Φιλική νίκη με Καλτσά και Χριστοφή η Ανόρθωση – ΦΩΤΟ

Δυνατό φιλικό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» έδωσαν Ανόρθωση και ΑΕΛ, με την ομάδα της Αμμοχώστου να βγαίνει νικήτρια με 2-0 από τέρματα που επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Φυσικά, το αποτέλεσμα ελάχιστη σημασία έχει για τους δύο προπονητές, αφού τόσο ο Τιμούρ Κετσπάγια, όσο και ο Ντούσαν Κέρκεζ είχαν άλλη μία ευκαιρία για να δοκιμάσουν πράγματα που έχουν στο μυαλό τους ενόψει της νέας σεζόν.

Το πρώτο τέρμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 16’, όταν ο Χουσμπάουερ έδωσε ασίστ στον Καλτσά, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα (21’) ανέλαβε δράση ο Χριστοφή, ο οποίος με ατομική προσπάθεια πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου κάνοντας το 2-0.

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος (60′ Αμπαρτζουμιάν), Σιλντενφελντ, Σελίν (46′ Κορρέα), Κορέια, Κ. Αρτυματάς (68′ Πηλέας), Μαργκάσα (60′ Νταουσβίλι), Χουσμπάουερ, Καλτσάς (82′ Γεωργαλλίδης), Χριστοφή (78′ Παρούτης), Κατσαράβα (60′ Ελουντού)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τεξέιρα, Έουλερ, Μεντόγιεβιτς, Αντωνίου (70′ Παντελή), Αβραάμ (81′ Δ.Αβραάμ), Παπαφώτης, Ντανίλο (70′ Ριέρα), Γκαζαριάν, Μαέ