«Έσωσε» τον Βασίλη δύο φορές το VAR – Άκυρο το πέναλτι που έδωσε, σφύριξε άλλο που δεν είδε!

Μεγάλο λάθος που διορθώθηκε χάρη στο VAR έκανε ο Βασίλης Δημητρίου στο 20ό λεπτό του αγώνα ανάμεσα σε Πάφο και ΑΠΟΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε πέναλτι για τους γαλαζοκίτρινους για ανατροπή του Σαχάρ από τον Σάιθ, μια απόφαση λανθασμένη καθώς δεν υπήρξε παράβαση.

Ο VAR Τιμόθεος Χριστοφή προφανώς ενημέρωσε τον ρεφ πως έκανε λάθος με αποτέλεσμα ο Δημητρίου να πάει στο μόνιτορ να δει τη φάση, να αλλάξει άποψη και να ακυρώσει την απόφασή του για πέναλτι.

Στο 30ό λεπτό του αγώνα, εντούτοις, εντέλει δόθηκε πέναλτι του ΑΠΟΕΛ, για ανατροπή του Σιέλη από τον Κβίντα. Ο Δημητρίου αρχικά δεν σφύριξε την παράβαση κι έδωσε κόρνερ, όμως ενημερώθηκε από τον VAR πως υπήρχε πέναλτι, έτσι πήγε να δει κι αυτή τη φάση, αλλάζοντας ξανά άποψη και δίνοντας την ευκαιρία στον Σαχάρ να κάνει το 1-0!