Διπλό της ΑΕΚ επί του Αχιλλέα

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 11.10.2021

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε του Αχιλλέα Καϊμακλίου, παίρνοντας τη δεύτερη της νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League.MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σνάιντερ με 20 πόντους, 2 τρίποντα και 5 ασίστ.

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή προβάδισμα, που προηγήθηκε με 5-0 στο 3’. Ο Σιζόπουλος μεγάλωσε τη διαφορά για την ομάδα της Λάρνακας με τρίποντο στο 4’, κάνοντας το 11-2. Στο τελευταίο λεπτό ο Σιζόπουλος ξανά με τρίποντο έκανε το 29-13 για τους Λαρνακείς. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-29. Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να κερδίζουν έδαφος και να αυξάνουν τη διαφορά φτάνοντας στο +17 στο 18’ (28-45) και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους στο 22’ (30-49), όμως ο Αχιλλέας μείωσε και στο 24’ το σκορ ήταν 35-49. Η ομάδα του Καϊμαλίου μείωσε στους 10 πόντους στο 27’ (41-51) με το λέι απ του Γεωργακούδη. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 43-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά της φτάνοντας στο +22 στο 39’ με σκορ 53-75, σκορ με το οποίο έληξε το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 28-45, 43-56, 53-75

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή)

Μπράουν 7 (1), Γεωργακούδης 13 (3), Τρετιακόβ 13, Χάρβεϊ 4, Νάιλς 12, Χριστούδιας 4, Βασιλείου, Αγρότης, Ανθυμιάδης, Τσοχαταρίδης