Έβαλε πλώρη για τελικό με 4άρα ο Ολυμπιακός, έδειξε σφυγμό η ΑΕΛ!

Στον επαναληπτικό που είναι ορισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη, θα χρειαστεί τεράστια υπέρβαση για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα η ΑΕΛ

Έβαλε πλώρη για τον τελικό 30 χρόνια μετά και δεν τον σταματάνε! Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-2 της ΑΕΛ στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου και έβαλε γερά θεμέλια για πρόκριση. Οι μαυροπράσινοι ήταν αποτελεσματικοί, ψυχωμένοι και αποφασισμένοι γι’ αυτό και κατάφεραν να αξιοποιήσουν τα λάθη των φιλοξενουμένων.

Από την άλλη, η επιλογή του Κέρκεζ να προχωρήσει σε έξι (!) αλλαγές σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, δεν του βγήκε σε καλό, αφού η ομάδα της Λεμεσού υστέρησε κατά πολύ στον αγωνιστικό χώρο.

Στον επαναληπτικό που είναι ορισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη, θα χρειαστεί τεράστια υπέρβαση για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα η ΑΕΛ, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός θα πάει στο Τσίρειο για να κλειδώσει την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό, ανησυχία προέκυψε για τους δύο προπονητές, καθώς από την πλευρά των γαλαζοκιτρίνων αποχώρησε τραυματίας ο Έουλερ, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Κοστόφ-Χαραλάμπους.

Το ματς…

Γκολ με το τσουβάλι στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται πιο έτοιμος από ποτέ για να κάνει την έκπληξη. Και στο τέλος την έκανε. Αρχίζοντας από το πρώτο λεπτό, η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εξαιρετική κούρσα του Χάνι ο οποίος πέρασε και τον Βοζίνια και σκόραρε με εύστοχο πλασέ.

Οι μαυροπράσινοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν άργησαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ. Στο 35’ με εύστοχο σουτ στην κίνηση από τον Κοστόφ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0, ωστόσο η ΑΕΛ στο 43’ μείωσε σε 2-1 στην πρώτη της ευκαιρία, με πλασέ του Αντάμοβιτς.

Η ομάδα της Λευκωσίας και πάλι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 45’+2 ο Σάντος έκανε τραγικό λάθος, έδωσε στον Χάνι ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Βοζίνια και δεν λάθεψε για το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν με στόχο να μειώσουν εκ νέου, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν… ασταμάτητος. Στο 49’ ο Χαραλάμπους αξιοποίησε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, αντάλλαξε με τον Μάντζη, και ο νεαρός με πλασέ διαμόρφωσε το 4-1. Η ΑΕΛ έδειξε σφυγμό και στο 90’ ο Μαέ σκόραρε για το 4-2, δίνοντας κάποιες ελπίδες στην ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+4 Τέλος του αγώνα.

90’+1 Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Κεφαλιά του Αβντιγιάι, στο δοκάρι η μπάλα.

90′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Κεφαλιά από τον Μαέ και 4-2 στο Μακάρειο!

87′ Δεν καταλόγισε το πέναλτι, πήρε πίσω την απόφαση του ο Ιταλός.

86′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό για ανατροπή του Ζαχαρίου από τον Κυριάκου. Πάει στο VAR ο Ιταλός ρέφερι.

85′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, ενώ ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται το υπέρ του αποτέλεσμα.

75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αβντιγιάι, στην εξωτερική των δικτύων η μπάλα.

70′ Πλασέ στην κίνηση από τον Αβντιγιάι, ψηλά έξω η μπάλα.

60′ Άστοχη κεφαλιά από τον Αντρέου.

56′ Σοκαριστική εξέλιξη για την ΑΕΛ που έψαχνε το δεύτερο γκολ για να μπει στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός δείχνει να πατά πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εξαιρετική κούρσα από τον Χαραλάμπους, αντάλαξε με τον Μάντζη και ο νεαρός με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 4-1.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45’+5 Τέλος πρώτη ημιχρόνου.

45’+3 Κίτρινη στον Πσισιέ.

45’+2 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Σέντρα του Σάλι, ο Σάντος έκανε τραγικό λάθος και έδωσε στον Χάνι ο οποίος σε τετ-α-τετ νίκησε τον Βοζίνια.

45′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

43′ Αναγκαστική αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Κοστόφ, μέσα ο Μάντζης. Στο γκολ της ΑΕΛ η ομάδα της Λευκωσίας αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο αφού ο Κοστόφ δεν μπορούσε να συνεχίσει.

43′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Εύστοχο πλασέ από τον Αντάμοβιτς στην πρώτη κλασσική ευκαιρία των γαλαζοκιτρίνων.

39′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Έουλερ, μέσα ο Σάντος.

35′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εκτέλεση κόρνερ από τον Σαρφό, σουτ-βολίδα από τον Κοστόφ και στα δίκτυα η μπάλα.

29′ Μόνος ο Κυριάκου, γλύστρισε και δεν έπιασε καλά το σουτ, στα χέρια του Βοζίνια η μπάλα.

25′ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Χάνι από πλάγια θέση εντός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα.

23′ Κίτρινη στον Κυριάκου για σκληρό μαρκάρισμα.

21′ Τετ-α-τετ ο Μπάμπιτς από πλάγια θέση με τον Μιχαήλ, απέκρουσε το πλασέ ο Κύπριος κίπερ με τα πόδια. Καλή στιγμή για την ΑΕΛ.

15′ Oλοκληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο με τον Ολυμπιακό να πατά πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η ΑΕΛ φαίνεται σαστισμένη από το γκολ που δέχθηκε.

23′ Παράλληλη πολύ κοντινή σέντρα του Σάλι, δεν πρόλαβε να σκοράρει ο Χάνι προ κενής εστίας.

8′ Σέντρα του Γεωργίου, απομάκρυνε η άμυνα των γηπεδούχων πριν πάρει την κεφαλιά ο Μπάμπιτς.

4′ Ιδανική αρχή για τους γηπεδούχους που στην πρώτη τους ευκαιρία άνοιξαν το σκορ. Αναμένεται η αντίδραση της ΑΕΛ.

1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Μακρινή σέντρα από τον Σάλι που έκλεψε, ο Χάνι έκανε την κούρσα, λάθος έξοδος από τον Βοζίνια και ο Χάνι με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σ. Ανδρέου, Νάνι, Κυριάκου, Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Χαραλάμπους (63′ Ζαχαρίου), Χάνι (88′ Σαμπίνια), Σάλι (88′ Κωνσταντινίδης), Κοστόφ (43′ Μάντζης).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Έουλερ (39′ Σάντος), Τεϊσέιρα, Πσισιέ, Κυριάκου, Ζντρασκόφσκι (46′ Μεντόγιεβιτς), Αντάμοβιτς, Ριέρα (46′ Παπαφώτης), Τόρες (46′ Αβντιγιάι), Γεωργίου, Μπάμπιτς (61′ Μαέ).

Σκόρερ: 1′, 45’+2 Χάνι , 25′ Κοστόφ, 49′ Χαραλάμπους / 43′ Αντάμοβιτς, 90′ Μαέ

Κίτρινες: 60′ Νάνι, 62′ Μάντζης, 69′ Σαρφό / 23′ Κυριάκου, 45’+3 Πσισιέ