Γκέλα ο Οθέλλος, έμεινε πρώτος ο Άρης (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ο Οθέλλος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και έμεινε στο 0-0 με τον Αχυρώνα, αποτέλεσμα που υποδέχθηκε με χαμόγελο ο Άρης ο οποίος την Παρασκευή επικράτησε της Αλκής με 4-1. Έτσι η ελαφρά ταξιαρχία με το πέρας της 9ης αγωνιστικής είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Διπλό που την επαναφέρει ξανά σε τροχιά ανόδου πέτυχε η Ομόνοια Ψευδά επί της ΠΑΕΕΚ (1-2) και έπιασε την προσφυγική ομάδα στην 3η θέση.

Ο Ονήσιλος παρόλο που προηγήθηκε, έφερε ισοπαλία με την ΑΕΖ και έχασε έδαφος όπως και η Αγία Νάπα που έχασε στις καθυστερήσεις από τον ΑΣΙΛ (0-1).

Ο Κούρης Ερήμης με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Αναγέννηση, πέρασε αλώβητος από τη Δερύνεια και σημείωσε τη τρίτη σερί νίκη, ανεβαίνοντας και άλλα σκαλοπάτια στο βαθμολογικό πίνακα.

Επιβλητικές νίκες πέτυχαν η Ξυλοτύμπου (5-0 το ΘΟΪ) και η Ομόνοια Αραδίππου (0-4 την ΕΝΥ) και πήραν… ανάσες ενόψει της συνέχειας.

Δεν έγινε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ακρίτα και Διγενή Μόρφου λόγω δύο κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα της Χλώρακας.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30/10

Άρης – Αλκή 4-1

27΄ Σταύρου, 37΄, 76΄ Σικόρσκι, 41΄ Μπάρμπαρο / 86΄ Ολατούντζι

ΣΑΒΒΑΤΟ 31/10

Ονήσιλος – ΑΕΖ      1-1

(12΄ Ρέις / 54΄ Βασιλείου)

ΠΑΕΕΚ – Ομόνοια Ψευδά 0-2

(55΄ Χάλαχαν / 10΄ Σουτάλο, 23΄ Κουρτίδης)

Ξυλοτύμπου – ΘΟΪ Λακ.    5-0

(13΄ Κανού, 21΄, 45΄+1΄ Φαρίνια, 32΄ Βέσελι, 50΄ πέν. Ποντικός)

ΕΝΥ Διγ. Ύψωνα – Ομόνοια Αρ.            0-4

(5΄ Παναγή, 12΄, 38΄ Καλλής, 69΄ Ούρος)

Αγία Νάπα – ΑΣΙΛ  0-1

(90΄+4΄ Ράνος)

Αναγέννηση Δερ. – Κούρης        0-1

(88΄ Ντα Σίλβα)

Οθέλλος – Αχυρώνας        0-0

Ακρίτας Χλ. – Διγενής Μόρφου  αναβ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Άρης          5-4-0   15-8    19
  2. Οθέλλος    5-3-1   15-7    18
  3. Ομόνοια Ψ.           5-1-3   16-10  16
  4. ΠΑΕΕΚ      5-1-3   10-7    16
  5. Ονήσιλος   3-5-1   13-9    14
  6. Αγία Νάπα 3-4-2   14-10  13
  7. Κούρης Ερ.           3-4-2   15-13  13
  8. ΑΕΖ Ζακ.   3-3-3   11-8    12
  9. Ακρίτας Χλ.           3-3-2   5-5      12
  10. Αναγέννηση Δερ.           3-2-4   14-13  11
  11. Ομόνοια Αρ.       3-2-4   11-11  11
  12. Αχυρώνας           2-5-2   7-9      11
  13. Αλκή Ορ. 2-4-3   10-13  10
  14. Ξυλοτύμπου       2-3-4   9-10    9
  15. Διγενής Μ.           2-2-4   7-11    8
  16. ΕΝΥ Διγενής      2-2-5   6-17    8
  17. ΑΣΙΛ Λύσης        2-2-5   5-13    8
  18. ΘΟΪ Λακ. 1-3-5   6-15    6