Ο Τρισκόφσκι οδήγησε στην επιστροφή….

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ που κέρδισε στην έδρα της τον Ολυμπιακό και πήρε το πρώτο τρίποντο στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λαρνακείς ο αρχηγός της ομάδας Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σκοπιανός άγγιξε το χατ τρικ αφού βρήκε το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο δοκάρι με δυνατό σουτ του Σπιρόφσκι. Η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε με αυτογκόλ του Μοϊσόφ στο 68’.

Με τη νίκη αυτή οι κιτρινοπράσινοι έφθασαν τους 44 βαθμούς και βρίσκονται στο -9 από την τρίτη Ανόρθωση. Από την άλλη ο έκτος Ολυμπιακός έμεινε στους 34 βαθμούς.

Τέλος του παιχνιδιού

90+3′ – Σουτ του Σωτηρίου έφυγε έξω

90′ – O Nαράνχο ξέφυγε στην αντεπίθεση, βρέθηκε απέναντι στον Μιχαήλ που έσωσε τον Ολυμπιακό

82′- ΔΟΚΑΡΙ. Το σουτ του Σπιρόφσκι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι

70′ – Μεγάλη ευκαιρία από τον Ολυμπιακό, με τον Μάντζη να βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση με την κεφαλιά του να πάει πάνω από τα δοκάρια

68′ – ΓΚΟΛ. 2-1. Μετά από κόρνερ του Γκουστάβο, ο Μοϊσόφ στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και ήρθε η μείωση του σκορ.

62′ – Σουτ του Τρισκόφσκι έξω από την περιοχή, μαζεύει ο Μιχαήλ

60′ – ΔΟΚΑΡΙ. Ο Τρισκόφσκι πλησίασε το χατ τρικ, όμως το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος για τον Μιχαήλ

49′- Σουτ του Μακρή, ήταν αδύνατο και η μπάλα πήγε στα χέρια του Μιχαήλ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

33′ – Άστοχο το σουτ που επιχείρησε ο Σαντάνα

27′ – ΓΚΟΛ. 2-0. Μετά από σέντρα του Τάντι, ο Τρισκόφσκι τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 2-0.

19‘ – Σουτ του Σάλι, έφυγε έξω

13′- Mεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Φλοριά έφυγε μόνος έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ. Φαίνεται να ήταν λίγο πιο μπροστά ο παίκτης της ΑΕΚ.

4′- Σουτ του Σαρφό, μάζεψε ο Μολ.

3′ – ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του Νεόφυτου Μιχαήλ, που έπεσε σωστά όμως δεν μπόρεσε να σώσει, και ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

1′ – Πέναλτι στην πρώτη φάση του αγώνα δίνει ο Δημήτρης Σολωμού για χέρι του Σωτηρίου. Επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

1′ – Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΕΚ: Μολ, Τάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Ακοράν (73′ Γκαρσία), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Ιωάννου, Φλοριάν (72′ Σπόλιαριτς), Μακρής (58’Nαράνχο), Μοϊσόφ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Σάλι (79′ Χάνι), Σαντάνα, Μανρίκε (46′ Κα), Σαρφό (59′ Γκουστάβο), Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (60′ Μάντζης), Νάνι, Κυριάκου (46′ Ψάλτης)

ΣΚΟΡΕΡ: 3′ πεν., 27′  Τρισκόφσκι / 68′ αυτ. Μοϊσόφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18′ Tάντι, 35′ Χέιτλι, 87′ Μοϊσόφ /  32′ Μανρίκε, 38′ Σωτηρίου

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος