Γκέλα ο Άρης, στην κορυφή ο Οθέλλος (αποτελέσματα/βαθμολογία)

Ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες από νωρίς (33΄), βρέθηκε πίσω στο σκορ, το ανέτρεψε αλλά δεν μπόρεσε ν΄ αποδράσει με το διπλό από τη Λακατάμια καθώς ισοφαρίστηκε στο 90΄+1΄ και έμεινε στο 2-2 απέναντι στο ΘΟΪ.

Την γκέλα της «ελαφράς ταξιαρχίας» εκμεταλλεύτηκε ο Οθέλλος ο οποίος πήρε το ντέρμπι (0-2) κόντρα στην Ομόνοια Ψευδά και ανέβηκε στην κορυφή.

Στην 3η θέση είναι η ΠΑΕΕΚ που πανηγύρισε διπλό απέναντι στον ΑΣΙΛ (0-1). Πρώτη νίκη για τον Κούρη που υποχρέωσε παράλληλα τον Ονήσιλο στην πρώτη του ήττα (3-1).

Βαθμολογική ανάσα για την Ομόνοια Αραδίππου που επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Δερύνειας ενώ σημαντικό διπλό πέτυχε ο Ακρίτας σε βάρος της ΑΕΖ. Τέλος στην ισοπαλία 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Αχυρώνα με την Ξυλοτύμπου.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23/10

Διγενής Μόρφου – Αγία Νάπα 0-2

Σάββατο 24/10

ΑΕΖ Ζακακίου – Ακρίτας Χλώρακας 0-1

(74΄ πέν. Κυριάκου)

ΑΣΙΛ Λύσης – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 0-1

(72΄ Γιαννιτσάνης)

Αχυρώνας Λιοπετρίου – Π.Ο. Ξυλοτύμπου 1-1

(45΄+1’ Σεμιρτζίδης / 33΄ Ποντικός)

Ομόνοια Ψευδά – Οθέλλος Αθηαίνου 0-2

(3΄ Ράσπας, 66΄ Κουμούρης)

Κούρης Ερήμης – Ονήσιλος Σωτήρας 3-2

(16΄ Παναγίδης, 83΄ Κωνσταντίνου, 88΄ Ντο Σάντος / 67΄ Λουϊζίνιο, 89΄ Φωτίου)

ΘΟΪ Λακατάμιας – Άρης Λεμεσού 2-2

(43΄ Προκοπίου / 62΄ Σικόρσκι, 88΄ Μοδέστου)

Ομόνοια Αραδίππου – Αναγέννηση Δερύνειας 3-0

(15΄, 33΄ Αβραάμ, 81′ Ούρος)

Κυριακή 25/10

14:30 Αλκή Ορόκλινη – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα

H βαθμολογία:

1. Οθέλλος Αθηαίνου (15-7) 17

2. Άρης Λεμεσού (11-7) 16

3. ΠΑΕΕΚ Κερύνειας (9-5) 16

4. Αγία Νάπα (14-9) 13

5. Ομόνοια Ψευδά (14-9) 13

6. Ονήσιλος Σωτήρας(12-8) 13

7. Ακρίτας Χλώρακας (5-5) 12

8. Αναγέννηση Δερύνειας (14-11) 11

9. ΑΕΖ Ζακακίου (10-7) 11

10. Αλκή Ορόκλινη (7-6) 10 (-1 αγώνα)

11. Αχυρώνας Λιοπετρίου (7-9) 9

12. Διγενής Μόρφου (7-11) 8

13. Ομόνοια Αραδίππου (6-11) 8

14. Κούρης Ερήμης (12-13) 7 (-1 αγώνα)

15. Π.Ο. Ξυλοτύμπου (4-10) 6

16. ΘΟΪ Λακατάμιας (6-10) 6

17. ΑΣΙΛ Λύσης (4-11) 5 (-1 αγώνα)

18. ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα (3-11) 5 (-1 αγώνα)