«Ισοπέδωσε» τα στερεότυπα και φτιάχνει… δική του σχολή

Μία νίκη δίνει τρεις βαθμούς. Αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Η νίκη από τη νίκη όμως διαφέρει. Και η ψεσινή που πήρε η Ομόνοια επί της ΑΕΚ (2-1) δίνει πολύ περισσότερα από τους τρεις βαθμούς.

Δεν είναι μόνο το βαθμολογικό. Είναι και η ψυχολογία, λίγες μέρες πριν από ένα ακόμα ιστορικό ραντεβού αλλά και η προοπτική που φέρνει η επόμενη μέρα.

Ο απρόβλεπτος Χένινγκ Μπεργκ επέλεξε να βάλει στην ενδεκάδα πολλούς νεαρούς, κάνοντας 11 (!) αλλαγές κι αφήνοντας εκτός όσους έπαιξαν απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Και έτσι λοιπόν είναι διπλή η αξία της επιτυχίας καθώς οι νεαροί της Ομόνοιας απέδειξαν και πάλι πως δεν είναι στο ρόστερ απλά για να το γεμίζουν, αλλά γιατί μπορούν. Και το δείχνουν σε κάθε ευκαιρία. Και σε παιχνίδια που η σημαντικότητά τους είναι μεγάλη.

Ο Νορβηγός τεχνικός είναι και πάλι σημείο αναφοράς. Ένας προπονητής που «ισοπέδωσε» τα στερεότυπα και φτιάχνει μία άλλη σχολή. Δημιουργεί τους «μπέμπηδες» της Ομόνοιας, χωρίς να φοβάται, να επηρεάζεται. Ρισκάρει και δικαιώνεται.

Η Ομόνοια με αυτή της τη νίκη ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς και έκλεισε μία… ονειρική εβδομάδα, μετά την ιστορική πρόκριση στους ομίλους. Παράλληλα, όμως, πήρε μία νίκη απέναντι σε μία ομάδα με τους ίδιους πάνω στόχους.

Οι πράσινοι «χτύπησαν» προς το τέλος των δύο ημιχρόνων. Ο Τζιωνής στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, ενώ στο 89΄ ο Κίκο με μία πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γραφτεί το τελικό 2-1. Νωρίτερα (68΄) ο Τρουγιόλς είχε ισοφαρίσει, εντέλει όμως η Ομόνοια πήρε κάτι που δικαιούταν, αφού για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν καλύτερη και μπορούσε να είχε πάρει «αέρα» στο σκορ πιο νωρίς.

Όλοι οι παίκτες της Ομόνοιας που αγωνίστηκαν έβαλαν το λιθαράκι τους για τη μεγάλη νίκη. Ειδικά όμως ο Λοΐζου ήταν εκπληκτικός και προκάλεσε πολλά προβλήματα στους αντιπάλους. Μπορεί να μη σκόραρε αλλά ήταν… παντού. Στα 17 του χρόνια έχει ήδη κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του. Πολύ καλός στην άμυνα ήταν ο Παναγιώτου αλλά και στο κέντρο ο Χαραλάμπους ενώ σταθερή αξία ήταν οι Μαυρίας και Κούσουλους.