Η κλήση του Λίνου Γαβριήλ για τις προεθνικές ομάδες

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοίνωσε την κλήση του Ομοσπονδιακού Τεχνικού της Εθνικής Ανδρών και Υπεύθυνου του Αναπτυξιακού προγράμματος, κ. Λίνου Γαβριήλ, για τις προεθνικές ομάδες νέων Ανδρών ηλικιών κ23, κ20 και κ18.

Η πρώτη προπόνηση θα πραγματοποιηθεί στις 26 Ιουλίου 2021 στις 18:00 στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία στη Λευκωσία. Οι προπονήσεις θα πραγματοποιηθούν μέχρι τις 8 Αυγούστου 2021 και θα γίνουν σε κλιμάκια πόλεων και αναλόγως ηλικιακής ομάδας.

Στόχος της κλήσης των προεθνικών ομάδων νέων Ανδρών, είναι η αξιολόγηση, οι μετρήσεις και η προετοιμασία τους για ενσωμάτωση στη πιο πάνω εθνική ομάδα.

Πληροφορίες αναφορικά με την μεταφορά των καλαθοσφαιριστών στην πρώτη προπόνηση, θα ανακοινωθούν σε μεταγενέστερο στάδιο.

Εθνική Ανδρών Κ23

1) Παύλος Στυλιανού (ΑΕΚ Λάρνακας)

2) Βασίλης Χαραλάμπους (ΕΝΠ)

3) Ροβέρτο Αλεξάνδρου (ΕΝΠ)

4) Πόλυς Ηλιάδης (Phoenix MJ Basket Plus)

5) Χρίστος Εύζωνας (Απόλλων Λεμεσού)

6) Χρίστος Χατζηκώστας (ΕΝΠ)

7) Μιχάλης Κυριακίδης (ΕΘΑ)

8) Ραφαήλ Παπαϊωάννου (ΑΕΛ)

9) Κύπρος Σέπος (Απόλλων Λεμεσού)

10) Πολυχρόνης Τσίγκας (Ζέφειρος)

11) Χρίστος Καραπατάκης (Ομόνοια)

12) Παύλος Σταυρινίδης (Caltech USA)

13) Γιώργος Τρετιακόβ (Αχιλλέας Καϊμακλίου)

14) Θεόδωρος Παναγιώτου

Εθνική Ανδρών Κ20

1) Γιώργος Πορφυρίδης (ΑΠΟΠ)

2) Νικόλας Παπαδημητρίου (Ομόνοια)

3) Χάρης Χριστούδιας (Αχιλλέας Καϊμακλίου)

4) Αντρέας Χειμώνας (ΑΠΟΕΛ)

5) JoJo Garcia Jr (USA)

6) Χαράλαμπος Δημητρίου (USA)

7) Ivan Bolshakov (Phoenix MJ Basket Plus)

8) Αντρέας Κωνσταντίνου (Ομόνοια)

9) Φίλιππος Τίγκας (Κεραυνός)

10) Νικόλας Λουκά (ΑΕΚ Λάρνακας)

11) Μούσα Ζέιτ (Ολυμπιακός Πειραιώς)

12) Σόλωνας Αγγελή (Ίκαρος Καλλιθέας)

Εθνική Ανδρών Κ18

1) Χαράλαμπος Σάββα (Άτλαντας)

2) Calum Watt (Άτλαντας)

3) Αλέξανδρος Ασωνίτης (Ανόρθωση)

4) Στέλιος Σοφοκλέους (Phoenix)

5) Αντώνης Νεοφύτου (Ζήνωνας)

6) Mάριος Κωνσταντίνου (Χανθ)

7) Αντρέας Ευθυμίου (Άτλαντας)

8) Χριστόδουλος Γιαξής (Κεραυνός)

9) Σάββας Γονατάς (Κεραυνός)

10) Ηλίας Λιασίδης (Κεραυνός)

11) Γιώργος Θεοδώρου (Άτλαντας)

12) Στέφανος Ανθυμιάδης (Αχιλλέας Καϊμακλίου)

13) Ραφαήλ Αποστολίδης (Κεραυνός)

14) Χρίστος Γεωργίου (Προμηθέας Πατρών)