Ούτε τώρα οι Λέικερς, νίκησαν με ανατροπάρα και τρομερό Λίλαρντ οι Μπλέιζερς

Δημοσιεύθηκε 24.10.2022
Με καλάθι του Γκραντ τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και τον Λίλαρντ να κάνει τρομερή εμφάνιση με 41 πόντους, οι Μπλέιζερς έκαναν το 3/3 επικρατώντας 106-104 των Λέικερς στο Λος Άντζελες.

Πέρασαν από το Λος Άντζελες και έκαναν το 3/3 οι Μπλέιζερς! Με τον Λίλαρντ να κάνει τρομερό ματς με 41 πόντους και τον Γκραντ να πετυχαίνει το καλάθι της νίκης στα 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η ομάδα του Πόρτλαντ επικράτησε 106-104 στην έδρα των Λέικερς που συνεχίζουν να απογοητεύουν και να αγνοούν τη νίκη (0/3).

Μετά το πρώτο ημίχρονο που βρήκε το Πόρτλαντ στο +7 (48-55), οι Λέικερς έβγαλαν αντίδραση και γύρισαν το ματς για να περάσουν μπροστά στο σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου (83-78). Κρατούσαν μάλιστα το προβάδισμα και μια σταθερή διαφορά, με το παιχνίδι να μπαίνει στο φινάλε του και τους Λέικερς να δείχνουν κοντά σε μια μεγάλη νίκη.

Διότι προηγούνταν με οκτώ πόντους διαφορά στα πέντε λεπτά πριν το τέλος (98-90), αλλά και επτά (102-95) με λιγότερο από δύο λεπτά για το φινάλε. Κατάφεραν, ωστόσο, να απωλέσουν τη διαφορά τους, με τον Λίλαρντ στα 12.4 δεύτερα πριν το τέλος να δίνει το προβάδισμα στους Μπλέιζερς με τρίποντο (104-102). Ο Λεμπρόν Τζέιμς με κάρφωμα έφερε σε ισορροπία τον αγώνα, αλλά ο Γκραντ με 3'' στο χρονόμετρο έγραψε το 106-104 για τους φιλοξενούμενους και τους χάρισε εν τέλει τη νίκη, αφού ο Τζέιμς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Για τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Τζέιμς (31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Ντέιβις (22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 24-32, 24-23, 35-23, 21-28.