ), Ρομό (85′ Νταρμπισάϊρ), Λέδες, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι (85′ Εσπινόσα), Γκιούρσκο, Mάμας (60′ Άμπραχαμ)

Σκόρερ: 14′ Γκιούρσκο, 90+4′ Φαράζ

Κίτρινες: 50′ Παπαφώτης, 87′ Θεμιστοκλέους / 28′ Mάμας, 39′ Μιλίσεβιτς

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος